Yölinnun Matti Silmu naimisiin!

Jokos te ootte kuullu että Yölinnun komppikitaristi Matti Silmu menee heinäkuun viimeisenä viikonloppuna naimisiin.

Aika hieno juttu!! Mun mielestä Matti ei oo ees mitään kovin pitkää aikaa seurustellut sen naisen kanssa, tai siis et kihloihin ne meni mun mielestä vasta viime vuonna joskus kesällä. Ku Mattihan on ollut aikasemminkin kihloissa, siis et oli ainakin vielä elokuussa 2002 kihloissa, mut sit kihlaus oli purettu jo vuoden 2002 loppuun mennessä.

No mutta joka tapauksessa onhan se hienoa, että haluaa ihan niin kovasti vakiintua, avioliittoon. Onnea vaan Matille ja morsiamelle. Simohan säveltää ja sanoittaa häävalssin, joka on salaisuus aina hääpäivään asti. Hieno lahja.

14

5059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aija

      Joko olette kuulleet että Unelmavävyjen Pekka meni viime lauantaina naimisiin?! :) Tiettävästi kukaan muista vävyistä ei säveltänyt häävalssia... :)

    • mävaan

      Osan ottoni Matille!

      • jäppinen

        hei...oikeesti, ketä kiinnostaa? Antaa mennä vaan!


      • Ellu

        ennemminkin sille tytölle.! tsemiä vaan kovasti hälle, muusikon vaimon osa kun ei ihan niitä helpoimpia ole.. mies ties missä ja mitä tekemässä....


      • Jäbä vaan
        Ellu kirjoitti:

        ennemminkin sille tytölle.! tsemiä vaan kovasti hälle, muusikon vaimon osa kun ei ihan niitä helpoimpia ole.. mies ties missä ja mitä tekemässä....

        No mistäs se Matti sen paremmin tietää, mitä se mimmi niiden keikkareissujen aikana duunaa. Asunto vapaana ja silleen. Muusikot joutuvat yleensä jakamaan hotellihuoneet, joten tuommoinen sukupuolinussinta-tyyppinen toiminta vaatii huomattavasti enemmän käytännön järjestelyjä, kuin sen vaimokkeen osalle lankeaa, jos vierasta pitää saada.


    • fäni

      Oletkos käynyt keikoilla? Kiireinen kesä taas edessä :)

      • moi vaan fäni, pitkästä aikaa taas... :)
        Enpä ole vähään aikaan keikoillekaan ehtinyt, valitettavasti. Tuntuu olevan kokoajan niin kiirusta itsellä. No luulen että ainakin yhdelle Yölinnun keikalle ennätän kesän aikana ja sit yhdelle Taikakuun keikallekin.

        Yölintu näkyy olevan vaan melko huonosti keski-suomessa tänä kesänä, yleensä on kaikilla lavoilla, nyt ei oo saviolla, ei hangan lavalla. Kuikassa sentään ja sinne menossa. Entäs itse kovastiko oot keikkaillu?!


      • fäni
        cat86 kirjoitti:

        moi vaan fäni, pitkästä aikaa taas... :)
        Enpä ole vähään aikaan keikoillekaan ehtinyt, valitettavasti. Tuntuu olevan kokoajan niin kiirusta itsellä. No luulen että ainakin yhdelle Yölinnun keikalle ennätän kesän aikana ja sit yhdelle Taikakuun keikallekin.

        Yölintu näkyy olevan vaan melko huonosti keski-suomessa tänä kesänä, yleensä on kaikilla lavoilla, nyt ei oo saviolla, ei hangan lavalla. Kuikassa sentään ja sinne menossa. Entäs itse kovastiko oot keikkaillu?!

        Minäkin huomasin, että Yölintu ei paljoa käy täällä päin kesällä. Olen käynyt useilla keikoilla tänä vuonna, lähinnä Taikakuuta ja Mikko Mäkeläistä & Myrskylyhtyä katsomassa.
        Voi olla että minullakin jää muutama keikka väliin, työ kun vie kaiken vapaa-ajan :)

        Hyvää kesän jatkoa!


    • jarisillanpää65

      kuka se vaimo

    • sopuunvietie

      veljesten välinen riita ota neuvosta vaari ja puolin ja toisin antaa anteeksi.
      tämä elämä on niin lyhyt että ei kannata riidellä.

    • Möllöttäjienkuningas

      Mitä nähnyt tämän Matti-Katin keikoilla ylimielisen oloinen möllöttäjä kyllä nyt on alettava hymyilemään kun paska on jo housussa.Ihmeellistä jos äijä nyt pystyy laulamaan ja silloin Yölinnussa olla möllötti, kun ei olisi jotain lisä vempaimia jolla korjataan ääntä(?).

      • A____

        Kyllä Simo tarvitsisi ne lisävempaimet jotta pääsisi edes hetkeksi pois sieltä nuotin vierestä.


    • Etteiunohtuisi

      Tuskinpa vain Simo tarvitsee, taitaa A;lla olla kyseistä A-nestettä korvassa ja päässä jos semmoselle kuulostaa vai oisko peräti paskaa.

    • Anonyymi

      Nythän se umpikyrpä Matti veljes on kusessa saatanan leuhka eihän tuollaisella kylmänkompin vatkaajalla tee bändissä mitään turpa ummessa seisoo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      489
      1854
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1567
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1368
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1357
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      113
      962
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      919
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      906
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      761
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      756
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      10
      751
    Aihe