..ja yms lähes päivittäin, niin onko suurempi mahdollisuus sairastua diabetekseen aikuisemmalla sitten..?
liittyykö nämä kaksi jotenkin toisiinsa?
tack.
liittyykö nämä kaksi jotenkin toisiinsa?
tack.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saattaahan se olla niinkin. Minä uskoin hunajaa hyvin terveelliseksi ja söin sitä sitten oikein paljon. Diabeteshän siitä sitten tuli. "Ei makiaa mahan täydeltä", sanoo vanha kansan sananlaskukin.
Eivät vaikuta toisiinsa. Tuommoisiin "menin Heikinpäivänä bussilla eduskuntatalolla ja sain syövän"-juttuja ei kannata uskoa. Käy vaikka http://www.diabetes.fi katsomassa lisätietoa.
tulee ylipainoiseksi siitä makeasta ja muusta epäterveellisestä..
on vinha perä. Eli jos olet ylipainoinen sinulla on suurempi riski sairastua, mutta ei karkki sinällään sokeritautia tee. Nimihän onkin harhaanjohtava, pitäisi puhua diabeetikoista.
Todellakin asiatietoa saat diabetesliiton sivuilta, täältä saa suurimmaksi osaksi vaan mutu -juttuja.
Karkit ovat voimakkaasti happoylijäämää kehoon muodostavia. Jos aloitat jo nuorena runsaan makean syönnin, happamoituu elimistösi tosi huimaa vauhtia.
Siitä seuraa paitsi ylipainoa, kuten jo kerrottiin, myös insuliinin liikaeritystä, ja se on erittäin haitallista.
Kakkostyypin diabetes on suoranainen elintasotauti. Mitä happamampi elimistö, sitä enemmän elintasosairauksia, kuten ylipainoa, verenpainetautia, kolesterolia, ja nämä ovat myös samalla altistamassa Sinua diabetekselle.
Etkö voisi korvata karkkeja esim. kuivatuilla omenilla, kuivatuilla marjoilla, auringonkukan siemenillä yms. mistä saisit samalla arvokasta ravintoa.
Mitä enemmän makeita sitä enemmän Sinulla on mielitekoja. Proteiinit, eli valkuaiset tasoittavat ja vähentävät mielitekojasi ja nälän tunnetta koska antavat Sinulle samalla hyvää ravintoa, kuten esim. auringonkukan siemenet.