Kumpi kannattaisi laittaa alle 20 vanhaan katumaasturiin?
Lähtökohta vaihtoehdoille on siinä, että paljon joutuu ajamaan huonoja teitä joilla ns. perusrenkaat ei kestä.
Nykyiset renkaat ovat 215/65/16. Tavoite olisi hankkia himpun pienemmät renkaat, koska välitykset autossa on liian pitkät, saisi hieman parannettua ajettavuutta näin.
A/T olisi tietysti luonnollinen valinta SUV tyyppiseen autoon, mutta tuo 215/60/16 on pienin koko missä niitä saa... sen lisäksi että 195/65/16 pudottaisi välityssuhdetta enemmän, kapeat renkaat todennäköisesti parantaisivat auton urakäyttäytymistä ja ajomukavuutta.
Todella huonoissa paikoissa harvemmin tarvitsee ajaa, ja maavaraa on kyllä riittävästi joka tapauksessa, mutta vähän epäilyttää riittääkö pakettiautonrenkaissa taas sitten pito jos erehtyy pehmeään paikkaan ajamaan. Minulla on vastaavat pakettiauton renkaat olleet Audin alla, mutta sillä ei maavarankaan puolesta ihan pahimpiin paikkoihin ole tarvinnut ajaa ja pito on ollut vähän ongelma sadekelillä nurmipinnoilla.
A/T renkaista minulla ei ennestään ole mitään kokemusta. Onko isokin ero ajomukavuudessa halpoihin perusrenkaisiin. M/T en edes harkitse, koska 90 % ajoista on kuitenkin isoja teitä, ja ainakin 60 % asvalttia.
195/65/16C pakettiauton rengas vai 215/60/16 A/T rengas
4
374
Vastaukset
- Anonyymi
Kai tuossa on määritelty joko hyväksytty rengaskoko?
SUV renkaat ja pienin joka on hyväksytty.- Anonyymi
Kyllä nuo on lain sallimissa rajoissa. Eikä 15 tuuman pyörä edes sovi alle, niin ei korkeaprofiilisempaa pysty laittamaan. Se rajoittaa paljon noita vaihtoehtoja A/T renkaissa.
- Anonyymi
Selvennyksenä siis tuo pienin mahdollinen on 195/65/16.
Mutta pienin SUV / A/T ym. rengaskoko on tuo 215/60/16.
Ainoa "sorarengas" minkä olen toistaiseksi tuota pienemmässä koossa löytänyt on Michelin Agilis Crossclimate, mutta +200 €/kpl on liian suolainen hinta minulle. - Anonyymi
Kauhea ihme tämä renkaiden hankkiminen.
Älä nyt ainakaan mitään climateja tai pakun renkaita laita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100