kukkaseppele

kukka

Kuinka tehdään kukkaseppele???

5

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leipuri

      Vaikka niin että letiteään kukkivia kasveja kuin pullapitkoa tai tukkaa. Jos kukkavarret ovat lyhyitä, tee runko pitkistä heinistä tai musta sopivista kasveista ja pistele kukat väliin.

      Naru- ja kuminauhakötöstyksiäkin on nähty.

    • seppele

      No voi hyvänen aika, onko tuokin taito hävinnyt. Vaikea sanallisesti selittää. Voikukista saa helposti niin että muutaman varren nippu ensin ja sen eteen yksi, kukka ylöspäin, varsi rangan ympäri mykerön takaa rangan jatkoksi. Tätä niin kauan että pituus riittää, samalla sidoksella yhdistetään lenkiksi.
      Kokeile, kyllä se siitä syntyy.

      • mie taas

        Ei ole täysin unohtunut. Minä reippaana tyttönä opetin pihan lapsillekin miten se tehdään. Äitini opetti minulle sen jo pienenä. :)


    • voi olla

      ei auttakaa en osaa!

    • Anonyymi

      Hullu juuren kukka seppele,hauta, Thaimaa ostokukista seppele

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      326
      12537
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      53
      3629
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      84
      3232
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      130
      3013
    5. 103
      2968
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      75
      2712
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2618
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2522
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      48
      2408
    10. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      5
      1912
    Aihe