Jammu Siltavuori 1967-1989

Anonyymi-ap

Moikka! Nostan nyt uutta keskustelua Jammu Siltavuoren rikoksista ja haluaisin täällä tiedustella minkälaista materiaalia(mahdollisia lehtiä tai kuvia artikkeleista) voisi porukalta löytyä täältä. Varsinkin kiinnostaa saada tuo 1967-1989 aika selville.
Kekkonen on ilmeisesti vuonna 1967 tai 1969 armahtanut Jammu Siltavuoren, mutta tämän tiedon asiakirjat on visusti hävitetty, jos jollain löytyisi mitään virallista tietoa tästä niin olisin äärimmäisen kiitollinen.

Teen siis dokumenttia kyseisestä herrasta ja kaipaisin varsinkin lehtiä/kuvia vanhoja alibeja/hymyjä? jotta saan lähteitä sekä lisää materiaali tutkittavaksi. Myös jos löytyy Jammun tuomioista 1950-luvun alusta (ei tämä 1954 tapahtunut dokumentoitu tuomio) kun sitä ei oikein netistä löydä.

Myös kiinnostaa Joensuun ja Vaasan raastunvastuuoikeuden dokumentit vuosilta 1945-1954. Nämä löytyisi mikrofilmiltä ilmeisesti arkistoista, mutta minulla ei ole nyt mahdollisuutta lähteä Vaasaan tutkimaan noita. Vaasan tapahtumat ovat vuodesta 1944 eteenpäin ja Joensuusta taitaa olla ainoastaan tuo 1954 tuomio.

Vielä lisäyksenä toivoisin ketjuun kaikki mahdolliset havainnot tai muistelut ihmisiltä vuosilta 1967-1989 Jammusta. Jos sinulla on vaan joku kertomus ja kuvittelet, että se olisi voinut olla Jammu niin kerro ihmeessä mahdollisimman yksityiskohtaisesti hänestä. Mitä tapahtui, missä, milloin, miten pukeutui ja millainen kulkuneuvo hänellä oli.

Kiitos jo valmiiksi kaikille heille jotka jaksoi lukea ja vastata ketjuun !

1

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmasti tiedät, että Pohjolan poliisi kertoo-vuosikirjassa oli 1989 tapauksesta juttu.
      Sitten varmasti tiedät, että YouTubesta löytyy Jammun haastattelut, joita ei sitten kuitenkaan lähetetty TV:ssä.

      Itseä kiinnostaisi mikä mt. diagnoosi Jammulle on aikanaan annettu ja mikä on kehityskulku, joka johti kahteen murhaan. Ilmeisesti Jammu oli alussa ns. koskettelija ja sitten myöhemmin teki kovempia tekoja.

      Mikä merkitys on yhteisön hyljeksinnällä Jammulle? Johtiko Jammun hyljeksintä tekojen raaistumiseen ja lopuksi kahteen murhaan?

      Suomessa on eräs psykoterapeutti, jolla saattaa olla asiasta oma käsityksensä. Näistä asioista ei välttämättä huudella.

      Sinun pitäisi etsiä käsiisi poliisi kertoo kirjan 'Elisabet' ja haastatella häntä. Lienee kuitenkin todella vaikea tehtävä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      932
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      24
      909
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      52
      842
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      120
      828
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      763
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      743
    Aihe