Olen tullut siihen tulokseen, että

Anonyymi-ap

eros on yliarvostetuimpia asioita maailmassa. Vain, koska jokin on harvinaista ja voimakasta, ei tee siitä sen kummempaa. Miten sattuma ja äkkinäiset käänteet olis sitä hienointa elämää? Kun on niin paljon hyviä asioita joka päivä vastassa. Onko se vain se tarinankertoja meissä, se jolla on liikaa aikaa käytettävänä? Ja uhkana tylsistyminen elämän harmaudessa.

Oon niin helpottunut, kun aloin vihdoin nähdä sut taas tavallisena ihmisenä, ihan niin kuin kaikki muut. Se on niin holtiton se mielen temppu, tehdä nyt toisesta jumalatar. Olla ainut, joka näkee jumaluutta siellä, missä muut näkee kömpelön, epävarman, mutta mukavan, tavallisen ihmisen. Sen lumouksen alla voi listata asioita, jotka ei ole toisessa objektiivisesti viehättäviä, mutta jotenkin nekin vain lisäävät tunnetta ja motivaatiota tarttua luonnon suomaan kummalliseen tilaisuuteen. Mitä vähemmän rakastettavalta rakkauden kohde vaikuttaa, sitä suuremmalta ihmeeltä se tuntuu.
(Näillä ei ollut mitään vaikutusta: huono ryhti, kasvonpiirteet, onnettomat sosiaaliset taidot, kykenemättömyys aikuisten hauskanpitoon, itsekeskeisyys, muiden mustamaalaaminen ja syyttely, säikky naivismi. Hetken ne oli ok tai hot.)

Mutta tehdä siitä koko elämän tärkein juttu, laulujen ydin jne...
Miksi? On niin paljon suurempia ja kestävämpiä ja vähemmän hormonaalisia asioita, joita ihastella. Istuin tänään alas parin ihmisen kanssa, viestimme toisillemme hyviä asioita, että olemme toisiamme varten. Ja että mikään ei ole niin vakavaa, ei tarvitse mennä oikein, ei nyt eikä oikein koskaan. Sellainen kehä ihmisten välillä on taivas maan päällä. Kirjoittakaa siitä lauluja.

12

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmiset toimivat 100% hormonien vaikutuksesta, ilman niitä ei tapahtuisi yhtään mitään ikinä. Kaikki tunteet joita mielessä liikkuu ovat kemikaalien aikaansaamaa höttöä, niissä ei ole mitään todellista. Edes kipu ei ole todellista.
      Miksi ihmiskunta tuntuu keskittyvän tähän yhteen tiettyyn hormonien aikaansaamaan toimintoon, en tiedä, ehkä se on voimakkaimmin huumaava kaikista niistä muista. Jostain syystä ihmisillä on halu saada päänsä mahdollisimman sekaisin, erillaisilla aineilla, erillaisilla tunteilla. En tiedä miksi, en tiedä mitä järkeä siinä on. Ja mikä sitten erottaa ihmiset muista eläimistä. Jos ihminen toimii ainoastaan hormoniensa varassa, niin ei minkäänlaista eroa löydy.

    • Anonyymi

      Eros? Eros Ramazzotti?

    • Anonyymi

      ” Se on niin holtiton se mielen temppu, tehdä nyt toisesta jumalatar. Olla ainut, joka näkee jumaluutta siellä, missä muut näkee kömpelön, epävarman, mutta mukavan, tavallisen ihmisen. ” Jumankauta olet kyllä outo ylistämällä latistaja ja kenen ylipäätään fantasioit tätä puppua lukevan- jonkun samaistuvanko vai mitenkä?

      • Anonyymi

        Mutta mukava tavallinen ihminen, se olisi itsessään kontekstista irrotettuna varmaan enemmän kuin liikaa sanottu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta mukava tavallinen ihminen, se olisi itsessään kontekstista irrotettuna varmaan enemmän kuin liikaa sanottu

        Näillä mennään ja myöhäistä enää pohdiskella, gloves came off


    • Anonyymi

      Nosto

    • Anonyymi

      Saiskohan tollasella sixpäkki teepaidalla tussua?

    • Anonyymi

      Eros on Afroditen poika ja rakkauden jumala.

      • Anonyymi

        Eros oli kyllä raksamies Rodolfon ja Marian poika! Mutta samapa tuo poteto potato! Hyvä laulaja kumminkin.


    • Anonyymi

      Eli olit ihastanut johonkin ihmiseen, nostit hänet päässäsi jalustalle ja ihastuksen haihduttua tulit tänne luettelemaan ko. henkilöstä piirteitä, jotka eivät sinua miellytä. Väänsit tylsän asiasi vaan hienoon pakettiin noilla korulauseilla ja jumalatarvertauksilla.
      Nastaa kevään jatkoa sinulle.

      • Anonyymi

        Oho, taisi mennä teksti ihon alle?

        Tuossa ihmetellään sitä miten eroottista rakkautta painotetaan niin paljon vaikka kaikki tietää sen olevan sellaista ohimenevää kiihkoa.


    • Anonyymi

      😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

      🍒 K­­u­u­m­­­a­t­­ ­­­t­­y­t­­­ö­t­­ ­­o­­d­o­t­­­t­­a­­­v­­­a­t­ ­­­s­­i­­n­­­u­­­a­­­ -> https://nbw.fi/sexygirls?18369597

      🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1164
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      527
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe