Onko tietoa: Toimi näin, jos satut paikalle

Anonyymi-ap

Kuopiossa on meneillään poikkeuksellinen kaupparyöstöjen aalto. Nyt poliisi haluaa ohjeistaa kuopiolaisia siitä, miten sivullisen kannattaa toimia, jos löytää itsensä todistamasta kaupparyöstöä.

Rikosylikonstaapeli Antti Aamuvuori kertoo poliisin tiedotteessa, että sankariteot on syytä unohtaa mielestä.

– Sivullisen ei kannata puuttua tilanteeseen ollenkaan, etenkään jos esillä on terä- tai ampuma-ase. Puuttuminen voi aiheuttaa tekijässä reaktion, joka johtaa mahdolliseen aseen käyttämiseen, ohjeistaa Aamuvuori.

Vaikkei tilanteeseen puuttuisikaan, sivulliset voivat kerätä poliisille kullanarvoisia tietoja tarkkailemalla tilannetta.

– Sivulliset voivat auttaa tekemällä ryöstöstä havaintoja ja kertomalla ne poliisille. Rikoksen tekijän tuntomerkit kuten kasvonpiirteet, hiukset, ruumiinrakenne, tatuoinnit ja puheen erityispiirteet ovat arvokkaita tietoja poliisille. Myös pakosuunta kiinnostaa poliisia, Aamuvuori kertoo.

Myös hätänumeroon kannattaa soittaa, jos sen voi tehdä provosoimatta ryöstäjää.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010357143.html

11

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei varmaan kannata tehdä mitään. Vaikka tekijä olisi tuttu naapuri. parempi on olla hiljaa.

    • Anonyymi

      Uskaataako Kuopioon enää tulla sukuloimaan.

      • Anonyymi

        Olen pohojanmaalta, en osaa kirjrjoittaan niin kuin pitäisi, saan kai anteeksi`?


    • Anonyymi

      Polliissiin pitäsj kötistäätyä nyt topakasti jotta loppuu se rötöstely!

    • Anonyymi

      k-marketeista ku ryöstäävät ni kuukauden päästä kaikki taas omillaan, kyllä kauppias osaa tän kierron...

    Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5578
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3111
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2694
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2062
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2055
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1869
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      99
      1839
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1772
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1478
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1248
    Aihe