Radioiden vakiosoittajia - >

radio.friikki

Olen viimeisen kolmen vuoden aikana pannut merkille ns. vakisoittajia eri radiokanavilta.

Tässä heistä muutamia:

- Juhani, Espoosta (?) - Osallistuu päivittäin mm. Kiss FM:än YleX:än, ja Cityn erinäisiin kilpailuihin. Hänellä aina erittäin kiire lopettaa puhelu.

- Stigu, Helsinki(?) - Erittäin asiallinen soittelija. Painavaa asiaa jokaiseen aiheeseen huumorilla höystettynä. Kiss FM:än taajuudelta tuttu.

- Sirpa, Lappeenranta - Erittäin ärsyttävä n. 30 vee eukko. itserakas. Kun Lauri Saarilehto oli vielä NRJ:llä, soitteli lähes päivittäin studioon. Ei ikinä mitään asiaa..

- Jouko, Kuopio - Melko ärsyttävä vanha patu... yrittää aina päästä mainostamaan jotain. Tuttu Kiss FM:ltä.

Kertokaa te ihmeessä lisää näistä kuuntelijoista jotka erottuu massasta!

14

2467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jingles

      Eikös Sirpa ole kestovaippojen asiantuntija? Käyttää varmaan itsekin..

      • radio.friikki

        eiköhän tuo ole...!?!


    • kuuntelija

      aivan pedofiililta...jutut vähän sellaisii nuoret tytöt juttuja...on stigussakin selvästi samaa vikaa...on aika pienet elämän ympyrät kummallakin...

    • MPH

      Itse muistan tuon Juhanin vantaalta. Soitteli ainakin joskus Kiss FM:lle ja YleX:lle. On myös esiintynyt television tietokilpailuissa. Erittäin hätäinen esiintymistyyli, mihin hänellä on oikein kiire?

      Muistan myös pirteän Sirkan espoosta, soitteli Novalle, YleX:lle ja Kiss FM:lle.

      Nykyisin en ehdi radiota paljoa kuuntelemaan joten en heidän soittojakaan ole juuri kuullut.

      • Radio.Friikki.

        Sirkkahan on muistaakseni yli 70v. nainen?


      • Urpo

        soitteli aikoinaan paljon myös Radiomafian lähetyksiin


    • ...

      - Juhani, Espoosta (?) - Osallistuu päivittäin mm. Kiss FM:än YleX:än, ja Cityn erinäisiin kilpailuihin. Hänellä aina erittäin kiire lopettaa puhelu.


      oli ainaki ennen Vantaalta. soitteli myös usein Sävelradion kilpailuihin.

    • Juhis

      Juhanilla on varmaan aina puhelun jälkeen kiire vaihtaa kanavaa ja soittaa toisella kanavalla samaan aikaan menossa olevaan kilpailuun. Mies kun tuntuu kuuntelevan jokaista Suomen radiokanavaa yhtäaikaa.

    • Kisuvisu

      Elkää unohtako radioon (Ylex, Kymenlaakson radio) soittelijoiden kruunaamatonta kuningasta: Petriä Anjalankoskelta! Puhuu paljon ja asian vierestä, mutta epäselvästi. Ja selittäää Kisuvisu -nimisestä kissastaan

      • Tom Of Sweden

        No Petri tietysti! Muistan hänet Mafialta eli nykyiseltä YleXiltä Samuli Aaltosen puhelinkeskusteluohjelmasta. Siinä oli Samulilla kova homma saada keskustelu lopetettua kun Petrillä riitti juttua asian vierestä ja kissasta. Ja kyllähän Pekka Saurikin joskus tuskaili Petrin kanssa Yölinja-ohjelmassaan Radio Suomessa.


      • Eräs Radio Keski-Suomen (R.I.P.) arkipäivien "vakiosoittaja" oli Arvo Karstulasta....pari minuuttia tuli juttua niin kiivaaseen tahtiin, ettei toimittaja ehtinyt sanoa väliin mitään....puhelu loppui joka kerta "jaa se näyttää tuo emäntä tulevan"...


      • Tom Of Sweden
        Tom Of Sweden kirjoitti:

        No Petri tietysti! Muistan hänet Mafialta eli nykyiseltä YleXiltä Samuli Aaltosen puhelinkeskusteluohjelmasta. Siinä oli Samulilla kova homma saada keskustelu lopetettua kun Petrillä riitti juttua asian vierestä ja kissasta. Ja kyllähän Pekka Saurikin joskus tuskaili Petrin kanssa Yölinja-ohjelmassaan Radio Suomessa.

        Ja jos en ihan väärin muista niin bongasin Petrin kisuvisupuhelun joskus myös Sport FM:ltä!


      • karstula
        keletana kirjoitti:

        Eräs Radio Keski-Suomen (R.I.P.) arkipäivien "vakiosoittaja" oli Arvo Karstulasta....pari minuuttia tuli juttua niin kiivaaseen tahtiin, ettei toimittaja ehtinyt sanoa väliin mitään....puhelu loppui joka kerta "jaa se näyttää tuo emäntä tulevan"...

        ei tää arvo mikään oikea soittaja ollu vaan tarkotuksellinen ohjelma. miten ne muuten ois voinu tollasta sallia niin pitkän aikaa?

        Arvolla oli hyvät jutut vielä 90-luvun puolessavälissä ja vähä sen jälkeenki, siitä sitten pikkuhiljaa hiipu ja puhelut lyheni ja sit loppu uudistuksen jälkeen kokonaan.


      • leuvi
        karstula kirjoitti:

        ei tää arvo mikään oikea soittaja ollu vaan tarkotuksellinen ohjelma. miten ne muuten ois voinu tollasta sallia niin pitkän aikaa?

        Arvolla oli hyvät jutut vielä 90-luvun puolessavälissä ja vähä sen jälkeenki, siitä sitten pikkuhiljaa hiipu ja puhelut lyheni ja sit loppu uudistuksen jälkeen kokonaan.

        Arvo vaan karstulasta kuuluu Radio Keski-Suomen ohjelmistoon nytkin...

        http://lotta.yle.fi/rswebjkl.nsf/sivut/viihdetta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      153
      4697
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      202
      4001
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2720
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2517
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2238
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      15
      1831
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      1687
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1494
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      37
      1422
    10. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      33
      1375
    Aihe