Alfa Romeo "Milano"

Anonyymi-ap

Italiassa, poliitikot ovat tyrmistyneitä, Stellantiksen suunnitelmasta valmistaa Alfa Romeo merkkinsä "Milano" mallia Puolan tehtaalla.

Ongelma olisi helposti ratkaistavissa muuttamalla auton mallinimi "Alfa Romeo Milano" esim. joksikin seuraavista:

-Alfa Romeo Wroclaw
-Alfa Romeo Katowice
-Alfa Romeo Bialystok

Aineista olisi jopa malliperheeseen, huippumalliksi tietenkin Alfa Romeo Warszawa.

6

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Stellantis on reagoinut vastalauseisiin pikaisesti. Uuden mallin nimi on muutettu, se ei tule olemaan "Milano" vaan "Junior". Nimellä on sinänsä perinteitä mallisarjan alhaisimpana vaihtoehtona.

      Kuitenkin, ottaen huomioon "korotettujen pikkuautojen" pääasiallisen ostajakunnan, osuvampi mallinimi olisi ollut: "Alfa Romeo Senior".

    • Anonyymi

      Fiat oli yksi "edelläkävijöistä" "platform"-ajattelussa. Mieleen palautuu Alfa 155/Fiat Tempra/Lancia Dedra nimillä myyty automalli, alkuperäisestä Fiat Tiposta "kehitettynä". Näiden facelift oli Alfa 156/Fiat Marea/Lancia Lybra.

      Stellantikselle, merkkejä on kertynyt tätäkin enemmän. Yhtenäistä autoa kaupataan nyt Alfa Junior/Fiat 600/Jeep Avenger/Opel Mokka/Peugeot 2008 nimillä. Kummasti Dodge puuttuu vielä joukosta.

      Yhdistyneissä kansakunnissa, 1970-luvulla, British Leylandin suorittamana vastaavaa toimintaa kutsuttiin "badge engineering" nimellä. Oli osasyy maan autoteollisuuden ahdinkoon. Ehkä, nykyhetkessä, Stellantis onnistuu paremmin. Huhuissa Renault olisi tulossa osaksi Stellantista. Portit avautuisivat, em. joukkoon liittyisi varmaankin jokin "R6" tai nykyisempi "Captur" tmv. ehkä myös Nissan ja Mitsubishi nimillä myytävät autot, 120A, Colt?

    • Anonyymi

      Minä en ainakaan millään Junnuautolla ajaisi pieleen meni nimi

    • Anonyymi

      Aikoinaan oli Tipo quattro -alusta
      Fiat Croma
      Alfa 164
      Saab 9000
      Lancia Thema

      • Anonyymi

        "Tipo 4" ylitti rajan kontekstissa, itsenäiset valmistajat (Alfa, Fiat/Lancia ja SAAB) kehittivät yhteisen perusrakenteen, ja tuote pystyi jossakin määrin säilyttämään merkkiensä ominaispiirteet. Erityisesti tekniikka oli eriytynyttä. Alfa Romeolla oli moottorina perinteiset Nord-joutsenlaulukehitelmä tai Busso-tekohengitys. SAABilla oma ratkaisunsa. Kumpikaan ei käyttänyt jatkossa hallinnutta, Fiat-merkkien "Lampredi-moottoria".

        Myöhemmin, eteläis-keskisessä Euroopassa, erilaistaminen on keskittynyt pelkästään estetiikkaan. Saarivaltiossa toimintatapa jo "osattiin".


    • Anonyymi

      Aikoinaan, 1970-luvulla, Puolassa valmistettiin mm. Fiat 125P-mallia, jossa vanhentuneen 60-luvun "Fiat 1500"-mallin tekniikan päälle oli asennettu uudemman "Fiat 125"-mallin pintapellit.

      Nykykontekstissa, selkeästi, uusi "Alfa" on yhtä lailla "P"-malli.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3263
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2945
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2212
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1655
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1544
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      8
      1497
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      18
      1395
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1351
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1325
    10. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1268
    Aihe