Ulkopaikkakuntalaisena puunmyyjänä kysyin tarjouspyyntöä n. 1000m3 leimikkoa kolmelta eri firmalta. Siihen sisältyi päätehakkuuta ja energiapuun korjuuta.
Kaikilta tuli tarjous, kuitenkin eniten ihmetytti suuret hintaerot mitä puista maksetaan. Varsinkin eneriapuun osalta parhaimman ja huonoimman ero oli 7€/m3 pystykaupan ollessa kyseessä. Myös tukin hinnan vaihteluväli 6€ uokkaa, samoin kuitun osalta. Parhaimman ja huomoimman tarjouksen eroksi tuli n. 5500 €. Aika paljon joten kannattaa kilpailuttaa.
Paras tarjous tuli Stora Ensolta, Pölkky oli kakkonen ja Mhy Sotkamo huonoin. Kun soitin ja kysyin mistä hinta muodostuu mhy:n tarjouksessa niin vastaus oli, että et ole maksanut jäsenmaksua. Tämä yllätti minut täysin, mistähän palveluista pitäisi maksaa, siitäkö että maksun jälkeen metsäni saavat sertifikaattitidistuksen hyvinhoidetusta metsätilasta. Jonkinlaiden laatu todistus hyvinhoidetusta tilasta joka yhdellä jäsenmaksulla muttuu vaikka siellä ei kirvestä ole juuri näytetty kymmeniin vuosiin ennen tätä puukauppaa..Muutaman satasen maksulla vuodessa on siis se takuu jolla saa samaa hintaluokkaa olevan tarjouksen kuin kilpailijoilla.
Puunostajat Sotkamossa
4
804
Vastaukset
- Anonyymi
Isot firmat turvallisempia. Saa varmaan rahat. Näitä pieniä en suosittele. Jääpi rahat saamatta.....
- Anonyymi
Pölkyllä taitaa olla paras sahatukin katkonta, useita mittoja.
Enso on pystyssä huomennakin, maaliman suurinpia metsäfirmoja, hakkuujonot pitkiä jopa kaksi vuotta, riippuu tietysti monesta asiasta, kun kirjoitat kauppakirjan niin hakkuuvastuu siirtyy jollekkin metsäyritykselle joka toimii alueella. Luotettavia molemmat.
Velottaako Mhy kaikki mahdolliset talviteitten aurauksetkin asiakkaalta jos hakkuut jää vaikka talveksi, millaisella kalustolla mhy hakkaa leimikoita sotkamossa?
Korjatkaa asiaa paremmin tietävät, jos oon väärässä. - Anonyymi
Jos ei kiire ole myy 5 vuoden päästä saa tukista jos sattuu olee 70 tyvi n 25m pitkää 130 €
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413