Eikö olisi reilua ilmoittaa, jos Raahen SSAB suljetaan 2026 ?

Anonyymi-ap

Eikä höpötellä medialle niitä näitä Raahen loistavasta tulevaisuudesta. Kai se nyt Ruotsissa on jo tiedossa, jos Raahen laitteet ajetaan nyt loppuun, muutama tulipalo mahtuu vielä mukaan, kestosaikuttajille lähtö ja lopulta sulkevat koko tehtaan vuoteen 2026 mennessä tms...

37

1321

    Vastaukset 37

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Reilua mikä reilua. Ruåtsalaisilta on aivan turha reiluutta odottaa. Tiedän, kävin siellä aikanani Volvoja tekemässä...

      • Anonyymi

        Eipä silti, ei suomaalaisetkaan enää reiluja ole. Poliitikot ja muut sisäiset vihollisemme pahimpia.


      • Anonyymi

        Ruottalaiset ovat viisaita.heillä on kuningas.meillä vaan joku hevosnaama pepsodennti-stubbi-tappi.yäk.


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        😋 ­­­N­y­­m­f­­­o­­­m­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Turha ilmoittelu etukäteen ei kannata puotoaa se vähäinenkin työteho mikä tehtaalla on. Ilmoitukset vaan Suomenlainsäädännön mukaan on ihan tarpeeksi.

    • Anonyymi

      SULKEVAT SEN ILMOITTAMATTA SIITÄ.
      ÄHÄ-KUTTI LAKKOLAISET......HOOOO.....HOOOOO........

    • Anonyymi

      Tietenkin johtajat höpöttävät mitä sylki suuhun tuo.pitävät näin yllä sitä kuuluisaa työvirettä.no saatte prismakeskuksen johon tulee vain prisma eikä muita liikkeitä tai jos tulee niin ei ne siinä kauaa ole.mennään prismakeskukseen sitten ja ollaan onnellista.

    • Anonyymi

      Tuo Raahen ilmastoa saastuttava tehdas suljetaan sitä pikemmin, mitä enempi siellä lakkoillaan. Ruvetkaan nyt kiireesti lakkoon. Syitä löytyy aina. Jos ei muuta, niin vääränväiset työhanskat.

    • Anonyymi

      Kyllähän tuosta tämän päiväisestä raahen seudun "uutisesta" jälleen tulee sellainen vieno paskan maku suuhun, että taas yritetään vain maalata mustaa valkoiseksi kun ei kiistattoman tosiasian edessä muuhun pystytä. Jokainen näkee että norsu on edelleenkin huoneessa, ja jotkut yrittää melkein huutovänkäämällä väittää että "EI OLE!" "EI TÄÄLLÄ MITÄÄN NORSUJA OLE!"

      Varmaan kohta joku kaupungin selittäjäinen selittää lehdessä seuraavaksi, että itseasiassa se OLIKIN HYVÄ HOMMA, että se investointi menikin ruotsiin koska syyt X, Y, Z. Alkaa olla sellainen itänaapurin selityksien maku tässä touhussa. Kaikki "uutiset" tulevista investoinneista alueelle mitä lehdessäkin on ollut, on ne sitten yksityisten tai kaupungin tai jonkun "asiajaintuntijaisen" ääneen jaakailuja, on jäänyt järkiään toteutumatta, eli asia on käytännössä mennyt juuri päinvastoin. Mitään ei ole koskaan tapahtunut. Ei tullut purkutelakkaa, ei tullut mettalanmäen hotellikompleksia, ei tullut minimill-investointia, ei tullut rautasieni-investointia, ei tullut vety-keskittymää, ei tullut merituulipuistoja, ei tullut ydinvoimalaa, ei edes rautatalon tilalle tulevaa kerrostaloa. Sekin pieneni kuin pyy maailmanlopun edellä pienemmäksi ja lopulta lakkasi kokonaan olemasta. Että sellaiset on nämä "investointi uutiset" tälle alueelle, AINA! Mitään konkreettista ei koskaan niistä synny. Voisi todellakin joskus vaihteeksi kertoa rehellisesti niin kuin asia on, eikä saatana aina kouhkata tyhjän perästä ja valehdella, kun niihin valheisiin ei usko edes niiden kertojat.

      • Anonyymi

        Näinhän se on. Uusi Prismakin on aika surkuhupaisa tapaus, jos tehdas suljetaan ja koko kylä hiljenee. No eipähän ole siinä vaiheessa autojakaan kovin paljoa kylillä, niin saapi uusi Prisma nököttää sitten yksinään entisellä jätemaalla. Onneksi lepakot ja viitasammakot jää Raaheen kuitenkin. Hah.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän se on. Uusi Prismakin on aika surkuhupaisa tapaus, jos tehdas suljetaan ja koko kylä hiljenee. No eipähän ole siinä vaiheessa autojakaan kovin paljoa kylillä, niin saapi uusi Prisma nököttää sitten yksinään entisellä jätemaalla. Onneksi lepakot ja viitasammakot jää Raaheen kuitenkin. Hah.

        Uudessa Prismassa on sitten tilaa, kun pessimisti ainaisvalittajat pakkaa kamansa ja häipyvät Kelan hommiin sinne mistä ovat Raahen joskus tulleet.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vihreää palapeliä kootaan, Orpo-hallituksen tukemana...

        YLE Uutiset, tänään, 11.4.2024:
        "Fortum kehittää Orimattilaan suurta voimalaa, joka tuottaisi jopa viidenneksen koko Suomen aurinkosähköstä
        Aurinkovoimalasta kaavaillaan teollisen mittaluokan laitosta. Se tuottaisi Fortumin mukaan sähköä pienen kaupungin tarpeisiin. Nopeimmillaan se voisi tuottaa sähköä vuonna 2027"...


    • Anonyymi

      Raahessa ei suostuta kertomaan totuutta, ettei ala uusi lakkoilu. Tehdas haluaa välttää nyt ylimääräistä tappiota, kun Ruotsiin investoidaan, mutta kyllä se oikea totuus Raahen kohtalosta tiedetään sekä Suomen että Ruotsin puolella.

    • Anonyymi

      Poliittiset lakot vain vähentävät Rautaruukin kannattavuutta. Ruotsissa niitä ei ole...
      Mielellään keskittävät teräksen tuotannon Ruotsiin...
      Suomessa on puolueita, jotka mielellään lopettaisivat Rautaruukin toiminnan.
      Ei hyvältä näytä Raahen kannalta.

    • Anonyymi

      Ei sitä ilmoiteta etukäteen, vaan toimitaan nopeasti ja tehdas lopetetaan.

    • Anonyymi

      Meidän pitää saada nyt tänne Raahen uusia yrityksiä. Esim. Kokkolassa on Isoja vety ja vihreän siirtymän hankkeita. Kateeksi käy.

      • Anonyymi

        Älähän nyt meillä on tärkeä olisi kiva olla hyödyllinen hanke junavuoro Ouluun ja Tornioon- Kunhan jostain löytyy 25 miljoonaa. Kyllä tätä hanketta kannattaa tukea sehän voi tuoda muutaman elokapinalaisen turistin Raahen ties vaikka istuskelemaan kesäisin Kirkkokadulle. Tätä hanketta tukee myös EX:


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älähän nyt meillä on tärkeä olisi kiva olla hyödyllinen hanke junavuoro Ouluun ja Tornioon- Kunhan jostain löytyy 25 miljoonaa. Kyllä tätä hanketta kannattaa tukea sehän voi tuoda muutaman elokapinalaisen turistin Raahen ties vaikka istuskelemaan kesäisin Kirkkokadulle. Tätä hanketta tukee myös EX:

        Sairaala meni jo, hyvin lobbas lestakeskusta tätäkin..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sairaala meni jo, hyvin lobbas lestakeskusta tätäkin..

        Ja aamulla nänniesi pihat puhuvat ääniä jolle puheet eivät riitä sen jälkeen kun olin jo unohtanut sinut viimeksi *


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      En ymmärrä miten yks tehdas voi muka kannatella koko pientä kaupunkia pystyssä ?

      Raahe on mennyt huomattavasti alaspäin vain muutamassa vuodessa. 10-20 vuotta sitten olleet liiketilat on nyt tyhjillään eli ilmeisesti menneet lähiaikoina konkurssiin. Mitään uusia rakennustyömaita ei Raahessa näy enää. Ei uusia vuokra-taloja sen enempää kuin omistus kerrostalojakaan.

      Raahehan on pysähtynyt täysin, miten sellaiseen voisi kukaan täysjärkinen investoida mitään miljoonia tai miljardeja euroja ?

      • Anonyymi

        Ja tänään nuo hurrit hienovaraisesti ilmoitti että punakaartin kuukauden juonittelu aiheutti 350 miljoonan kruunun menetykset ssab:lle. Joten eiköhän viesti ole selvä puupää raahelaisellekkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja tänään nuo hurrit hienovaraisesti ilmoitti että punakaartin kuukauden juonittelu aiheutti 350 miljoonan kruunun menetykset ssab:lle. Joten eiköhän viesti ole selvä puupää raahelaisellekkin.

        Ei pökäleet noin vaikeita asiota pysty sisäistämään. Ja liitonmiehet selittelee täyttä jaskaa.


    • Anonyymi

      Miksi uutisessa lukee "mahdollisesti" Raaheen jos osa väittää että tulee tottakai Raaheen myös investointi ?

      https://www.hs.fi/talous/art-2000010331760.html

      Aivan kohtuutonta kiusata raahelaisia asuntovelallisia. Kertoisivat suoraan vaan jos Raahen ei aiota edes investoida tai koko tehdas loppuu lähiaikoina.

      Joku saattaa hakata perheensä tai tappaa itsensä kun joutuu tommosia stressaan.

      • Anonyymi

        Limppiqwisti twistas jo muualle, seuraava Elopin kaltainen kaljupää jostain ämeriikasta tulee johtajaksi, julistaen: täten lopetan tämän ajastajääneen saatelaitoksen ja toivotan oikein hyvää jatkoa!! Kirjottakaa histooriikkia sitten vuan ja kylläpä se oli rautaa kun rautaa tehtiin ja kaikki oli tehtahan toimessa mukana!!


    • Anonyymi00033

      ....

    • Anonyymi00034

      Sulatonhallien kannatinpalkkien pultteihin jo laitettu irrotusöljyä eli loppu on ihan lähellä!! Tietääpi. Riihijärvi

    • Anonyymi00035

      Eiköhän tehdas ajeta alas 2033.

    • Anonyymi00036

      Ensi vuoden keväällä on vaalit, ennen sitä ei sen sulkemisesta haluta puhua, ettei kannatus mene...
      Vaalien jälkeen sitten voi alkaa tapahtumaan...

    • Anonyymi00037

      Björn Wahlroos: Suomalainen tehdas on vaarassa sammua..

    • Anonyymi00038

      Raahe on seuraava Detroit.

      • Anonyymi00039

        Rock city? eehheheheheehhheheheehhehehehheehheeheheh


    • Anonyymi00040

      Sulkevat viisaasti vuonna 2033.

    • Anonyymi00041

      Ei ruotsalaiset sentään noin tyhmiä ole että ilmoittaisivat etukäteen asian.jos saisivat kuulla totuuden niin kohta olisi lakko päällä yms surinaa ilmassa.kyllä se päätös vielä päivänvalon näkee.

      • Anonyymi00042

        Mua surettaa AO200:sen kömmänän koppiukkoje kohtalo kovastikin!!! T.anttilamällipulkassakerällä


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1295
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      87
      880
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe