Mökkisähkön hinta?

Anonyymi-ap

Mitä teille kustantaa kesämökin sähköt / vuosi?

Meille täällä Etelä-Savossa aika arvokasta, hinnat pyöristetty.
- siirron perusmaksu 41 €/kk eli 490 € vuodessa
- siirto 5 c / kwh
- sähkö määräaikaisella sopparilla 10 c / kWh sisältäen perusmaksut.

Kulutus meillä max. 1000 kWh kesässä. Kilowattitunnin hinnaksi tulee huonolla matikkapää laskettuna huikeat 64 c / kWh, eli kustannus 640 € vuodessa, mutta oikeasti kahdessa kuukaudessa, voi helv.
Tekisi mieli poikkasta koko homma, ei enää mitään järkeä...

13

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paneelit. N. 2000 watin tehoiset, 700-800 Ah:n (12 v) lifepo4-akusto ja asiallinen invertteri. Kyllä sillä kesäajat pärjää.
      Talveksi irroitat paneelit säätimestä ja viet akut akkuliikkeeseen säilytykseen.

      • Anonyymi

        Paneelit + akut riittäisi meidänkin tarpeisiin, mutta mökin ympärillä on puustoa niin runsaasti, että tuotto jäisi vähäiseksi. Myös mökin ilmansuunta on huono. Toinen lape koilliseen ja toinen lounaasaaen, mutta varsinkin etelä-lounaan puolella korkeaa ja tiheää metsää riittää. Pihalle asennus on samasta syystä mahdotonta.


    • Anonyymi

      Enpä tuota ole laskeskellut. Rahalla on siitä aina selvinnyt. Sauna lämpee usein joko puulla tai sähköllä riippuen tilanteesta. Joku 3-4000 kw menee helposti. Eihän tupo paljon maksa

    • Anonyymi

      Sama kotona. sauna joka toinen päivä. lämpee sähköllä ja kunnolla saunotaankin. Jotai hilkkuja menee. Ei toi nyt niin kallista ole. ja kämpän lämmitykseen tulee saunasta kuitenki jonkin verran lämmintä. Ei oo totuttu pihisteleen, Edellinen sähkölasku maaliskuulta tais olla joku 1260 . kohtuullista

      • Anonyymi

        Meillä mökillä puulämmitteinen sauna Saimaan rannalla (5m rannasta). Eli eipä mene sähköä vaikka saunottaisiin joka päivä. Siksikin sähkökulut **tuttavat ja pahasti. Eikä meillä mene sähköä edes 1000 kWh, puolet siitä on lähempänä todellisuutta. Tulee kahveille hintaa.
        T aloittaja


    • Anonyymi

      Pörssisähkö?

      • Anonyymi

        Pelkät perusmaksut ovat tosiaan osassa Suomea täysin käsittämättömiä. Pieni kulutus, niin ihan sama maksaako sähkö 5 vai 15 snt, vain siirron perusmaksu on oleellinen. Jos mökillä käynnit jäävät vähiin ja kesällä kuluu 1 kwh sähköä, niin kilowattitunnin hinnaksi tulee lähes 600 €.
        Meillä viime kesän mökkeilyt jäivät kokonaan väliin, perusmaksut eivät jääneet. Perusmaksua ei saa katkaistua muuten kuin pistämällä linjat poikki.


    • Anonyymi

      oliko tällä aloituksella joku oikea pointtikin ?

      • Anonyymi

        Onko sinun loputtomilla ihmettelyillä joku pointti?


    • Anonyymi

      Jatkuu....(viesti karkasi ennen aikaisesti)
      Meillä myös mökki Etelä-Savossa, paikallisen sähköverkkoyhtiön, Järvi-Suomen Energian, laskutus on juuri tota luokka, mökkiläisille suorastaan ryöstöhintoja ( taitaa olla Suomen kallein).
      Ko. sähköyhtiönhän omistaa alueen kunnat, joille sähköyhtiö jakaa vuosittain muhkeat voitot. Kyseessä on siis yksi keino turistien (paikallisten kutsumanimi mökkiläisistä) rahastamisesta. Verkkomaksuthan juoksevat läpivuoden suunnilleen saman suuruisina, vaikka käyttäisit sen 1000 kWt 3-4 kk aikana kesäisin.

    • Anonyymi

      200 €. Se muodostuu polttoainekustannuksesta . Sähkö tuotetaan aggregaatilla. Lämmitys puulla. Mökkilä käytetään ympärivuotisesti, mutta talviaikaan satunnaisesti

      • Anonyymi

        Samoin meillä. Lisänä vielä aurinkopaneelit + akut. Vielä muutama vuosi sitten haaveilimme verkkosähköstä, mutta nykyään kiinnostus valtakunnan verkkoa kohtaan mennyt lähes täysin.

        Todennäköisesti investoimme nykyisen järjestelmän automatisoimiseen seuraavaksi. Aggregaatin automaattikäynnistys akkujen jännitteen pudottua liian alhaiseksi on ollut mielessä ja siihen liittyviä vinkkejä/ linkkejäkin saisi antaa, jos jollain on hyviä kokemuksia tällaisesta systeemistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samoin meillä. Lisänä vielä aurinkopaneelit akut. Vielä muutama vuosi sitten haaveilimme verkkosähköstä, mutta nykyään kiinnostus valtakunnan verkkoa kohtaan mennyt lähes täysin.

        Todennäköisesti investoimme nykyisen järjestelmän automatisoimiseen seuraavaksi. Aggregaatin automaattikäynnistys akkujen jännitteen pudottua liian alhaiseksi on ollut mielessä ja siihen liittyviä vinkkejä/ linkkejäkin saisi antaa, jos jollain on hyviä kokemuksia tällaisesta systeemistä.

        Meillä verkkosähkö mökillä (vanha talo). Tehty täydellinen sähköremppa vain 10 v sitten, jolloin uusittiin myös piharakennusten ja saunan sähköt. Jos ei oltaisi tehty, niin todennäköisesti irtisanoisin liittymän. Tosin siinäkin voisi olla oma haittansa, joskushan mökki pitää myydä ja sähköjen puutteesta voisi tulla este - tai ainakin hidaste...
        Ei tosiaan ole mitään järkeä maksaa perusmaksuja 500 euroa vuodessa, jos mökillä on käyttöä yhteensä 1 kk vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      144
      4802
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1668
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1318
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1261
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe