Tehdastietojen mukaan 240 hevosvoiman hybridi Compass kiihtyy 100 km/h 7,3 sekunnissa. Tämä on erittäin hyvä tulos. Kuitenkin subjektiivisesti auton suorituskyky ei ole niin hyvä. Saadaksesi tehot, pitää painaa kaasupoljin lattiaan. Muuten Compass 4xe liikkuu komeasti ja vähän laiskasti. Autossa on kolme käyttötilaa. Hybridi, sähkö ja E-Save. Kahden ensimmäisen nimi puhuu puolestaan. Kolmas on akkujen lisälataus ajon aikana tai akkuihin jo varastoidun energian säästäminen. Kaikki riippuu kuljettajasta.
Mielenkiintoista on, että hybriditilassa auto käyttää melko usein polttomoottoria. Vaikka akut olisivat täyteen ladattuja, käyttöjärjestelmää ohjaava tietokone ei yritä kuluttaa kaikkea sähköä hinnalla millä hyvänsä. Tilanne muuttuu aktivoimalla sähköinen tila. Tällaisessa tilanteessa auto liikkuu vain sähkön voimalla. Sähkömoottorin teho on 60 hv ja tällainen teho kompaktille SUV:lle ei näytä lupaavalta. Kaupunkiliikenteessä, jossa huippunopeus on 50-60 km/h, se osoittautuu kuitenkin riittäväksi.
Todennäköisesti harvat käyttäjät vievät Compass 4xe:n vaikeaan maastoon. Kuitenkin, jos tällaisia rohkeita on, kompakti Jeep tekee kaikkensa, jotta se ei petä heitä. Autossa on useita määriteltyjä ajojärjestelmän toiminta-asetuksia, jotka sopivat erilaisille pinnoille. Saatavilla on myös 4WD Lock- ja 4WD Low -tilat, jotka lukitsevat 4x4-vedon pysyvästi. Kuitenkin vain Trailhawk-versio näyttää Jeepin todelliset kasvot!
Sähköinen taka-akselin käyttö herättää epäilyksiä ja monia kysymysmerkkejä. Entä jos energia loppuu? Jääkö Compass jumiin off-road-olosuhteisiin pysyessään etuvetoautona? Ei mikään näistä! Akkujen bruttokapasiteetti on 11,4 kWh. Tietokone kuitenkin varmistaa, että niiden kapasiteetti ei koskaan putoa alle 20%. Jos 4x4 on tarpeen.
Jeep ilmoittaa, että hybridi Compass kulkee 47-53 km ilman tippaa bensiiniä. Tämä kantama näkyy itse asiassa ajotietokoneen näytöllä, kun auto on ladattu täyteen, koska Jeep Compass 4xe on loppujen lopuksi ladattava hybridi. Käytännössä autolla voi ajaa noin 40 km ilman bensiinimoottoria.
Kuinka paljon polttoainetta hybridikompassi kuluttaa keskimäärin? Täyteen ladatuilla akuilla auto tarvitsee 4,5-5 litraa bensiiniä ensimmäisten 100 km:n ajoon, ajotavasta riippuen. Kun akut ovat tyhjentyneet, keskimääräinen polttoaineenkulutus 8 litraan sataa kohden sekalaisess ajossa. Jos haluaa ajaa taloudellisesti niin liitä Compassi ulkoiseen virtalähteeseen usein.
Maailma muuttuu, Jeep muuttuu. Kompassi on epäilemättä erittäin mielenkiintoinen malli. Tyypillinen kuten mikä tahansa Jeep, omalla tyylillään, josta kaikki eivät pidä. Hybridilajike yrittää pysyä nykytrendeissä. Compass 4xe voi olla taloudellinen, hyvin tehty eikä petä syrjässä. Brändin fanit ja uudet omistajat voivat nukkua yönsä rauhassa.
--
Juttu referoitu osoitteesta
https://www.se.pl/auto/testy/oszczedny-i-wciaz-sprawny-w-terenie-jeep-compass-4xe-plug-in-hybrid-test-opinia-aa-KXT9-AtS2-7rZ9.html
Jeep Compass plugin hybrid koeajossa (osa 2)
4
842
Vastaukset
- Anonyymi
Fiat tekee parempaa laatua kuin Jeep ja se pelastaa merkin, Stellantis on iso tuki. Ilman Fiattia, Jeep olisi kadonnut maailmankartalta.
- Anonyymi
Isojen maastureiden omistajia ei kiinnosta kulutus. Jos on varaa 45-60 tuhatta maksavaan autoon muutamien litrojen erolla ei oo merkitystä. Jeeppiä joutuu latailemaan ja tankkaamaan tiuhaan lapin reissulla, siinä kun on onnettoman pieni bensatankki 36,5 l ??.
https://www.autotalli.com/artikkeli/nelivetoinen-lataushybridi-italiasta-koeajossa-jeep-compass-trailhawk-4xe- Anonyymi
Pienempi riesata tankata autoa kuin ladata autoa parin sadan kilometrin välein talven pimeässä ja pakkasessa. Jos lataukseen liittyvät haasteet eivät haittaa, niin miksi Jeepin tankin koko haittaisi yhtään ketään? Autolla pystyy ajamaan esim. pk-seudulla käytännössä sähköllä koko ajan tavallisessa käytössä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715