Kyselisin vähän neuvoja tuohon tyttären Derbin (Senda vm.06) tyhjäkäyntiin/cdi boksiin. Elikkäs moposta katosi kipinä ja ajattelin sitten kokeilla suoraan cdi boksin vaihtoa. Vaihdon jälkeen mopo lähti laakista käymään mutta tuntuu että ei ehkä kierrä niin kuin ennen. Eikä meinaa saada säädettyä tyhjäkäyntiä niin, että pysyisi käynnissä. Vanhalla cdi boksilla pysyi käynnissä ja otti kierroksia ihan hyvin. Mopossa oli aikaisemmin tällainen boksi:
https://moposport.fi/sytytyspuola-cdi-derbi-ducati-minarelli-am6-07-rajoittamaton/
ja korvasin sen nyt tällä:
https://www.wandamotor.com/sytytyspuola-derbi-ducati-p-25227.html
Vanhassa boksissa oli valkoinen, punainen johto omissa liittimissään ja kaksi vihreää oli yhdistetty tuohon verde liittimeen. Stop liittimessä ei ollut mitään kiinni. Uudessa laitoin molemmat kaksi vihreää johtoa omille paikoilleen. (kokeilin myös molempia samassa liittimessä, mutta ei eroa lopputulokseen). Periaatteessa nuo kierrokset nyt riittää mutta tarviiko tässä nyt erilaista suutinta, pienempää/isompaa etsiä tuohon että saisi pysymään käynnissä vai mikä tuon aiheuttaa? Mopo on aikalailla vakio. Noiden kahden eri cdi:n hintaeroakin vähän ihmettelin.
Derbin tyhjäkäynti/Cdi
Anonyymi-ap
1
190
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tulppa on kunnossa ja oikeanlainen, niin varmaan on bensa/ilma seoksesta kiinni jos nyt kerran jotenkin ottaa kierroksia. Booaako?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3604286Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1443739KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti882608Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei122236Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181818- 1191808
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095