Ulkopaikkakuntalaisena puunmyyjänä kysyin tarjouspyyntöä n. 1000m3 leimikkoa kolmelta eri firmalta. Siihen sisältyi päätehakkuuta ja energiapuun korjuuta.
Kaikilta tuli tarjous, kuitenkin eniten ihmetytti suuret hintaerot mitä puista maksetaan. Varsinkin eneriapuun osalta parhaimman ja huonoimman ero oli 7€/m3 pystykaupan ollessa kyseessä. Myös tukin hinnan vaihteluväli 6€ uokkaa, samoin kuitun osalta. Parhaimman ja huomoimman tarjouksen eroksi tuli n. 5500 €. Aika paljon joten kannattaa kilpailuttaa.
Paras tarjous tuli Stora Ensolta, Pölkky oli kakkonen ja Mhy Sotkamo huonoin. Kun soitin ja kysyin mistä hinta muodostuu mhy:n tarjouksessa niin vastaus oli, että et ole maksanut jäsenmaksua. Tämä yllätti minut täysin, mistähän palveluista pitäisi maksaa, siitäkö että maksun jälkeen metsäni saavat sertifikaattitidistuksen hyvinhoidetusta metsätilasta. Jonkinlaiden laatu todistus hyvinhoidetusta tilasta joka yhdellä jäsenmaksulla muttuu vaikka siellä ei kirvestä ole juuri näytetty kymmeniin vuosiin ennen tätä puukauppaa..Muutaman satasen maksulla vuodessa on siis se takuu jolla saa samaa hintaluokkaa olevan tarjouksen kuin kilpailijoilla.
Puunostajat Sotkamossa
4
708
Vastaukset
- Anonyymi
Isot firmat turvallisempia. Saa varmaan rahat. Näitä pieniä en suosittele. Jääpi rahat saamatta.....
- Anonyymi
Pölkyllä taitaa olla paras sahatukin katkonta, useita mittoja.
Enso on pystyssä huomennakin, maaliman suurinpia metsäfirmoja, hakkuujonot pitkiä jopa kaksi vuotta, riippuu tietysti monesta asiasta, kun kirjoitat kauppakirjan niin hakkuuvastuu siirtyy jollekkin metsäyritykselle joka toimii alueella. Luotettavia molemmat.
Velottaako Mhy kaikki mahdolliset talviteitten aurauksetkin asiakkaalta jos hakkuut jää vaikka talveksi, millaisella kalustolla mhy hakkaa leimikoita sotkamossa?
Korjatkaa asiaa paremmin tietävät, jos oon väärässä. - Anonyymi
Jos ei kiire ole myy 5 vuoden päästä saa tukista jos sattuu olee 70 tyvi n 25m pitkää 130 €
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683219
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753087Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682952On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662631Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442132- 611699
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251667Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181659- 351655
- 591576