Löysin tänäkin vuonna tienvarrelta itäviä vaahteransiemeniä, ja alkoi säälittää, kun eihän ne siellä ruohonleikkurien kynsissä voi mitenkään pärjätä. Kai ne voisi vain viedä metsään, mutta ajattelin, että ehkä niistä voisi kokeilla kasvattaa itse omia pikkupuita ruukussa, mutta onnistuisikohan se tavallisilla isoilla vaahteroilla? En myöskään tiedä, pitäisikö vaahteran siemenet pistää vesilasiin juurtumaan, vai pitääkö ne vain laittaa ruukkuun kasvamaan... Lajikkeesta ei kyllä ole mitään hajua. Ehkä joku taitava puutarhamestari osaisi neuvoa minua tässä. Vaahtera on nimittäin mun lempipuu. Kiitos avusta jo nyt etukäteen:)
Ps. Jos joku haluaa käyttää minusta jotain nimimerkkiä, niin kutsukaa minua vaikka Puuliljaksi (minun lempikukkia, nuo liljat<3)
Laitan muuten tänne ensimmäistä kertaa viestiä enkä oikein tiedä mitä pitäisi sanoa, joten toivottavasti ymmärrätte, jos kirjoitan jotain täällä jotenkin kummasti.
Voiko vaahteran kasvattaa ruukussa?
Anonyymi-ap
3
1044
Vastaukset
- Anonyymi
Laina itävät vaahteran siemenet ruukkuihin itämään, noin sentin syvyyteen. Vaahteroita menestyvät kesän parvekkeella. Mutta vaahterat eivät pärjään talvea ruukuissa. Vaahterat voi syksyllä istuttaa metsään tai puutarhaan.
- Anonyymi
Kiitos tosi paljon! Tuo oikeasti auttoi, kiitos ja jos joku muu löytää tämän keskustelun, niin ei tarvitse enää vastata. Saatan itse asiassa jo tietää, mikä metsä olisi sopiva.
T. Minä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811248
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138883- 83809
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47664Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t243584Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä308578Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55569- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7530