Derbin tyhjäkäynti/Cdi

Anonyymi-ap

Kyselisin vähän neuvoja tuohon tyttären Derbin (Senda vm.06) tyhjäkäyntiin/cdi boksiin. Elikkäs moposta katosi kipinä ja ajattelin sitten kokeilla suoraan cdi boksin vaihtoa. Vaihdon jälkeen mopo lähti laakista käymään mutta tuntuu että ei ehkä kierrä niin kuin ennen. Eikä meinaa saada säädettyä tyhjäkäyntiä niin, että pysyisi käynnissä. Vanhalla cdi boksilla pysyi käynnissä ja otti kierroksia ihan hyvin. Mopossa oli aikaisemmin tällainen boksi:
https://moposport.fi/sytytyspuola-cdi-derbi-ducati-minarelli-am6-07-rajoittamaton/

ja korvasin sen nyt tällä:

https://www.wandamotor.com/sytytyspuola-derbi-ducati-p-25227.html

Vanhassa boksissa oli valkoinen, punainen johto omissa liittimissään ja kaksi vihreää oli yhdistetty tuohon verde liittimeen. Stop liittimessä ei ollut mitään kiinni. Uudessa laitoin molemmat kaksi vihreää johtoa omille paikoilleen. (kokeilin myös molempia samassa liittimessä, mutta ei eroa lopputulokseen). Periaatteessa nuo kierrokset nyt riittää mutta tarviiko tässä nyt erilaista suutinta, pienempää/isompaa etsiä tuohon että saisi pysymään käynnissä vai mikä tuon aiheuttaa? Mopo on aikalailla vakio. Noiden kahden eri cdi:n hintaeroakin vähän ihmettelin.

1

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tulppa on kunnossa ja oikeanlainen, niin varmaan on bensa/ilma seoksesta kiinni jos nyt kerran jotenkin ottaa kierroksia. Booaako?

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      143
      5244
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      176
      3797
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      47
      3213
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      43
      1885
    5. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1299
    6. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1205
    7. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1148
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1111
    9. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1056
    10. Shokkitulos: venäläisten ja iranilaisten älykkyys keskimäärin korkeampi kuin suomalaisten

      Kiina: 106.48 pistettä Iran: 104.80 pistettä Venäjä: 103.68 pistettä Suomi: 99.97 pistettä Ukraina: 95.66 pistettä
      Maailman menoa
      255
      877
    Aihe