Seurustelu muistisairaan kanssa

Anonyymi-ap

Olen tavannut miehen, jonka seurassa viihdyn. Harrastukset käyvät yhteen, ja muutenkin yhdessäolo on mukavaa. Olen huomannut, että hänellä on selviä ongelmia muistin kanssa. Olen yrittänyt ottaa asiaa puheeksi, hän ei halua asiaa käsiteltävän. Itseä tietty huolettaa mitä on edessä mikäli seurustelumme jatkuu. Olemme molemmat yli kuusikymppisiä eläkeläisiä. Onko kokemuksia vastaavasta tilanteesta?

8

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuten tiedät niin muisti sairaus etenee , ensin tulee pikku erehdyksiä missä omaa poika sanotaan veljeksi, ja että kävi ostoskeskuksessa vaikka ei käynyt, ja sitten ei muista asioita mistä eilen keskusteltiin, ja sytytys hitaalla asioista.
      Usein ovat hyviä muistamaan lapsuuden aikaiset jutut joten sinulla on hieman vaikea tilanne , vaikea sanoa mitä sen kanssa tulisi tehdä jatkaako vai ei, jos viihtyy yhdessä .
      Katse rauhallisesti miten tilanne edistyy, niin näet miten paljon yhden kuukauden sisällä kerrottuja asioista muistaa. Jos huomaat sairauden edistyvän nopeasti niin voi olla että hän ei edes halua sitä tunnustaa mitenkään vaan alkaa syyttämään sinua luulotautiseksi , usein se on niin ihmisten kanssa joille on alkamassa sairaus josta ei irti pääse koskaan

    • Anonyymi

      Kierrä kaukaa,joudut vielä omaishoitajaksi. Eivät seuralaisesi suku ota mitään kantaa
      omaishoitoon. 60 kympiselle on varmasti treveelisempiä tulijoita.
      Jos muistisairaus on todettu niin 4-8 vuoden päästä alkaa laitosrumpa.tässä välissä saatat kokea monellaisia asioita miesystäväsi takia,eivät ole mitenkään mielyttäviä.
      Tietenkin asioihin vaikuttaa sairauden suunta. Paskooko jo alleen.!

      • Anonyymi

        No se ulostus asia ei varmasti ole se ensimmäinen asia alkuvaiheessa , aiihen voi olla aikaa muutama vuosi kun niitä ongelmia tulee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No se ulostus asia ei varmasti ole se ensimmäinen asia alkuvaiheessa , aiihen voi olla aikaa muutama vuosi kun niitä ongelmia tulee.

        Mitäs sitten kun tämä ongelma tulee?Voin kokemuksesta sanoa ,ei mene montakaan vuotta.
        Alkuvaiheessa syöttävät lääkeitä,Muistisairaan elämässään omien tunteiden halinta,empatia ja toisten odotuksiin vastaaminen eivät enää ole ajankohtaisia asioita.
        Sairauden edetessä,tukea pitäisi antaa,vaikka muistisairas nimeää avunantajan täysin......... .
        Asioihin pitäisi suhtautua hienotunteiseti,vaikka tunteekin tulleensa täysin..................... .
        Jos 60 alkaa Muistsairaan omaishoitajaksi.Kannattaa otta kotiin asioistaymmärtävän
        ja käydä hänen kansaan keskusteluja soveltuuko omaishoitajaksi,työtä riitää 7-24h jokainen viikon päivä. Palkkiot eivät ole hääpöiset.


    • Anonyymi

      Muistisairas ei myönnä sairauttaan. Omaa kokemusta ei ole mutta äidilläni on muistisairaus ja hänen on vaikea myöntää sitä. Vinkkinä kun mies alkaa kyselee samoja asioita eli esim lähimuisti on tosi huono niin ole kärsivällinen ja vastaa hänelle kuin vastaisit hänelle ekaa kertaa samaan asiaan. Pysy rauhallisena ja kärsivällisenä. Koska sulla ei ole kyse lähiomaisesta niin älä ota turhaa sterssiä. Voit aina jätää miehen . Minä en voi hylätä äitiäni ja laittaa välejä poikki sen takia että toisella on muistisairaus.

    • Anonyymi

      Älä sido itseäsi muistisairaaseen millään tavalla! Säästyt paljolta kurjuudelta ja mielipahalta.

    • Anonyymi

      Anonyymi alkuperäinen kyselee lisää. Eli onko kenelläkään positiivisia kokemuksia ko. sairauden kanssa elämisestä? Hidasta etenemistä, luonne pysyy likipitäen ennallaan jne?

      Omia ajatuksia ja tulkintoja hankaloittaa myös se, että hänellä on perussairaus, joka myös saattaa vaikuttaa muistiin. Ja omaishoitajaksi en kyllä aio ryhtyä, omat taloudet ovat kummallakin.

      • Anonyymi

        Voit olla ystävällinen ja ystäväkin niin kauan kuin se molemmista tuntuu hyvältä.

        On mahdollista, että muistisairaus ei koskaan etene vaikeaan vaiheeseen. Nimittäin kuolema voi katkaista elämänlangan ennen sitä esim sydän- tai aivoinfarktin muodossa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      158
      11059
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2493
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      976
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe