En ymmärrä hallitusta, leikataan, mutta miksi ei porotaloudesta, vaikka kaikki poronhoitajat vain loisii verorahoillamme.
Porotalous ei tuota yhteiskunnalle mitään.
Vihreät puolueena täysin kaheleita, eivät puutu poronhoitajien luontorikosiin kuten maapohjan tuhoamiseen yli kestorajan laidutamiseen ja luonnon petoeläinten massa tappamiseen.
Porotalous vain sallittava alkuperäisiltä saamelaisilta, kainuun ja pohjois-pohjanmaan yksityisten mailta ja pihoista porot aitaan.
Porotalous ei tuota yhteiskunnalle mitään.
Vihreät puolueena täysin kaheleita, eivät puutu poronhoitajien luontorikosiin kuten maapohjan tuhoamiseen yli kestorajan laidutamiseen ja luonnon petoeläinten massa tappamiseen.
Porotalous vain sallittava alkuperäisiltä saamelaisilta, kainuun ja pohjois-pohjanmaan yksityisten mailta ja pihoista porot aitaan.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Kyllä näin ,hallitus ja vihreä aate ei ymmärrä mitä maksaa poronhoito harrastus ulkopuolisille veronmaksajille....kolme milkkua voisi heti säästää veronmaksajien rahoja ja kaikkien maan autoilijoiden kaskovakuutukset voisi mennä miltei nollaan jos luovutaan poronhoito harrastuksen tukemisesta ja sallimisesta. Ei olisi vaikeaa päättää hallituksella tämä typerä harrastus loppumaan.
Ei tainna se persu polvinen ottaa puheekseen eduskunnassa vaikka lupas.
Kyllä otti.
Ei oo puhunu yhtikäs mittään etuskunnassa.
(( PETOSJYTKY ! )) Persut petti, purra valehteli ja huijasi kansalta äänet. Kusetusjytky !
Alkuperäisiltä saamelaisilta ? 😅 Eihän saamelaiset pääse keskenään yhteisymmärrykseen edes siitä kuka on alkupetäinen saamelainen, kymmeniä vuosia tapelleet siitä keskenään, viimeiset saalelaisvaalitkin uusitaan kun lailliset äänestäjät eivät saaneet äänestää.
Alotettas nuo leikkaukset etuskunnasta. 20 rosenttia poekkeen etustajien ja ministerien palakasta heti kättelyssä. Näöttidivät esimerkkiä. Pientulosilta lapsiperheiltä eikä pientulosilta eläkeläisiltä leikata yhtään. Hallelujjaa!
Kyllä ämmän saamelaisten pitää saada poroja pitää jos sille tuntuu.
Kyllä saa mutta omin kustannuksin omilla maillaan, miksi elätämme porot maillamme ja syötämme vielä pallinpurijat. Risto Pyykkö
21.6.2017 9:51
Poromies voi elää valtion maksamilla petovahinkokorvauksilla, myymättä juuri ollenkaan lihaa kuluttajille.
Käytäntö on yleistynyt erityisesti poronhoitoalueen eteläosissa, Kainuussa ja Kuusamossa.
– Turha tätä on kaunistella: kasvatamme poroja pedoille, kuvailee kainuulainen poronomistaja.
Pääministeriltä ne pallit pitäisi purra,ettei sikiä enää enempää samanlaisia samanlaisia mulkkuja,sanoo että kaikkien pitää osallistua säästötalkoisiin,työttömät ja eläkeläiset on jo osallistuneet työssä käyvät ei,milloin näihin säästötalkoisiin osallistuvat rikkaat yrittäjät,kansanedustajat ja ministerit ei näköjään milloinkaan,kummallinen näkemys tuolla mulkulla kaikkien osallistumisesta,no eipä sitä paljon ihmetellä tarvitse,jätkhän on syntyjään varsinais-suomesta ja onhan se tosi asia että siellä asuvat ovat kaikki kyrpiä,etenkin turun seudulla,toivon sydämestäni että tyyppi saa jonkun vakavan taudin ja näivettyy hitaasti kituen hengiltä.
Tuo asia ei ole niin yksinkertainen kuin ajattelet.
Suomessa on perustuslaissa pykälä jossa taataan elinkeinon/ liiketoiminnan harjoittaminen.
Tästä syystä poronhoito on luontaiselinkeinon harjoittamista ja lain suojelema elinkeino.
Sama on maatalouden kohdalla, on maataloustulo laki ja siihen oikeus perustuslaissa.
Poro elinkeino säätää, että porot eivät ole kotieläimiä ja siksi puoli villinä voivat laiduntaa vapaasti poronhoito alueella jonka laki on määritellyt.
Asiaan liittyy korvausvelvollisuus vahinkojen osalta ja määräyksiä aitauksesta mutta vain vahinkoja estämiseksi.
Nythän viilataan päntiönään lakeja uusiksi, miksi ei tämänkin lain voisi kumota ja salvaa uudelleen.
Elinkeino ei porotalous ole, vain verorahojen haaskausta koko touhu tukijaisineen.
Kerroppa tuo Orpolle joka kynsin hampain puolustaa yrittämistä ja elinkeinon harjoittamista.
Porotalous ja poron hoito on elinkeino ja sen harjoittamista on lailla suojattua toimintaa.
Kaikki yrittäminen on perustuslailla suojattu oikeus.
VInanv.... hallanukku noin satavuotta sitten teki esityksen vain väliaikaisesta sopimisesta ja kokeilusta hossa ja irnin poronhoitojuskaan se jäi pysyväksi, miksei sitä muka vois kumota.
Voi helevetti. Maalaisjärkikin sanoo, että jos elikko on jonkun omistama, omistajan pitää korvata vahingot, eikä päinvastoin. Vakuutukset on sitä varten, mutta nämä loiset härskisti syöttävät elikkojaan toisten pihoilla, pelloilla ja metsissä! Häpeäisitte!
Hallitus vaehtoon niin niin Suomi peäseepi uuteen nousuun.
Eikö lumperi kuunnellut valtiovarainministeriön budjettipäällikön haastattelua.
Se latoi pöytään sellaisia säästö- ja sopeutuslukemia, jotta hallitustakin hirvittää. Kuinka suuret onkaan ne summat mitä pitäisi tehdä. Sanoi vielä jotta kaikki on liipasimella.
Se on virkamies joka hoitaa omaa pestiään olipa hallitus millainen tahansa.
Sen entisen porukan jos päästävät takaisin valtaan , ei nouse muu kuin velkasaldo ja sekin vain korkojen osalta , uutta velkaa ei nääs kukaan enää konkurssikypsälle ja holtittomasti hallitulle pesälle .. kaikki vähänkin kannattava kun on jo kaupiteltu ulkomaalaisille eikä työttömyyskorvausten veronpidätyksistä oikein isoa pottia jää .... kaikkien edustajien , senaattorien ja yliesierikoisjohtajien palkkojen ja satatuhatpäisten kunniakansalaislaumojen elatuksen jälkeen ...
Mitähä tuo Raukka-Riikka hallitus on muuta tehny kin ottanu velekaa ja saanu työläeset lakkoelemmaan? Että kysyn vaan!
Korkeintaan suurempaan velan nousuun.
Ja Raukka -Marin lähti luikkimaan , saisi kiittää Kulmunia, kun pääsi hänkkäröimään.
...siitä "Raukka-Riikasta" ja hallituksestaan ... se tuo hallinto on semmoista touhua ettei sitä kurssia voi kääntää kuin Retikan ovella pyörähtäen ... "empähän tänäpäivänä kyldyyriä , meen vaikka lenkille .." ensiksi jo noiden kymmentuhatpäisten "erikoisavustajien" sun muiden kehitysapulaisten parvet , ei niitä pysty potkaisemaan kortistoon tuosta vain , työehtosopimuksia ehtoineen on noudatettava sillä ammattiyhdistyksillä on semmoiset lakimiehet sun muut notaarit että sitten sitä vasta vajetta olisi jos ne pääsisivät rokottamaan ...taisi vasta olla uutinen jostain Afrikan oikeustapauksesta josta joku oli laskuttanut Suomen valtiota 800 € tunti ... ja se lakkoilu ... "saavutettujen etujen" leikkaus on kipeä paikka , myönnettäköön .. mutta kohtuus se pitäisi olla kerjätessäkin , vai kuinka ?
Leikkasivatko ne kehitysavusta, en ainakaan ole kuullut.? Sinne on työnnetty miljardeja, mutta on tainneet mennä miljardit heimopäällikköjen luksusautoihin ja aseisiin.
Eiköhän tuo Purra vaan toteuta Kokoomuksen päiväunta. Persut möi itsensä, että pääsivät hallitukseen. Potkivat pois puolueesta oikeasti isänmaan etua ajavat ihmiset. Olen aina sanonut, että persut oli valeoppositiopuolue. Köyhät äänesti kun luulivat, että se ajaa Suomen etua. Olisi jo Soinista pitänyt tietää, mikä puolue se on.
Marinhan toteutti koko ajan isäntiensä oppeja (World Economic Forum), samoin kuin muutkin Suomea syöneet poliitikot. Katsokaa heidän tekosiaan, ajoiko he kansan etua vallassa ollessaan
Erittäin hyvä kirjoitus,täysin samaa mieltä,miksi tähän ei puututa,jos laki estää,niin laki uusiksi.
Miten luulet, että käy kun yrität muuttaa perustuslain suojaamaa elinkeinon ja yrittämisen lakia?
2/3 tai 5/6 enemmistö tarvitsee lain muuttaminen ja yksin demarit sen äänestää seuraavalle hallituskaudelle.
Joten unohda koko juttu.
Eihän tässä muidenkaan tavallisten ihmisten harrastuksia valtio maksa. Saisi se purran leikkuri sakset todellakin osoittaa tähän poro harrastukseen täällä Kainuussa ainaki,vituttaa tämmönen epaoikeus. Täällä toisten pihoilla syövät ja paskovat,puhumattakaan liikenteessä tiellä haitolla,ei muut metsän eläimet jää tiellä outtamaan ajakaa päälle.
Ota perustuslaki eteen netissä ja lue mitä ja mikä on suojattu perustuslailla.
Suomessa on yrittämisen ja elinkeinon harjoittaminen suojattu perustuslailla.
Ota sinä järki käteen.
Porojen määrä on kasvatettu jo reilusti yli sallitun. Viime hallituskaudella oli vihervassarit vallassa. Miksi määriä ei ympäristötekona tällöin palautettu salliittuihin.
Vai ei maksa, kukahan erilaiset liikunta ja kulttuuriin liittyvät tilat ja paikat maksaa jos ei veronmaksajat.
Järki ei mene perustuslain edelle.
Maalaisjärjellä ja totuudella ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa monessa muussakaan asiassa.
Perustuslain muuttaminen vaatii 2/3 tai 5/6. enemmistön eduskunnan äänestyksessä ja mistä saat tämän päivän edustajista 166 painamaan jaa nappia?
Pelkästään demarit yksin saa siirrettyä aiottua lain muuttamista seuraavalle eduskunnalle.
Näin käy myös mahdolliselle käännytys lain muuttamiselle.
Siihenkin tarvitaan demareiden äänet joka ikisessä tapauksessa meni muilla puolueilla äänestys miten vain.
Se sama 166 jaa ääntä pitää tulla ennen kuin laki ,muuttuu.
Olkoon laki mikä on, mutta mikä on se moraalinen laki? Niinhän entiset ministerit ja kansanedustajatkin sanovat sopeutumisrahastaan, että kun se oli laki! Mutta lakihan voidaan muuttaa!
Miten saamelaiset liittyvät suomussalmen porohoitoon ?
Porot on söpöjä!
Karmean-näköisiä luupäitä ovat.
Kupru on 13 miljardia / vuosi. 13 000 miljoonaa.
Siinä ei kymmenien tai edes yksittäiset satojen miljoonien leikkaukset tunnu missään. Tarve on miljardiluokassa.
Toisin sanoen nyt Suomi on kusessa.
Suomi sitoutuu Ukrainan aseistamiseen vuosiksi eteenpäin - Suomen valtionjohto ei ole koskaan aiemmin itsenäisyytemme aikana solminut poliittista sopimusta toisen valtion aseistamisesta.
Sopimuksessa esimerkiksi määritellään, millaista säännöllistä aseapua Suomi sitoutuu toimittamaan Ukrainalle maiden sopimina toimitusajankohtina.
Suomi sitoutuu toimittamaan Ukrainalle esimerkiksi tykistön ammuksia. Ampumatarvikkeiden tarkkoja kappalemääriä ei julkisteta.
Sotilastiedustelut yhteistyöhön
Suomi sitoutuu Ukrainan laivaston varustamiseen ja Ukrainan ilmasodankäyntikyvyn vahvistamiseen. Sopimus sisältää Ukrainan lennokkiaseistuksen vahvistamisen.
Sopimukseen on tulossa kirjaus, jonka mukaan sopimus turvallisuussitoumuksista kattaa meneillään olevat, aikataulutetut ja tulevat panostukset Ukrainan puolustukseen, selviytymiskykyyn ja pelotteeseen estää Venäjän aggressiot myös tulevaisuudessa.
Lähteiden mukaan Suomi alkaa tehdä tiedusteluyhteistyötä Ukrainan sotilastiedustelun kanssa.
Samalla suomalaiset puolustustarvikealan yritykset auttavat Ukrainaa puolustusteollisuuden rakentamisessa. Sopimukseen kuuluu Suomen osallistuminen Ukrainan energiainfrastruktuurin ylläpitämiseen ja vihreän siirtymän edistämiseen.
Sopimuksen allekirjoittamalla Suomen valtio sitoutuu auttamaan Ukrainaa alueellisen koskemattomuuden palauttamisessa. IL:n tietojen mukaan Suomi tunnustaa Ukrainan rajoiksi vuoden 1991 rajat, mukaan lukien niihin liittyvät aluevedet.
Ukraina kunnioittaa kansainvälistä lainsäädäntöä ja käyttää Suomelta saamaansa aseistusta itsepuolustukseen ja vuoden 1991 rajojensa palauttamiseen.
Suomi tukee Ukrainan pääsyä sekä puolustusliitto Naton että Euroopan unionin jäseneksi. Sopimuksessa ei määritellä vuosilukuja jäsenyyksien toteutumiselle.
Joten voimme odottaa leikkurin iskevän suomalaisiin yhä rajummin, mistä luulette että nämäkin rahat revitään....
Syöpätsunami on tulossa! Kansanedustajat takaavat yhdenvertaisen hoidon sulkemalla puolet Suomen keskussairaaloista päivystysaikana.
Niinkö se toteutuu?
Onko kansalaisalotetta tähän poro harrastukseen tehty? Pitääpä ruveta katselemaan,ainakin täällä Kainuussa se ei ole mitään muuta kuin harrastus josta tavalliset rehelliset ihmiset kärsii.
...elähän nyt hiillostu , Pohjois-Suomen autopeltisepät ovat kovasti porotalouden kannalla , lisäisivät päälukua jos heidän vallassaan olisi ...
Tämä veropiiskaus on takuuvarma resepti Suomen laman syventämiseksi. Niinikään sen perustelut ovat idiotismia, sillä suomalaisten rahat menevät aseiden ostamiseen Israelin käyttöön, välityssodan käymiseen Ukrainassa, ja varakkaampien EU maiden tukemiseen.
Niinikään järkyttävän ylikuolleisuuden ruumiskasat tulevat vain kasvamaan sairaalaverkostoon kohdistuvilla leikkauksilla. Nykyisin useimmat kuolemat ovat ”äkillisiä sairauskohtauksia”, ja niistä ei selviä, jos lähin päivystys on satojen kilometrien päässä.
Se että hallitus vihaa suomalaisia ei ole enää mikään uutinen, sillä se tuli jo selväksi sotaintoilijoiden asetettua asevelvollisemme geopoliittisen pelilaudan veripanteiksi
Tiestö ja rautatiet päästettäköön niin huonoon kuntoon että 50km tunnissa olisi suurin mahdollinen ajonopeus. Sillä vauhilla kerkiää ihan nokko joka paikkaan.
Ihana suloinen Riikka.
Ei sitä pysty ajaa alas kun mistä ne herrat sitten savuporoa pöytään kantaa, paremminkin lisätä poroja, Ruotsista ja Norjasta lisää tuua rekka kuormittain, Jäkänpuistossai hyvät laitumet tuonti poroille, muutenhi autioituvassa kylässä on hyvät valamiit kävelytiethi tehty, ja oishan nuo muutenki kylän Ilona iltasella kun kovin on hilijasta.
Eikä yli 60v palkata töihin. Työnantajilta on täysin unohtunut , että yli 60 vuotiaat tuntevat kellon. Paljon kokemusta siitä , että nuoremmat eivät tunne kelloa. Täsmällisyys on sellainen hyve, joka ei tarvitse mitään koulutusta. Se on luonnekysymys.
Jotkut nuoret tulevat työpaikalle seurustelemaan, eivät noudata taukoaikoja, ovat jatkuvasti sairaana, kyllä tosin jotkut vanhemmatkin, kun saa saikkua, kun ilmoittaa vain omahoitajalle, että on pipi. Joku on säännöllisesti pois pari päivää kuukaudessa, juuri loppuviikosta, saa pitkän vapaan, en keksi, miten se on edes mahdollista, jos kuitenkin ihminen jaksaa viikonloppuisin kulkea pilkillä ym retkillä, jos on niin hemmetin sairas.
Siksi hyvä, jos eka sairas päivä olisi palkaton. Loppuisi lusmuilu.
Eläkeikäisiä kuulemma halutaan töihin hallituksen mukaan, mutta 50-65 vuotiaat ei kelpaa töihin... vai onko juoni saada eläkeikää hilattua ylöspäin ja lisää köyhiä.
Van se tuo selekä sano
Joko pertsa on löysänny porosa viitostielle tienaamaan?
Iiskolan mukaan Venäjän vastaiset pakotteet vain heikentävät Suomea itseään ja koko EU:ta.
”Vaikka jatkamme itsemme vahingoittamista lukuisilla Venäjän vastaisilla kielloilla, kutsun sitä bumerangivaikutukseksi, Venäjän talous kasvaa. Lisäystä on 4% tämän vuoden alkuun mennessä! Kun käyn Moskovassa, siellä on kauppojen hyllyillä paljon tavaraa. Ja että pakkasella ei ole lämmityshäiriöitä. Mikä onkin nyt vakava ongelma Suomessa”, Iiskola sanoo.
Diplomaatin mukaan Suomea pidetään edelleen merkittävänä maksajana, jonka arvo on useita miljardeja euroja vuodessa, ja sen varat virtaavat Baltian tasavaltoihin, Puolaan, Bulgariaan ja Italiaan.
”Vastineeksi meillä ei ole mitään. Paitsi oma konkurssi. Valtion tase on miinuksella 10 miljardia euroa”, asiantuntija kertoo.
Hän sanoo, että väestön mieliala on erittäin huono, koska ihmiset valmistautuvat pahimpaan, yrittävät kasata tarpeita ”pahan päivän varalle” tai jopa lähtevät maasta, muistaen valitettavasti kuluneet ajat, jolloin oli vahva talous ja markka taskussa. Lisäksi Iiskola huomauttaa, että Suomi oli turisti- ja teollisuusmaa, mutta nyt, kun kaikki se menee ”negatiiviseksi”, jääden mahdollisesti ilman tulevaisuutta.
”Kansanedustaja Teemu Keskisarja myönsi hiljattain julkisesti, että Suomi lähestyy nopeasti konkurssia ja menee pilalle. Hän sanoi sen suoraan, lainaan: ”olemme matkalla perseeseen”, diplomaatti sanoo.
Haastattelun lopuksi Iiskola totesi, että nyt suomalaisten tärkein kysymys on: Miksi EU ei lunasta lupauksiaan?
”30 vuotta peräkkäin meille kerrottiin, että kaikista unionin maista tulisi rikkaita ja onnellisia. Mutta se ei toimi niin. Euroopan talous ei toimi”, hän totesi.
Keskisarja..hahaaahaaaa....ei yksikään numero miehellä oikein!
Niiltä on jo leikattu