Kyselisin vähän neuvoja tuohon tyttären Derbin (Senda vm.06) tyhjäkäyntiin/cdi boksiin. Elikkäs moposta katosi kipinä ja ajattelin sitten kokeilla suoraan cdi boksin vaihtoa. Vaihdon jälkeen mopo lähti laakista käymään mutta tuntuu että ei ehkä kierrä niin kuin ennen. Eikä meinaa saada säädettyä tyhjäkäyntiä niin, että pysyisi käynnissä. Vanhalla cdi boksilla pysyi käynnissä ja otti kierroksia ihan hyvin. Mopossa oli aikaisemmin tällainen boksi:
https://moposport.fi/sytytyspuola-cdi-derbi-ducati-minarelli-am6-07-rajoittamaton/
ja korvasin sen nyt tällä:
https://www.wandamotor.com/sytytyspuola-derbi-ducati-p-25227.html
Vanhassa boksissa oli valkoinen, punainen johto omissa liittimissään ja kaksi vihreää oli yhdistetty tuohon verde liittimeen. Stop liittimessä ei ollut mitään kiinni. Uudessa laitoin molemmat kaksi vihreää johtoa omille paikoilleen. (kokeilin myös molempia samassa liittimessä, mutta ei eroa lopputulokseen). Periaatteessa nuo kierrokset nyt riittää mutta tarviiko tässä nyt erilaista suutinta, pienempää/isompaa etsiä tuohon että saisi pysymään käynnissä vai mikä tuon aiheuttaa? Mopo on aikalailla vakio. Noiden kahden eri cdi:n hintaeroakin vähän ihmettelin.
Derbin tyhjäkäynti/Cdi
Anonyymi-ap
1
194
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tulppa on kunnossa ja oikeanlainen, niin varmaan on bensa/ilma seoksesta kiinni jos nyt kerran jotenkin ottaa kierroksia. Booaako?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73883
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104738- 36613
- 47603
- 36597
- 30591
- 40585
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34557- 50550
- 36483