Valtakunnalliset radiot saavat kaikki mainostajat puoleensa, ja paikalliset radiokanavat putoavat kartalta rahanpuutteen vuoksi. Näin kävi esimerkiksi Lahdessa muutama vuosi sitten, kun paikallinen Putkiradio lopetettiin. Putkiradio oli parasta aamuohjelmaa tuottava kanava koko maassa. Tietääkseni kuulijaluvut ylsivät valtakunnalliset kaupallisradioiden ylle, enkä yhtään ihmettele sillä Putkiradion aamushow oli pirteää ja hyvin tuotettua kuunneltavaa. Pelkästään jo juontajat hassuilla jutuillaan sai minut heräämään, ja sitten oli tietysti se seikka, ettei kanavalla soitettu pelkästään uutuuksia vaan myös vanhempiakin kipaleita.
Tällähetkellä olen huomannut, että Putkiradion aamun juontajista Noora on ainakin YleäXällä, ja Susannaakin on päässyt kuulemaan milloin missäkin. Harmi ettei tyttöjä enää pääsee kuulemaan yhdessä... terveisiä vaan radiokanaville, että voisivat ottaa tytöt yhdessä ohjelman tekoon!!!
Tällähetkellä olen huomannut, että Putkiradion aamun juontajista Noora on ainakin YleäXällä, ja Susannaakin on päässyt kuulemaan milloin missäkin. Harmi ettei tyttöjä enää pääsee kuulemaan yhdessä... terveisiä vaan radiokanaville, että voisivat ottaa tytöt yhdessä ohjelman tekoon!!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niinhän se valitettavasti on et paikallisradiot meinaa jäädä isompiensa jalkoihin. Lahtelaisena täytyy sanoa et kyl Rytmiradio aikanaan oli ainoa oikea lahtelainen paikallisradio. Ei 99 tai Putkiradio vedä sille mitenkää vertoja. Tosi hyviä toimittajia sieltä aikanaan on muihin radioihin ja telkkariin lähtenyt esim. Matti Eve, Samuli Aaltonen, Ivan Puopolo, Jenni Vuorio jne.
Ei ole Lahdessa enää vastaavanlaisia persoonia radiossa. 99 ei vaan jaksa kuunnella. Putkiradiossa ainut toimiva juttu oli se poikien aamuohjelma. Se Teemu Nikko on muuten näkynyt välillä telkkarin aamuurheilussa, lieköhän sama mies? Siitä toisesta en osaa sanoa. Jostain syystä en kyllä muista et siel ois ketään naista ees ollu juontamassa, Kinnusen Hanskihan siellä tais kyllä olla.
Olisivat maksaneet maksunsa niin voisivat vieläkin olla olemassa!