Mihin on hävinnyt asiakaspalvelu Sotkamolaisissa liikkeissä?

Anonyymi-ap

Miltä tuntuu mennä kauppaan asioimaan jos vastausta et saa jos tervehdit. Varsinkin kun aattelee miten paljon maksavia asiakkaita lomailee Vuokatissakin ja rahaa varmaan jättäisivät enemmänkin jos vähän edes parempaa palveluasennetta ja hymyä sais vastineeksi vaikka ei nyt sillä hetkellä mitään vielä ostaisikaan. Voihan sitä käydä katselemmassakin vaikkapa mitä viedä lomareissulta kotiin tulijaisiksi etukäteenkin ilman että saa osakseen niskojennakkelua tai murahtelua pettyneeltä liikkeenharjoittajalta.. tästä pahin painajainen kauppiaalle voi olla kuitenkin seurauksena kun asiakkaat karkaavat kilpailevaan liikkeeseen..Hyvät käytöstavat ja asiakaspalvelu on kaupankäynnin edellytys. Nämä vuorovaikutustaidot kannattaa pitää mielessä niin pian huomaa myös kassankin kilisevän ja omankin päivän tuntumaan paremmalta..

17

1169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käyppä Tuhkasella niin tiedät mitä on asiakaspalvelu😵‍💫

    • Anonyymi

      Tuhkanenko? Se jonka mainos pyöri televisiossakin...Olen joskus käynyt, siellä istui isokokoinen mies kassan vieressä puhumatta sanaakaan..ei ollut minkäänlaista katsekontaktia, eikä kysynyt mitä olen tullut ostamaan..olisko köyhäksi luullut? Kajaanissa samanalan liikkeessä en edes sisälle kerinnyt kun liikkeenväki portaita harjatessaan jo huuteli hyvät huomenet..

      • Anonyymi

        Tuhkasen isokokoinen mies on kyllä ihan mukava ja asiallinen. Ainakin meille oli.


    • Anonyymi

      Sotkamossa ole ikinä ollutkaan mitään asiakaspalvelua missään. Saatanan kommareita liikennelupineen

    • Anonyymi

      Persujako pitäisi pokkuroida ei ikinä.
      Turistit erottaa kyllä jo vaatetuksesta ja niitä palvellaan hymyssä suin mutta ei kylän maastopukuisia persu ukkoja varsinkin kun tiedetään mitä he ajattelevat pienellä palkalla työtä tekevistä orjista ja lisää vaan päättävät vaikeuksia pieni palkkaisille.
      Jos ei saisi lopputiliä niin haistattasin vitut koko ukko porukalle.

    • Anonyymi

      Jospa se asenne vika onkin asiakkaassa. Minä ainakin olen saanut hyvää asiakaspalvelua ja tervehdykset Sotkamolaisissa liikkeissä.

      • Anonyymi

        Olet asian ytimessä. Sotkamossa tervehditään kyllä ja ollaan ystävällisiä, pitkälti oma asenne asioidessa ratkaisee minkälaista palvelua saa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet asian ytimessä. Sotkamossa tervehditään kyllä ja ollaan ystävällisiä, pitkälti oma asenne asioidessa ratkaisee minkälaista palvelua saa.

        Se on juurikin näin. Peiliin vilkaisu ennenkuin lähtee kylille. Iloinen mieli, se tuppaa tarttumaan. Ja itseasiassa, jos jotakuta ei just silloin hymyilytä, kun minä satun olemaan kaupassa niin so what, hänellä voi olla huono päivä. Minullakin on joskus ja ymmärrän vallan mainiosti myös tämän seikan kanssaihmisten elämässä. Hymyillään vaikka sitten seuraavalla viikolla =D


    • Anonyymi

      Erkki on oikein hyvä asiakaspalvelija.Ei tarvihekaan turhia lätistä.

    • Anonyymi

      JUORUPESÄ SIELLÄ HIRVENNIEMELLÄ

      • Anonyymi

        Juu ja entinen vesiosuskunnan mies laskee asiakkaita. :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu ja entinen vesiosuskunnan mies laskee asiakkaita. :D

        Missä tuollainen vok:n liikenteenlaskija majailee? Ja mitä laskee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu ja entinen vesiosuskunnan mies laskee asiakkaita. :D

        Just


    • Anonyymi

      Asiakas saa juuri niin hyvää palvelua kuin ansaitsee.

    • Anonyymi

      Jos ei kaupanovi käy, ei se rahakaan liiku...Pian on lappu luukulla..Kyllä joka asiakaspalvelutyötä tekee täytyy osata palvella vaikka minkälaista asiakasta..kohtaa siis ihminen ihmisenä, tasavertaisena vaikka ulkoinen habitus tai persoonana saa jo karvat pystyyn..Kyllä tervehteminen, kysymys voiko olla avuksi, kaupanjälkihoito vaikkapa toivottamalla tervetuloa uudestaan kuuluvat jokaisen liikeenharjoittajan aapiseen ja on hyvä aikaajoin kerrata jos alkaa ote lipsua..En ole koskaan ymmärtänyt miksi pitää olla koko ajan olla kuin olisi kaktus perseessä ja purkaa kiukkuaan mahdollisiin maksaviin asiakkaisiin..

      • Anonyymi

        Kohdata ihminen ihmisenä, toimii myös toiseen suuntaan. Ei se asiakaspalvelija ole asiakkaan kynnysmatto jota ei tarvitse tervehtiä takaisin 👍


    • Anonyymi

      Kajaaniin

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2229
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe