Taistelukalat

tyttäh

Yleisesti ottaen, millaisia kaloja ne ovat, mistä tykkäävät, kiusaavatko muita fisuja, ja kaikkea tietoa omien kokemusten kautta. Kirjoissa on vain perustieto :)

3

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viivi

      Minulla on ollut muutamia taistelukaloja, joten siltä pohjalta kerron omia kokemuksia.

      Taistelukaloissa minua on viehättänyt upean ulkonäön lisäksi myös niiden erikoinen "persoonallisuus", jos pitää edestakaisin uivia parvikaloja jokseenkin tylsinä ja yllätyksettöminä, taistelukala on todella kaikkea muuta!

      Onko sinulla ollut taistelukaloja?
      Vaikka "taisto" olisi ainoana lajinsa edustajana (uroksiahan ei saakaan olla useampia, naaraita kyllä)seura-akvaariossa, ne kyllä keksivät akvaariossa mitä ihmeelisempää tekemistä, ne siis koluavat jokaisen nurkan ja uskaltautuvat pimeisiin luoliin akvan pohjalle, vaikka muuten elävät yleensä pinnalla. En tiedä onko kyseessä jonkinlainen uteliaisuus vai mikä.
      Joskus ne voivat uiskennella muina miehinä esim. tetraparven mukana pitkänkin aikaa, joskus myös jahdata esim.neontetroja, joilla voi olla vivahdus samaa väriä kuin taistelukaloilla.
      Minulla ei ole ollut suurempia ongelmia taistojen suhtautumisessa muihin kaloilla, päin vastoin.
      Kerran erehdyin laittamaan akvaarioon, jossa taistelukala jo oli, parin palettikaloja, ja siitähän seurasi parturoitu taistelukala. Jostain syystä harva kirja tai eläinkauppiaskaan mainitsee palettien sopimattomuudesta taistelukalan seuraan.
      Tuon jälkeen taisto murjotti eräässä luolassa muutaman viikon, se ei edes käynyt pinnalta ilmaa (luolan kattoon ilmeisesti oli jäänyt ilmatasku, millä se selvisi), luulin sen jo kuolleen, kunnes se lopulta ilmestyi pinnalle taas entisellään, tosin evät vieläkin repsottaen. Melkoinen selviytyjä..;) Juttua riittäisi vaikka kuinka, mutta en nyt ehdi enmpiä..
      Taistelukalan olen saanut myös kutemaan ja tuottamaan poikasia, mikä oli varsin mielenkiintoista puuhaa.
      Hieno kala, suosittelen! =)

    • htht

      Hei, minulla on kans ollut muutamia taistelukaloja. Parasta ottaa vain yksi. Naaraistakin. Tai se riippuu luonteesta, mutta minulla yksi naaras ajoi muut naaraat altaasta ulos. Ne kirjaimellisesti hyppäsi pienistä ruoka-aukoista ulos. Ne jotka eivät hypänneet, menettivät evänsä. Jotenkin musta tuntuu, että kaikki naaraat eivät ole yhtä äkäisiä, mutta joka tapauksessa niillä on oma nokkimajärjestyksensä eli pahnan pohjimmainen menettää henkensä, sitten seuraavaksi alempana oleva jne kunnes yksi on jäljellä.

      Taistot ovat silti todella ihania, uteliaita, persoonallisia kaloja. Jos otat vain yhden saat nauttia taiston hyvistä ominaisuuksista. Jos altaasi on tarpeeksi iso yli100l voit ottaa uroksen ja naaraan.

      • titi

        Itsellä ei kokemusta ole, mutta koska otan taistelukalan, tiedän ainakin tämän: Mulla on miljoona kaloja ja millis urokset ei sovi taistelukalojen kanssa, nimittäin uros milliksillä on myös upea värikäs pyrstö niin taistelukala tai millis alkaa haastamaan riitaa... mutta millis naaraat voivat olla taistelukalojen seurana.

        koska mulla on urokset ja naaraat eri akvoissa, niin ostan naaraitten seuraksi taiston..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      120
      4120
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3425
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      2057
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1501
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1412
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      232
      1078
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      785
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      736
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      726
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      705
    Aihe