Miksi Dacia herättää negatiivisia tunteita

Kysyn asiallisesti ja toivon asiallisia vastauksia. Siis mikä siinä on että enemmistössä Dacia herättää negatiivisia tunteita. Kuka kehtaa ajaa sellaisella autolla. Pitääkö olla paksunahkainen ja tunteeton ukkeli. Kommentteja. Mietteitä.
43705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Lada- Teko- äly !
Ei Dasia herätä mitään muutakuin hyviä, positiivisia mielikuvia.
Suomalainen - maalla- asuva- kansalainen haluaa yksinkertaisen, luotettavan työjuhdan ajokikseen.
Terveisiä aloittajalle Moskovaan !

Äänestä

Itse asiassa negatiivisia tunteita esiintyy enimmäkseen tällä palstalla joidenkin häiriköiden toimesta. Dacian omistajana en ole huomannut mitään negatiivista. No, ehkä liikenteessä jotkut tiettyjen merkkien kuljettajat haluavat esitellä autojensa tehoja, joskus savupilven kera.

Äänestä
  • Jokainen premium merkin edustaja haluaa jättää kauas taakseen teidän oksettavan näköiset dacianne.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jokainen premium merkin edustaja haluaa jättää kauas taakseen teidän oksettavan näköiset dacianne.

    Ehkä näin on, mutta jos hän kuvittelee saavansa ihailua ja kunnioitusta, hän erehtyy.

    Äänestä

Dacia on aikuisen ihmisen auto, !!!

Äänestä
  • Dacia on menneen maailman ukkelin asia, oikea riemurasia

    Äänestä

  • Olen kauppojen parkkipaikoilla kiinnittänyt että on elämän ehtoo puolella olevien ukkeleiden auto.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Olen kauppojen parkkipaikoilla kiinnittänyt että on elämän ehtoo puolella olevien ukkeleiden auto.

    Öljysyöppö vaihteistovikainen VW on tosimiesten auto.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Olen kauppojen parkkipaikoilla kiinnittänyt että on elämän ehtoo puolella olevien ukkeleiden auto.

    Ne "ukkelit" ymmärtävät, että auto on käyttöesine. Heillä on pitkä kokemus autoista.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ne "ukkelit" ymmärtävät, että auto on käyttöesine. Heillä on pitkä kokemus autoista.

    Tuota epäilen. Ukkeleilla on ehkä pitkä kokemus avtoista, elikkä Ladoista

    Äänestä

Taksia tilattaessa Kanarian saarilla on syytä mainita ettei Daciaa
lähetetä vaan joku muu mikä se sitten lieneekään. Muuten
se on Dacia.

Äänestä
  • Hyi oksetus! Viime kerralla kun kävin Kanarian saarilla niin tuli dacia taksiksi. Joku haiseva karvakäsi kuskina ja koko auto aivan täynnä kaiken maailman killuttimia, taustapeilistäkin roikkui koko suvun korut.

    Äänestä

  • Tuolla asenteella saat varmaan tulevaisuudessa Canarialle vielä maahantulo kiellon ,sitten sulla ei enää ole muuta valittavaa kuin Dubai !!

    Äänestä

  • Pitävät sinua vähintään omituisena, jos alat esittämään vaatimuksia automerkin suhteen taksia tilattaessa Kanarialla. Enpä haluaisi olla lähellä suomalaisena tuntemassa myötähäpeää, kun sinä sopertelet tilaustasi.

    Äänestä

  • Mutta miksi Kanarian saarilla on niin paljon Dacia takseja? Koska taksifirmat osaavat laskea kustannuksia ja tietävät mistä saa parhaan tuoton.

    Äänestä

Merkit kuten Toyota, Dacia, Volkswagen, Skoda nyt vaan ovat mitä sattuu.

Äänestä
  • Uusi Dacia Duster tulossa syksyllä. Hyvä juttu.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Uusi Dacia Duster tulossa syksyllä. Hyvä juttu.

    Mitä sää kakalla teet kun ei oo peltoakaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Uusi Dacia Duster tulossa syksyllä. Hyvä juttu.

    Syksylläkö se vasta tulee?!
    Mielestäni näin liikenteessä jo yhden uudemmanmallisen Dusterin!
    Vai onko niin, että minun olisi mparas vaihtaa optikkoa?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Syksylläkö se vasta tulee?!
    Mielestäni näin liikenteessä jo yhden uudemmanmallisen Dusterin!
    Vai onko niin, että minun olisi mparas vaihtaa optikkoa?

    Kyllä. Tämä uusi malli näyttää 20 v vanhalta länsiautolta. Edellinen oli täyttä kasarimallia.

    Äänestä

Uusi, tuleva Duster ei vakuuta minua. Kallishan tuo on ja se on vain Dacia. Sanon tällaisille autoille nou nou.

Äänestä
  • Kallis se on niille jolla ei ole rahaa, pitää tyytyä linttaan ajettuun sakemanniin.

    Äänestä

Nämä uudet niin sanotut hienot autot ovat täynnä kaikenlaista turhaa tekniikkaa jota harva edes käyttää, ei autossa tarvitse olla kaikenlaisia turhia härpäkkeitä, vain tärkeimmät riittää aivan hyvin, minun mielestä, ja mitä maksaa kun alkaa tulla vikoja,
auto ei ole mikään elintason mittari niin kun monet luulevat

Äänestä
  • Talo ja auto nimenomaan ovat juuri niitä elintason mittareita. Eihän niitä juuri muita mittareita edes ole. Vai pidätkö sinä kledjuja elintason mittarina?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Talo ja auto nimenomaan ovat juuri niitä elintason mittareita. Eihän niitä juuri muita mittareita edes ole. Vai pidätkö sinä kledjuja elintason mittarina?

    Talo ja auto nimenomaan ovat juuri..........Autoa en laske elintason mittariksi, ,,,autovelassa elävä heppu tai perhe ei ei kerro mitään hyvästä elintasosta,, se on juuri tämä Suomalaisuuden perisynti

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Talo ja auto nimenomaan ovat juuri..........Autoa en laske elintason mittariksi, ,,,autovelassa elävä heppu tai perhe ei ei kerro mitään hyvästä elintasosta,, se on juuri tämä Suomalaisuuden perisynti

    Kuka sinulle on sen päähän iskostanut että se auto pitää velalla ostaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Kuka sinulle on sen päähän iskostanut että se auto pitää velalla ostaa?

    Aivan, mutta autoissa on sellainen tilanne, että merkittävä osa niistä ostetaan velaksi, monesti vielä sellainen malli johon ei olisi ilman velkaa oikein varaakaan. Se, että onko Tesla ostettu käteisellä vai velaksi ei näy ulkopuolisella, siksi sen voi varallisuusvertailussa ihan suosiolla unohtaa. Käteisellä ostanut voi sisäisesti hymyillä ja velaksi ostanut hävetä, mutta ulkopuolinen ei juuri näe kummasta on kysymys.
    Talon osalta varallisuus on hieman suoraviivaisempi. Lähes kaikilla on lainaa taloon ainakin ensimmäiset 10 vuotta, jollain 30 vuotta, mutta jos talon arvo on noin 300 000 - 600 000€ niin ihan tyhjätasku ei ole saanut siihen lainaakaan, toisin kuin autoon.

    Äänestä

nuorisolle ei kelpaa Dacia vaan pitää olla Mese, Bemu tai Volvo.

Äänestä
  • Se on juurikin näin. Kunnon vanha poljettu bemu jossa nokkaketju rallattaa, pakoputki pörisee, jarrut laahaa ja kaiken kruunaa kulahtaneet karvaiset nopat 😀

    Äänestä

  • Ei kelpaa. Se "oikea merkki" on tärkeämpi kuin auton kunto.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Se on juurikin näin. Kunnon vanha poljettu bemu jossa nokkaketju rallattaa, pakoputki pörisee, jarrut laahaa ja kaiken kruunaa kulahtaneet karvaiset nopat 😀

    Sanderossa armottomat pörinät jo uutena. Liekö koitettu nuoria viehätellä. Vähän hävettää mäkkärin autokaistalla kun kamala pörinä aina kun kaasua hipaisee.

    Äänestä

Mistä avaaja on saanut tuollaisen ajatuksen päähänsä?
Tuskin hänellä on asiasta mitään tutkittua tai todellista tietoa aasiasta?
Taitaa olla sitä pikkupoikamaista keppostelua ja ilkeilyä vaan?

Äänestä
  • No miehän olen kertonut että minulla on syvällistä tieetoa autoista. Eikö olekin nasta juttu että jaan täällä tietämystä joista voi ottaa oppia. Eikö.

    Äänestä

  • Dacia ei ole B-luokan kansalaisten auto se on Ö-luokan kansalaisten auto.

    Äänestä

Mielestäni monet daciat on rumia ja sisusta halpaa ämpärimuovia. Varusteet 90 luvulta.
Ällöttäisi ajaa sellaisella.

Äänestä

Ei ällöttäisi, jos pystyisit sellaisen ostamaan.

Äänestä
  • Kyllä ällöttäisi! Rahaa on, sanoi entinen pääministerikin.

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Kyllä ällöttäisi! Rahaa on, sanoi entinen pääministerikin.

    Miksi olet täällä haukkumassa Daciaa? Nauti "rahoistasi" ja aja sellaisella autolla mikä miellyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Miksi olet täällä haukkumassa Daciaa? Nauti "rahoistasi" ja aja sellaisella autolla mikä miellyttää.

    Siksi et mua ällötää Dacia. Ajan siksi Renaultilla.

    Äänestä

Miten niin negatiivisia tuntoja???

Jaa tietysti teillä kadehtijoilla.

Äänestä
  • Häh. Kuka kadehtii jotain Daciaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Häh. Kuka kadehtii jotain Daciaa.

    Moni kadehtii uutta Daciaa, kun itse joutuu ajamaan esim. 20v. vanhalla Corollalla tai Almeralla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kysyn asiallisesti ja toivon asiallisia vastauksia. Siis mikä siinä on että enemmistössä Dacia herättää negatiivisia tunteita. Kuka kehtaa ajaa sellaisella autolla. Pitääkö olla paksunahkainen ja tunteeton ukkeli. Kommentteja. Mietteitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu