Moikka. Millä bussilla pääsen Orimattilan keskustasta Lahteen ja sieltä keskussairaalaan? Kiitos.
Lahden keskussairaalaan linja-autolla
Anonyymi-ap
15590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei täältä perslävestä mihinkään pääse ilman lanssia, eli soita suoraan 112 ja kiitä Persuja.
Älähän pelleile. Lapsetkin tietävät ettei 112 numeroon soiteta turhan takia.
Jopa Nastolasta pääsee suoraan keskussairaalaan mutta ei persläpi Orimattilasta. Taitaa olla ainoa paikka koko Päijät-Hämeen alueella mistä ei bussi mene suoraan keskussairaalaan, vaan joudut vaihtamaan neljä kertaa bussia lahdessa ja kävelemään vielä 5km siihen päälle.
Heko heko. Vaikutat hieman vähä-älyiseltä. Sun tapauksessa sinne päksiin ei kannata edes mennä.
Pahoittelen näitä ikuisia valittajia ketkä eivät ole poistuneet Orimattilasta mihinkään viimeiseen 30 vuoteen.
Tässä ohje. Orimattilan linja-autoasemalta numero 72 ja menet sillä matkakeskus A jäät pois ja hyppäät numero 70 tai numero 10 ja kannattaa varmistaa vielä kuskilta, että on menossa keskussairaalaan päin. Tässä vielä linkki tuohon 72 aikatauluun. Muista lähteä hyvissä ajoin liikkeelle =).
https://lahti.digitransit.fi/linjat/Lahti:8722/aikataulu/Lahti:8722:1:01
Tästä vielä näet mistä mikäkin bussi lähtee sieltä matkakeskuksesta.
https://www.lsl.fi/reitit-ja-aikataulut/lahden-keskustan-pysakit/
Nopeiten ja helpoiten pääsee kun tilaa Tmt-kuljetuksen. Voit saada kela kyydin ja Tero puhelee mukavia.
Puhetta riittää, kun aineissa heiluu. Ei ihmekään miksi on niin puhelias kaveri ja toisinaan sitten taas ei.
Tosi hyvää palvelua. Aina ajoissa kun sovitaan kyyti.
Tässäkin keskustelussa huomaa sisäsiittoisuuden tuloksen kun aloittaja kysyy millä linja-autolla pääsee, niin täällä matalaotsaiset sössöttävät takseista. Onhan se hankalaa erottaa linja-auto ja taksi toisistaan.
Älä yleistä. Taksi on kela-lapulla helppo juttu, joten se on myös yksi konsti päästä vaivatta keskussairaalaan. Ihan hyvä neuvo siis.
Mitä sössötät matalaotsa, onko luetun tekstin ymmärtämisessä todellakin noin paljon haasteita?
Sössöttäminen on puhetta, ei kirjoitusta. Pitäis noinkin viisaan ihmisen tietää tämäkin asia.
Täällä kirjoittelee ihmisiä elon tuolta toiselta puolen, joten yritä ymmärtää. Toi linja-auto on silti huono idea. Älä edes yritä! Ruumisauto sun pitää kutsua. Ampulanssikaan ei enää vie, kun ei kerran ole mitään hätää enää.
Älä luulottele olevasi viisas. Pelkää Jumalaa ja karta pahaa.