Hei kaikki!
Oletko sinäkin huomannut, että chat-sivuilla on keskustelun aikaansaaminen mahdotonta. Hymiöt ja parin sanan lauseet eivät anna oikeaa kuvaa keskustelutaidoistamme. Aiheita näkyy olevan vähän tältä illalta. Ehkä pohdimme elämän peruskysymyksiä illan edetessä. Ajatusten vaihto on kuitenkin meille tärkeää olimmepa sinkkuja tahtomattamme tai tahallaan. Elämä ajaa meitä ihmisiä eri tilanteisiin, on eronneita, karanneita, leskiä, onnettomia ja onnellisia. Tähän ryhmää kai kuulumme kaikki tavalla tai toisella. Mielipiteitä on kiva lukea ja ajatuksia vaihtaa.
Hyvää kesäiltaa kaikille!
Oletko sinäkin huomannut, että chat-sivuilla on keskustelun aikaansaaminen mahdotonta. Hymiöt ja parin sanan lauseet eivät anna oikeaa kuvaa keskustelutaidoistamme. Aiheita näkyy olevan vähän tältä illalta. Ehkä pohdimme elämän peruskysymyksiä illan edetessä. Ajatusten vaihto on kuitenkin meille tärkeää olimmepa sinkkuja tahtomattamme tai tahallaan. Elämä ajaa meitä ihmisiä eri tilanteisiin, on eronneita, karanneita, leskiä, onnettomia ja onnellisia. Tähän ryhmää kai kuulumme kaikki tavalla tai toisella. Mielipiteitä on kiva lukea ja ajatuksia vaihtaa.
Hyvää kesäiltaa kaikille!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Aloituksen mielenkiintoisuushan se keskustelun herättää.Tosin aina joukossa on niitäkin jotka alkavat moittia toisiaan, joka ei ole lainkaan mukavaa. Kaikilla meillä on erilaiset ajatukset ja mielipiteet asioista ja jokainen on omasta mielestään oikeassa.Annetaan kaikkien kukkien kukkia vaan!Joten hyviä aiheita alkuun vaan Violace!
Kiitos mielipiteestäsi. Meitä mahtuu maailmaan monenlaisia. Ilta-aika ilmeisesti provosoi joitakin kirjoittamaan ilman, että asiaa jaksetaan miettiä.
Kesäaikana pitäisi ottaa rennommin. Juttukavereita kuitenkin kaivataan kaikenlaisia, joten sana on vapaa. Pitkä ruoho ja kesäkukkasten istustus odottavat... Palataan illalla asiaan.
Keskustelioita ei löydy, kommentteja vain.
Samaan tyssää mailikamut kerrotaan miten kiiret-
tä pitää, ei kerkiä mitään. Joten mitäpä siinä
rakentuisi jutunjuurta,ainoa kestoaihe menee
utelun tasolle kun metsästetään kuka oot missä
asut,meille vai teille tyyliin.
Edellinen kirjoittaja on harvinaisen oikeassa, siinä että aiheet ja jopa lausekokonaisuudet ovat niukkoja. Inhoan noita hymiöitä, joita chat-viestit yleensä sisältävät. Suuria, mieltä painavia ajatuksia, kysymyksiä jne. ei uskalleta esittää. Kuten jotkin viestit sisältävät näilläkin palstoilla, näkyy selvästi toivottavan, että keskustelu olisi ns. kevyempää, jopa härsikmpää. Eikö niille ole omat sivut ja aiheet?
Toivonkin, että tämä keskustelusivusto olisi asiallisempaa ja uskaltaisimme kertoa omia mielipiteitämme laajemmin.
todella raskassoutuiselta tuollainen. Nämähän ovat kuitenkin ajanvietepalstoja, tuskin täällä kovin syvällisiin keskusteluihin monellakaan on haluja. Miksi vetää kivirekeä perässään kaiken aikaa, jopa keskustelupalstoilla.
Tämä aiheesi nyt on keskustelua keskustelusta, tällaisissa aiheissa yleisesti avaajalla on tapana asettua opettamaan muita palstalaisia keskustelun jalossa taidossa, eli suomeksi pönkittää omaa egoaan.
Parempi olisi tehdä avaus jostakin mieltään lähellä olevasta asiasta ja pysytellä asian aihepiirissä, jos haluaa sitä "korkeampaa" keskustelukulttuuriaan esilletuoda.
mutta ... ihmisluonto kun on sellainen kun on, siis sellainen, että viihde yleensä vetää sen pidemmän korren, täälläkin, niin siltikin pilkka, valehtelu, vinoilu ym sen sellaiset jutut kuuluisivat kyllä ilman muuta sinne HjuuHjaalle !
pilkka ja vinoilu eivät kuulu minnekään.Mitä tuohon valehtelemiseen tulee, uskon että jos joku valehtelee niin hän kokee sen tärkeäksi ja tarpeelliseksi itselleen. Emmehän me voi millään tietää kuka puhuu totta, kuka ei.Itse lähden aina siitä että asia on totta kunnes toisin todistetaan.Jatkuva epäileminen on kuluttavaa ja turhaakin turhempaa näillä foorumeilla. Suvaitsevaisuus ja erilaisten aihepiirien hyväksyminen, niissä meillä olis itsekenelläkin parantamisen varaa. Minullakin.
siksi sitä väärää ei aina heti huomaa. Aitouden kannalla olen, se ois paljon kivempaa, vaan sillekin kun väliin nauretaan. Parempi siis pikkuisen eppäillä !:) Muutoinhan (iloisessa mielessä) nauru on tietysti suurenmoinen asia, kuin auringonpaistetta pilviseen päivään, että silleen !:)
mm. sellaista, että ... "Jos toinen ymmärtää vain kivääriä, niin hanki kivääri, jos toinen ymmärtää vain hirttoköyden sanomaa, hanki köysi ... älä siis tuhlaa aikaa puhumalla väärää kieltä, jos haluat keskustella" ... sellaista se !;-)
ensimmäisen kerran tulin katsoneeksi tänään näitä ikäryhmä keskusteluja.
ajattelin että voisi olla hyväkin samanikäisten kanssa kirjoitella ja lukea mielipiteitä.
nyt olen tunnin selannut ja tuntuu samalta kuin olisi dementia-osastolla leikittämässä ihmisiä.
ei kai me viisikymppiset olla vielä ihan näin toivottomia.
itse asia-aloitusta????????????????????????????
mutta TERVETULOA silti tähän sekalaiseen seurakuntaa, olemaan ja viihtymään, vaikka "vähän" demiksiä ollaankin ! :>)
mutta TERVETULOA silti tähän sekalaiseen seurakuntaan, olemaan ja viihtymään, vaikka demiksiä "vähän ollaankin !:>)
että voi vitsi, tuplatoivotukset, viestit lähtivät siis kuiteskin vaikka kone kertoi aivan toista. No, ei se mitään, kolmas kerta toden sanoo - tervetuloa, t.demis !
nyt on vain hieman kesäväsymystä :))
Kyllä täällä välillä on ollut ihan keskusteluakin - siis ennekun se on muuttunut kolmanneksi maailmansodaksi :))
Hjuumoria kehiin - sillä täällä pärjää :))
Tervetulleeks toivotan, vaikka en itse useinkaan tällä palstalla ole enää pyörinuyt :))
Kiitos vaan toivotuksista.
Eiköhän tämä tästä lähde.