Olen hiljattain tutustunut todella kultaiseen mieheen. Olemme nähneet 2 kertaa ja viime kerralla hän kertoi sairastavansa 1 tyypin diabetesta ja ms sairautta. Olen tutkinut sairauksia ja tuntuu että sekoan ajatusten kanssa. Olen itse 30 vuotias ja hän on 38 vuotias hyvässä kunnossa kylläkin. En oikeen tiedä mitä minun pitäisi tehdä. Haluan perheen ja lapsia todella kovasti ja olen myöskin kiinnostunut tästä herrasta mutta en tiedä onko järkeä aloittaa mitään hänen kanssaan. Olisi ihana jos joku voisi kertoa jos on kokemusta tälläisestä.
1 tyypin diabetes ja ms sairaus
19
916
Vastaukset
- Anonyymi
Diabetes ei hyvin hoidettuna vaikuta käytännössä millään tavalla mahdollisen parisuhteen toimimiseen ja muutenkin verrattain vähän elämään. Mielenterveyden osalta on varmasti täysin tapauskohtaista, joten siinä on varmaankin parasta luottaa omaan harkintaan.
- Anonyymi
MS-tauti ei ole mielenterveyteen liittyvä vaan keskushermoston sairaus.
- Anonyymi
Kuulostaa siltä, että et ole rakastunut. Jos olisit rakastunut tähän mieheen, kummallakaan asialla ei olisi mitään väliä. Ottaisit hänet sen kummemmin miettimättä ja nauttisit kaikista niistä hetkistä elämässä, jotka yhdessä saatte olla ja rakentaa, koska rakkaus on ainutkertaista.
Nyt kuulostaa vähän siltä, että haluat perheen ja lapsia, mutta et juuri tuota miestä ja mies jää tässä vähän välinearvolliseksi. Keinoksi saada se perhe, jonka haluat. - Anonyymi
Minulla on liikuntavamma. Olen ollut aina yksin syystä tai toisesta. Mitä eniten kaipaisin naispuoliselta ihmiseltä Juhalle tulemisen lisäksi on suora puhe. Siis se, että kertoo jos on sanottavaa. Kun sama ihminen tulee viereen ja olkapäät on tarkoituksella vastakkakain kerta toisensa jälkeen niin olisi voinut sanoa jotain. Ehkä koskea kämmenselällään omaa kämmenselkään tai ottaa kädestä.
Aloittajan kannattaisi ajatella nyt tätä hetkeä. Jos jotain on pakko sanoa, niin sanoo sen ettei nuo sairaudet haittaa.- Anonyymi
Mua ei tosiaankaan haittaa sun liikuntavamma. Viimeksi, kun kohdattiin, vaikka siitäkin on aikaa, niin toivottavasti se tuli selväksi. Rakastan sua niin paljon, ettet tiedäkään. Sanoinkin sen sulle. Haluaisin niin kovasti halata🤗 ja pussata😘 sua, sekä käpertyä kainaloosi. Oot mun elämä rakas❤️ps. haluun sun vaimoksesi
- Anonyymi
Hoitajana tiedän, että MS-tauti voi viedä liikuumiskyvyn kokonaan kaulasta alaspäin eli ihminen voi pahimmassa tapauksessa tulla samankaltaiseksi kuin neliraajahalvaantunut. On kuitenkin hyvin yksilöllistä miten MS etenee, mutta liikkumiseen se vaikuttaa ennemmin tai myöhemmin.
- Anonyymi
Toki, jos tapaisin hyvin kultaisen ihmisen jonka kanssa kaikki muu menee yksiin, niin tuskinpa kykenisin surutta lemppaamaan. Olisi vain hyväksyttävä ne asiat mitä kyseinen tauti voi mukanaan aja kuluessa tuoda ja uskottava siihen että niistä yhdessä selvittäisiin. Nykyaikana on niin monenlaiset apuvälineet ja muut laitteet liikuntarajoitteisillekin.
- Anonyymi
Vielä yksi kommentti. Onnellinen on se mies joka saa kaikesta huolimatta kokea ihmisen joka rakastaa. Aloittajana tekisin kyllä kaverille aloitteen ja antaisin hänen kokea asiat nyt kun ne ovat vielä mahdollisia.
Itse olen liikuntavammainen ja voisin kirjoittaa jutun tuonne perhe on pahin osaan. Mille tuntuu kun pentuna saa kuulla olevansa huono eikä tule koskaan saamaan mitään. Mille tuntuu kun nuorena aikuisena oma ikäinen tyttö/nainen kertoo haluistaan minua kohtaan. Mille tuntuu kun joutuu torjumaan toisen kertomatta mitään syytä ja antamatta mahdollisuutta. Mille tuntuu, kun myöhemmin on toisen ihmisen kanssa ja olo kuin omenavarkaalka.
Mutta niinkuin aiemmin sanoin niin nykyään on kaikilla omat puhelimet. Eikä aikuisen ihmisen ihmisen tarvitse oikeasti kysyä muilta mille tuntuu.
Aloittaja on vain ujo! Minullekin se tyttö/nainen sanoi, että kaksi ihmistä selviää vaikeistakin asioista. - Anonyymi
Ainoa mikä itseäni tuossa mietityttäisi, on se että molempien näiden mainittujen sairauksien riski on periytyvä.
- Anonyymi
Ainiin nuo lapset. Toki ei tuossa tilanteessa noilla geeneillä mitään lapsia aleta tekemään eli aloittajan sittenkin etsittävä toinen ehdokas.
Sairaan kanssa ei lapsia.
Ms- on hitaasti tappava tauti, 10-20 vuotta elinikää/tai pysyvästi halvaantuneena rullatuolissa.
Tee itse omat johtopäätöksesi, älä kysele muilta.- Anonyymi
Vaikea paikka juu.
Nyt sulla on vielä aikaa miettiä, jos jatkat niin tiedät mitä on odotettavissa.
Itse en jatkais sillä ms etenee ja se tekee sinusta sitten vähitellen vastuunkantajan
ihan kaikessa - Anonyymi
Hei, minulla on myös ykköstyypin diabetes ja ms tauti ..olenkin miettinyt että olisi todella mukava jos tuntisi jonkun jolla myös on molemmat sairaudet ...
Hyvin voit perheen perustaa näillä sairauksilla varustetun puolison kanssa. Lääketiede kehittyy koko ajan ja hyvin hoitamalla diabetesta useimmin välttyy isommilta ongelmilta. Kohtahan älypumppukin on jokaisella ykköstyypillä se helpottaa hyvin elämää. - Anonyymi
Ms tautiin aletaan kohta antaa kantasolusiirtoja Suomessakin, tällöin voi parantua kokonaan taudista. Diabeteksen kanssa pärjää hyvin toki ms.nkin Harva menettää liikuntakykynsä...nykylääkkein.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18344653
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞 - Anonyymi
Miten siinä suhteessa kävi, pääsikö dms mies jatkoon, toivottsvasti <3
- Anonyymi
Tuskin
- Anonyymi
Tilanteeni oli toivoton 😞 😩 Olimme mieheni kanssa avioeron partaalla. Olin kauheassa 😣 😢 😢 tilassa enkä tuntenut, etten enää pystyisi selviytymään elämästä. Löysin pappi TAKUTAsta paljon arvosteluja hänen temppelistään ja otin häneen yhteyttä. Pappi TAKUTA teki minulle rakkausloitsun ja nyt voimme taas hyvin, paremmin kuin koskaan ennen. Suuret kiitokset pappi TAKUTAlle avioliittoni pelastamisesta. Voit ottaa yhteyttä pappi TAKUTAan sähköpostitse. 🤍🤍 ((𝔼𝕘𝕓𝕖𝚍𝚒e𝐭𝐚𝚔𝚞𝚝𝚊@𝚐𝚖𝚊𝚒𝚕.𝚌𝚘𝚖))🤍🤍tai lähetä hänelle WhatsApp-viesti tähän puhelinnumeroon 📞 ((➕ 𝟙-𝟞𝟝𝟫-𝟚𝟘𝟚-𝟟𝟚𝟙-𝟠))
- Anonyymi
Jassoo
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988