Alfa Romeo "Milano"

Anonyymi-ap

Italiassa, poliitikot ovat tyrmistyneitä, Stellantiksen suunnitelmasta valmistaa Alfa Romeo merkkinsä "Milano" mallia Puolan tehtaalla.

Ongelma olisi helposti ratkaistavissa muuttamalla auton mallinimi "Alfa Romeo Milano" esim. joksikin seuraavista:

-Alfa Romeo Wroclaw
-Alfa Romeo Katowice
-Alfa Romeo Bialystok

Aineista olisi jopa malliperheeseen, huippumalliksi tietenkin Alfa Romeo Warszawa.

6

636

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Stellantis on reagoinut vastalauseisiin pikaisesti. Uuden mallin nimi on muutettu, se ei tule olemaan "Milano" vaan "Junior". Nimellä on sinänsä perinteitä mallisarjan alhaisimpana vaihtoehtona.

      Kuitenkin, ottaen huomioon "korotettujen pikkuautojen" pääasiallisen ostajakunnan, osuvampi mallinimi olisi ollut: "Alfa Romeo Senior".

    • Anonyymi

      Fiat oli yksi "edelläkävijöistä" "platform"-ajattelussa. Mieleen palautuu Alfa 155/Fiat Tempra/Lancia Dedra nimillä myyty automalli, alkuperäisestä Fiat Tiposta "kehitettynä". Näiden facelift oli Alfa 156/Fiat Marea/Lancia Lybra.

      Stellantikselle, merkkejä on kertynyt tätäkin enemmän. Yhtenäistä autoa kaupataan nyt Alfa Junior/Fiat 600/Jeep Avenger/Opel Mokka/Peugeot 2008 nimillä. Kummasti Dodge puuttuu vielä joukosta.

      Yhdistyneissä kansakunnissa, 1970-luvulla, British Leylandin suorittamana vastaavaa toimintaa kutsuttiin "badge engineering" nimellä. Oli osasyy maan autoteollisuuden ahdinkoon. Ehkä, nykyhetkessä, Stellantis onnistuu paremmin. Huhuissa Renault olisi tulossa osaksi Stellantista. Portit avautuisivat, em. joukkoon liittyisi varmaankin jokin "R6" tai nykyisempi "Captur" tmv. ehkä myös Nissan ja Mitsubishi nimillä myytävät autot, 120A, Colt?

    • Anonyymi

      Minä en ainakaan millään Junnuautolla ajaisi pieleen meni nimi

    • Anonyymi

      Aikoinaan oli Tipo quattro -alusta
      Fiat Croma
      Alfa 164
      Saab 9000
      Lancia Thema

      • Anonyymi

        "Tipo 4" ylitti rajan kontekstissa, itsenäiset valmistajat (Alfa, Fiat/Lancia ja SAAB) kehittivät yhteisen perusrakenteen, ja tuote pystyi jossakin määrin säilyttämään merkkiensä ominaispiirteet. Erityisesti tekniikka oli eriytynyttä. Alfa Romeolla oli moottorina perinteiset Nord-joutsenlaulukehitelmä tai Busso-tekohengitys. SAABilla oma ratkaisunsa. Kumpikaan ei käyttänyt jatkossa hallinnutta, Fiat-merkkien "Lampredi-moottoria".

        Myöhemmin, eteläis-keskisessä Euroopassa, erilaistaminen on keskittynyt pelkästään estetiikkaan. Saarivaltiossa toimintatapa jo "osattiin".


    • Anonyymi

      Aikoinaan, 1970-luvulla, Puolassa valmistettiin mm. Fiat 125P-mallia, jossa vanhentuneen 60-luvun "Fiat 1500"-mallin tekniikan päälle oli asennettu uudemman "Fiat 125"-mallin pintapellit.

      Nykykontekstissa, selkeästi, uusi "Alfa" on yhtä lailla "P"-malli.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      103
      1023
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      794
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      687
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      639
    7. 47
      610
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe