Hei!
Olemme lähdössä Agios Nikolaokseen lomailemaan viikoksi. Mielellämme kuulisimme kokemuksia kyseisestä paikasta, lähinnä mielipiteitä hyvistä vierailukohteista ja ruokapaikoista.
Kiitokset.
Olemme lähdössä Agios Nikolaokseen lomailemaan viikoksi. Mielellämme kuulisimme kokemuksia kyseisestä paikasta, lähinnä mielipiteitä hyvistä vierailukohteista ja ruokapaikoista.
Kiitokset.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sataman ympäriltä ja siitä edelleen rantabulevardia jatkaen on vaikka kuinka paljon ruoka- ja menopaikkoja.
Pitaleipiä myydään vähän joka kulmassa ja yks kamu elikin niillä pari viikkoa siellä.
Moskiittoja on enemmän kuin melkein missään muussa paikassa, missä olen ikinään käynyt. Jos majoituksenne sijaitsee jossain lähellä pohjatonta lammikkoa (järveä), niin sitä suuremmalla syyllä hommatkaa moskiittokarkote, sähköinen pistorasiaan laitettava pötikkä ja siihen tabletteja. Nekään ei 100%sesti auta, mutta ei ehkä tarvi olla ihan ruvella koko aikaa.
Osa rantsuista on kivistä mallia, tosin juuri siitä syystä jnkn verran siistimpiä.
Ag.N itsessään on aika vanha pieni city, joten siellä on jonkun verran nähtävää jo itsessään. Mutta jos haluaa enemmän nähdä, kannattaa vuokrata auto ja ajaa omin päin esim. saaren etelärannikolle - mahdollisesti sitä kautta poiketa parille pienelle ulkosaarelle, tai Knossokseen, jossa jokaisen Kreetan kävijän kannattais piipahtaa ainakin kerran.
Ag.N:ssa toimii hyvin mm. pesulat, leipomot, pikaruokapaikat, cafet, pubit.
Mitenkään ylenpalttisen hyvä paikka se ei ole, ei edes sillä saarella.
mielestäni agios nikolaos oli hieman tylsä. lähellä sijaitseva analipsi oli- vaikkakin vielä paljon pienempi- viehettävämpi ja aidompi kuin agios nikolaos. A.N. on pelkästään turisteja varten muotoutunut pikku keskittymä. ranta oli ihan mukava, ja kannattaa tosiaan vuokrata auto tai skootteri sillä pienen matkan päässä on kauniita, historiallisia ja näkemisen arvoisia paikkoja.
No ei ole mikään "turisteille muotoutunut keskittymä" vaan ihan normaali kreetalainen kaupunki.