Te jotka olette alla työskennelleet jo pitemmän aikaa ja jotka olette mahdollisesti törmänneet vastavalmistuneisiin turvallisuusvalvojiin, mitä mieltä olette? Onko 18-19 vuotias liian nuori työskentelemään alalla?
Hyvää kesää kaikille palstanlukioille!
Hyvää kesää kaikille palstanlukioille!
Vastaukset 14
Vanhimmat
En tiedä oikein! Törmännyt kahdenlaisiin nuoriin turvallisuusvalvojiin. Ne jotka ovat hyviä työssään sekä ne jotka kulkee appelsiinit, ellei jopa vesimeloonit kainaloissa ja luulee että vartija-asulla saa vit*sti naisia...
18-19 vuotias ei herätä hirveesti luottamusta. Pitäisi olla vähän enemmäm ikää ja elämänkokemusta.
eikä myöskään 30-50 vuotiaat keski-ikäiset herätä luottamusta kun ovat niin euroopanomistajia.
varmaan kaikista ikäryhmistä löytyy niitä jotka eivät hommiaan kunnolla hoida. samoin niitä jotka kävelee aplarit kainaloissa, se on vaan valitettavaa kun huonot asiat leimaa kaikki..
Tapaamani ko. opiskelijat ovat olleet liian innokkaita ja ihmissuhdetaidoiltaan vajavaisia joten henkistä asvuvaraa ainakin vielä olisi paljon.
Ainakin näkynyt selvästi läpi ja ovat ottaneet esille heti kättelyssä omat tavoitteensa "johtajaksi johtajan paikalle" ja vielä mieluusti toimitusjohtajan vakanssille. Vääriä käsityksiä siis myös saamastaan koulutuksesta ja omista taidoistaan.
Vaan ei ole kovin montaa tavannut ja vielä vähemmän jo valmistuneita.
sehän tietenki riippuu vähän...nuoret juipit nokka pystyssä ei kovin vakuuttavia ole.mutta vanhemmat ja kokeneet ovat hekin joskus aloittaneet,nuorena ehkä??ehkä ikärajana 20 olisi hyvä.
"ehkä ikärajana 20 olisi hyvä."
Ei siihen mitään ikärajoja tartte. Kunha on soveltuva tehtävään. Sitä pitäisi kartoittaa oikeen kunnolla. Ja todellakin monet vanhemmat pierut tykkäävät jostain kakkahuumorista, mikä mun mielestä ei ole yhtään hauskaa. Kasvaa sopii itse kukin.
Kokemuksesta voin sanoa että useat on, mutta toisaalta taas jostakinhan sitä on alettava.
Paljon on kiinni myös omasta henkilökohtaisesta habituksesta. Saattaa tosiaan syntyä uskottavuus ongelmaa kun juuri 19 v täyttänyt lapsekas tyttö kehoittaa retkuja poistumaan.
Itse olen paikallisvartioinnissa tavannut ihan päteviä 18-19 -vuotiaita kokelaita, ei mitään valittamista. Kyllä ne nuoret wannabet hakeutuu lähinnä myymälään, metroon ja piiriin. Itse kun arvostan vartijassa enemmän asiakaspalveluhenkisyyttä kuin pattia.
Ja tytöt tietysti ovat asia erikseen! Meidän firmassa paikkari ja respa on melkein sama asia ja työntekijöitä pyöritellään molemmissa ja tytöt on oikein mukavia, eli siinä mielessä ikärajaa voisi vaikka laskea 16:een ;)
Voitko tarkentaa, tarkoitatko valtiollisella turvallisuusalalla vaiko kaupallisella vartiointialalla? Nyrkkisääntö toki kuitenkin sama; kouluttautuminen kannattaa aina, ellei taloudellisesti niin ainakin omakuvaa ja henkistä pääomaa kasvattavana.
Vielä on tapaamatta henkilö joka olisi pahentunut koulutuksen takia...
Mutta tarvitaan myös iän ja työkokemuksen tuomaa henkistä kypsyyttä, kurinalaisuutta ja itsevarmuutta, sitä en ole nähnyt kuin yhdellä teini-ikäisellä vartijalla, joiltakin paljon vanhemmilta se puuttuu varmaan koko elämän...
eli tarkoitan yksityistä eli kaupallista turvallisuusalaa.
olen kohdekouluttanut useita vartijaksi "pyrkiviä" .
On nuoria VATista tuleita erinoimaisia , vanhempia uudelleen koulutettuja erinomaisia , mutta myös niitä jotka mielestäni voisivat harkita alaa uudelleen .
Asenteet ratkaisevat , ei tällä alalla "pullistelemalla" pitkälle pääse , puhumalla selviää melkein kaikista tilanteista (voimaahan käytetään kun järki loppuu) .
Rikastumaan ei myöskään pääse , mut kun pari kertaa kuussa tulee säännöllinen raha tilille tietää miten elää ja saatpa miten paljon tahansa kaikki kuitenkin menee .
Nuorena se vitsa on väännettävä , ei kukaan ole "seppä syntyessään" .
Toisessa paikassa nuoruus on eduksi , toisessa taas kokemus , jotkut toimeksiantajat haluavat kokemusta jotkut edustava nuoruutta , joissakin paikoissa naisvartija on paikallaan .
Toivotan menestystä .
kiitos asiallisesta kommentista, tosiaan itse olen nuori ja vasta keltanokka tällä alalla. Nöyryys on se mikä palkitaan tottakai pitää mielipiteet sanoa, mutta se miten sen ilmaisee on tärkeintä. Ja vaikka olen kolmenvuoden turv. perustutkinnon suorittanut niin olen huomannut että osaan tietyt asiat paremmin teoriassa kuin sellaiset jotka vain vartija kurssin käyneet mutta suurin ongelma meillä nuorilla vasta alalla aloittaneilla on varmasti se minkä itsekin olen huomannut mitenkä siirrän teoriassa opintun työhön. Ei koulunkäynti ikinä työkokemusta korvaa!!Aina valitetaan että ollaan liian nuoria niin toisaalta jossain vaiheessa tälläkin alalla tulee ns. alan vaihdos ja jos te vanhemmat ja kokeneemmat ette ole meitä nuori opettamassa niin kuka sitten meidät opettaa!!Ei sitä koulussa opeteta eikä opita miten jossain tietyssä kohteessa toimitaan!!
Aurinkoista kesää sinulle ja kaikille muillekkin!! vaikka se ei nyt kovin auringoiselta näytäkkään!!
siis tarkoitin ns. sukupolven vaihdosta enkä alan vaihtoa..