Taistelukalat

tyttäh

Yleisesti ottaen, millaisia kaloja ne ovat, mistä tykkäävät, kiusaavatko muita fisuja, ja kaikkea tietoa omien kokemusten kautta. Kirjoissa on vain perustieto :)

3

349

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viivi

      Minulla on ollut muutamia taistelukaloja, joten siltä pohjalta kerron omia kokemuksia.

      Taistelukaloissa minua on viehättänyt upean ulkonäön lisäksi myös niiden erikoinen "persoonallisuus", jos pitää edestakaisin uivia parvikaloja jokseenkin tylsinä ja yllätyksettöminä, taistelukala on todella kaikkea muuta!

      Onko sinulla ollut taistelukaloja?
      Vaikka "taisto" olisi ainoana lajinsa edustajana (uroksiahan ei saakaan olla useampia, naaraita kyllä)seura-akvaariossa, ne kyllä keksivät akvaariossa mitä ihmeelisempää tekemistä, ne siis koluavat jokaisen nurkan ja uskaltautuvat pimeisiin luoliin akvan pohjalle, vaikka muuten elävät yleensä pinnalla. En tiedä onko kyseessä jonkinlainen uteliaisuus vai mikä.
      Joskus ne voivat uiskennella muina miehinä esim. tetraparven mukana pitkänkin aikaa, joskus myös jahdata esim.neontetroja, joilla voi olla vivahdus samaa väriä kuin taistelukaloilla.
      Minulla ei ole ollut suurempia ongelmia taistojen suhtautumisessa muihin kaloilla, päin vastoin.
      Kerran erehdyin laittamaan akvaarioon, jossa taistelukala jo oli, parin palettikaloja, ja siitähän seurasi parturoitu taistelukala. Jostain syystä harva kirja tai eläinkauppiaskaan mainitsee palettien sopimattomuudesta taistelukalan seuraan.
      Tuon jälkeen taisto murjotti eräässä luolassa muutaman viikon, se ei edes käynyt pinnalta ilmaa (luolan kattoon ilmeisesti oli jäänyt ilmatasku, millä se selvisi), luulin sen jo kuolleen, kunnes se lopulta ilmestyi pinnalle taas entisellään, tosin evät vieläkin repsottaen. Melkoinen selviytyjä..;) Juttua riittäisi vaikka kuinka, mutta en nyt ehdi enmpiä..
      Taistelukalan olen saanut myös kutemaan ja tuottamaan poikasia, mikä oli varsin mielenkiintoista puuhaa.
      Hieno kala, suosittelen! =)

    • htht

      Hei, minulla on kans ollut muutamia taistelukaloja. Parasta ottaa vain yksi. Naaraistakin. Tai se riippuu luonteesta, mutta minulla yksi naaras ajoi muut naaraat altaasta ulos. Ne kirjaimellisesti hyppäsi pienistä ruoka-aukoista ulos. Ne jotka eivät hypänneet, menettivät evänsä. Jotenkin musta tuntuu, että kaikki naaraat eivät ole yhtä äkäisiä, mutta joka tapauksessa niillä on oma nokkimajärjestyksensä eli pahnan pohjimmainen menettää henkensä, sitten seuraavaksi alempana oleva jne kunnes yksi on jäljellä.

      Taistot ovat silti todella ihania, uteliaita, persoonallisia kaloja. Jos otat vain yhden saat nauttia taiston hyvistä ominaisuuksista. Jos altaasi on tarpeeksi iso yli100l voit ottaa uroksen ja naaraan.

      • titi

        Itsellä ei kokemusta ole, mutta koska otan taistelukalan, tiedän ainakin tämän: Mulla on miljoona kaloja ja millis urokset ei sovi taistelukalojen kanssa, nimittäin uros milliksillä on myös upea värikäs pyrstö niin taistelukala tai millis alkaa haastamaan riitaa... mutta millis naaraat voivat olla taistelukalojen seurana.

        koska mulla on urokset ja naaraat eri akvoissa, niin ostan naaraitten seuraksi taiston..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6266
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4062
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3363
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      13
      2984
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2302
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2297
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1926
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1822
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      28
      1564
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe