Jokainen äiti pystyy imettämään. Maito tulee luonnostaan. Moni äiti vain luovuttaa. Kannattaa imettää ihan oikeasti. Omaa lastanne siinä vahingoitatte jos ette imetä esim. siitä syystä että pelkää rintojensä menevän piloille koska hän ei saa kaikkia tarvittavia vasta-aineita ja muita. Imetys on jokaisen äidin oma asia mutta entä vauva mitäköhän hän mahtaisi haluta? Varmasti haluaa oman ihanan äidin tuoksun ja juuri sopivan lämpimän maidon rinnasta vähintään 9 kk ajan.
Imettäkää pitkään äidit.
äiti74
81543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mutta kun ei sitä maitoo nyt välttämättä kaikilla tule vaikka koittaa taikoja tehdä.
Kaverini imetti n. 3viikkoo ku sit yht'äkkiä heräs aamuyöstä yöpaidan olevan kostee.
Sillä loppu se maidin tulo siihen ku seinään, oli vuotanut vähän vertakin tisseistä.
Eikä ne korvikkeet niin huonoja ole vauvoille antaa, ei ne myrkkyä ole.
Siinä olen kanssasi täysin samaa mieltä, että jos pelkää tissien rumenevan tms. ulkonäköseikan takia pelkää imettää, niin jo ON kumma!
Parempi silloin ku niitä lapsia ei tee.
Sitä paitsi jokainen meistä "rumenee" vanhemmuuden ja ne tissit saattaa roikkua eri korkeudellakin ilman, että ois koskaan synnyttänyt tai puhumattakaan imettänyt.
Silloin voi käydä mielessä, että no samahan tuo ois ollut imettää sitä "Veijoa" tai "Saimia" :D
mutta mulla kun on tälläset epäkelvot nännit...sisäänpäin kääntyneet, niinkuin ammattiväki sanoo. eli ei ole mitään mistä ottaa edes kiinni. rintakumetkaan ei kestäneet paikallaan. Kyllä minä 3 viikkoa taistelin ja luovutin sittenn. Eipä kerennyt vauvan painokaan noustra kuin 150 g sinä aikana.
jos itse olet onnistunut imettäjän roolissasi. Mikä lie ollut motiivisi tuolle kirjoituksellesi, syyllistää vai kannustaa mutta varmasti pahoitit monen imetyksessä epäonnistuneen äidin mielen.
Kyllä korvikevauvoista kasvaa ihan yhtä hyviä ja terveitä lapsia siinä missä rintavauvoistakin, ja sitäpaitsi olen henk.kohtaisesti sitä mieltä että nykyisten ympäristömyrkkyjen, lisäaineiden yms. vuoksi tulevaisuudessa tutkimustulokset voivat heittää häränpyllyä imetyksen paremmuudesta. Mutta tämähän on vain minun mielipiteeni eikä tällä ole tarkoitus missään nimessä puolustaa korvikkeen syöttämistä.
Ajattelisit kuitenkin vähän ennenkuin kirjoitat!
Mä oon joutunut aikanaan terveydenhuolto-oppilaitoksessa tenttimään WHO:n vauvamyönteisyys ohjelman ja imetysopit. Olin niin motivoitunut imettäjä kuin vain voi olla. En ostanut pulloja enkä korvikkeita kotiin ollenkaan varalle, koska tietenkin imettäisin lastani kun me tullaan kotiin. Ja silti se ei onnistunut.
Mulle sanoi lastenhoitaja synnärillä että mun on aika luopua imetyshaaveistani ja että vauva joutuu kohta letkuihin jos en suostu antamaan sille korviketta. Yritin imetystä kolme kuukautta mun ja vauvan molempien itkiessä. Ohjeita tuli neuvolasta, omalta äidiltäni ja vielä sisareltani, joka on kolmen lapsen äiti ja kätilö. Voin luvata että yritin kaikkeni. EIKÄ SE RIITTÄNYT!!!!!!!!!
Lapseni on nykyisin seitsenkuinen, terve, kaunis ja hyvin kehittynyt. Olen onnellinen äiti. Silti tunnen edelleen pahaa mieltä imetyksen epäonnistumisesta. Ja sun kaltaisesi kusipäät, jotka jaksaa toitottaa tota imetyksen autuaaksi tekevää ihmettä aiheuttaa vain lisää pahaa mieltä. Mene hiukan itsees ja käy vaikka sanakirjasta katsomassa mitä tarkoittaa empatia.
Aivan varmasti olet parhaasi yrittänyt imettämisen suhteen. Lakkaa murehtimasta ja iloitse vauvastasi! Kukaan ei halua sinua syyllistää, vaan on hyvä kannustaa kaikkia ainakin yrittämään imetystä, itse olen käynyt samaisen WHO:n imetysohjaajan koulutuksen ja imettänyt ennen sitä kolme lasta, se siitä. Sinulla ei onnistunut, piste.
Aurinkoista kesää sinulle ja suloiselle vauvallesi!
pysty imettämään vaikka kuinka haluaisi! Mutta onneksi se ei kuitenkaan ole hyvän äitiyden mitta vaikka moni vääristää asian niin. Tsemppiä kaikille hyville ei imettäneille äideille ja hyvää kesää:)
TSEMPPIÄ.
niille,jotka siihen pystyy.Ilman että ne jotka eivät imetä eivät syyllistyisi.