Sälekaihtimien asennus itse lämpöikkunaan

Anonyymi-ap

Elikkä ostettiin omakotitalo ja haluttaisiin laittaa sälekaihtimet ikkunan väliin. Näkyville kaihtimet ei voi jäädä koska kissa tuhoaa ne ja tämän takia rullaverhotkin on mahottomuus. Ongelmana on vain että talon entinen omistaja varotteli ikkunakarmien välissä olevan kaasua, jolloin asennus itse ei olisi järkevää. Olemme pohtineet että onko tälläisiä lämpöikkunoita edes olemassa missä karmien välissä olisi kaasua. Argon ikkunoista olemme tietoisia mutta sen ei pitäisi vaikuttaa mitenkään asennukseen. Asiasta tietävät auttakaa 2000-luvulla syntyneitä omakotitalon omistajia.

7

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lasielementin (lasien) välissä voi olla kaasua, mutta ei karmien välissä. Jotenkin niin hassu kysymys, etten tiedä miten vastata.
      Ei ole ongelmaa säleverhojen kanssa.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta :)


    • Anonyymi

      Tuosta ei oikein saanut selvää onko lämpöikkunanne tyyppiä, missä on esim. kaksi sisään aukeavaa pokaa, joista ulommaisessa on yksi lasi ja sisemmässä eristyslasi, mikä yleensä on tehty kaksinkertaisena missä lasilevyjen välissä on n.10 mm väli ja sitä kutsutaan umpiolasielementiksi?
      Ja tarkoituksenanne olisi nyt laittaa noiden pokien väliin sälekaihtimet, tai jos ihan tarkkoja ollaan, niin se tulee kiinni sisempään pokaan ja jää ikkunoiden väliin?
      En kyllä ymmärtänyt mitä aikaisempi omistaja tarkoitti kaasulla? Siinä sisemmässä pokassa oleva 2-lasinen elementti kyllä voi sisältää argonkaasua, mutta ei sitä elementtiä saa rikkoa, koska silloin menetetään se lämpölasin tärkein ominaisuus, kun eristävyys menetetään, sillä ARGONKAASU juuri pienentää ikkunan lämmönjohtavuutta.
      Toki tilalle saadaan nättejä jääkukkasia talvella.
      Eli yhteenvetona mitään lasielementtejä ei saa rikkoa, eikä näin ollen myöskään sellaisten väliin voi laittaa mitään säleverhoja.
      Erillisten pokien väliin niitä voi sovittaa

      • Anonyymi

        Nimenomaan mitään lasia ei olla rikkomassa vaan laitetaan 2 sisäänpäin aukeavan ikkunan väliin. Oltiin miehen kanssa ihan ymmällään koska jos karmeissa on kaasua niin miten se kaasu ei sieltä katoa kun ikkunat avataan pesua varten. Ja karmit myöskin on umpipuuta niin ei niiden sisällä voi olla mitään vaan nimenomaan siellä lasissa, mutta asennusta varten niitä ei rikota. Emme kuitenkaan voineet hänen varoitusta täysin sivuuttaa vain koska kuulosti hassulta. Mutta kiitos hyvästä vastauksesta. Uskalletaan näiden perusteella lähteä asentamaan sälekaihtimia.


    • Anonyymi

      Ikkunoissasi on umpiolasi, ja umpion sisällä on se kaasu. Ei siis ongelmia kunhan ette umpioita riko.

      • Anonyymi

        Joo, ihan se ja sama, onko kaasutäytteitä vai ei. Jos lasin reunaan poraa = lasi rikki ja vaihtoon menee.

        Mutta modernien kaasutäytteisten/selektiivi-ikkunoiden tapauksessa myös se ulkopuitteen ainokainen lasi saattaa jo olla jotain eksoottisempaa selektiivi/aurinkosuojamallia. Näissä on sitten se ominaisuus, että pyrkivät pitämään lämpöä sisällä... eli varoitellaan käyttämästä tummia kaihtimia. Ne voivat selektiivi-ikkunan lasivälissä kuumentua niin, että lasi halkeaa.

        Moderniin ikkunaan suositellaan ao. syystä vain valkoisia kaihtimia. Hlökoht veikkaan kyllä alumiininväristenkin toimivan.


    • Anonyymi

      🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

      ❤️ K­­u­­­u­­­m­a­t­­­ ­­t­­y­­­t­­ö­t­­­ ­­­o­d­o­­t­­­t­a­­v­­­­­­a­t­­ ­­s­­­i­­­n­u­­a­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18354033

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      90
      6456
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      45
      5531
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4319
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      82
      4214
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      75
      3960
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      80
      1337
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      78
      1177
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1145
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      910
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      290
      846
    Aihe