Taistelukalat

tyttäh

Yleisesti ottaen, millaisia kaloja ne ovat, mistä tykkäävät, kiusaavatko muita fisuja, ja kaikkea tietoa omien kokemusten kautta. Kirjoissa on vain perustieto :)

3

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viivi

      Minulla on ollut muutamia taistelukaloja, joten siltä pohjalta kerron omia kokemuksia.

      Taistelukaloissa minua on viehättänyt upean ulkonäön lisäksi myös niiden erikoinen "persoonallisuus", jos pitää edestakaisin uivia parvikaloja jokseenkin tylsinä ja yllätyksettöminä, taistelukala on todella kaikkea muuta!

      Onko sinulla ollut taistelukaloja?
      Vaikka "taisto" olisi ainoana lajinsa edustajana (uroksiahan ei saakaan olla useampia, naaraita kyllä)seura-akvaariossa, ne kyllä keksivät akvaariossa mitä ihmeelisempää tekemistä, ne siis koluavat jokaisen nurkan ja uskaltautuvat pimeisiin luoliin akvan pohjalle, vaikka muuten elävät yleensä pinnalla. En tiedä onko kyseessä jonkinlainen uteliaisuus vai mikä.
      Joskus ne voivat uiskennella muina miehinä esim. tetraparven mukana pitkänkin aikaa, joskus myös jahdata esim.neontetroja, joilla voi olla vivahdus samaa väriä kuin taistelukaloilla.
      Minulla ei ole ollut suurempia ongelmia taistojen suhtautumisessa muihin kaloilla, päin vastoin.
      Kerran erehdyin laittamaan akvaarioon, jossa taistelukala jo oli, parin palettikaloja, ja siitähän seurasi parturoitu taistelukala. Jostain syystä harva kirja tai eläinkauppiaskaan mainitsee palettien sopimattomuudesta taistelukalan seuraan.
      Tuon jälkeen taisto murjotti eräässä luolassa muutaman viikon, se ei edes käynyt pinnalta ilmaa (luolan kattoon ilmeisesti oli jäänyt ilmatasku, millä se selvisi), luulin sen jo kuolleen, kunnes se lopulta ilmestyi pinnalle taas entisellään, tosin evät vieläkin repsottaen. Melkoinen selviytyjä..;) Juttua riittäisi vaikka kuinka, mutta en nyt ehdi enmpiä..
      Taistelukalan olen saanut myös kutemaan ja tuottamaan poikasia, mikä oli varsin mielenkiintoista puuhaa.
      Hieno kala, suosittelen! =)

    • htht

      Hei, minulla on kans ollut muutamia taistelukaloja. Parasta ottaa vain yksi. Naaraistakin. Tai se riippuu luonteesta, mutta minulla yksi naaras ajoi muut naaraat altaasta ulos. Ne kirjaimellisesti hyppäsi pienistä ruoka-aukoista ulos. Ne jotka eivät hypänneet, menettivät evänsä. Jotenkin musta tuntuu, että kaikki naaraat eivät ole yhtä äkäisiä, mutta joka tapauksessa niillä on oma nokkimajärjestyksensä eli pahnan pohjimmainen menettää henkensä, sitten seuraavaksi alempana oleva jne kunnes yksi on jäljellä.

      Taistot ovat silti todella ihania, uteliaita, persoonallisia kaloja. Jos otat vain yhden saat nauttia taiston hyvistä ominaisuuksista. Jos altaasi on tarpeeksi iso yli100l voit ottaa uroksen ja naaraan.

      • titi

        Itsellä ei kokemusta ole, mutta koska otan taistelukalan, tiedän ainakin tämän: Mulla on miljoona kaloja ja millis urokset ei sovi taistelukalojen kanssa, nimittäin uros milliksillä on myös upea värikäs pyrstö niin taistelukala tai millis alkaa haastamaan riitaa... mutta millis naaraat voivat olla taistelukalojen seurana.

        koska mulla on urokset ja naaraat eri akvoissa, niin ostan naaraitten seuraksi taiston..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      110
      2719
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      16
      1718
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1606
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      10
      1557
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe