Yksi Eliitin talon ostanut melko turha julkku mainostaa itseään oikein lehtihaastattelussa: https://www.is.fi/viihde/art-2000010361664.html antaen ymmärtää ostaneensa ehkä liian kallista. Tämähän on vain mukapuhetta pelosta, ettei rahvas liikaa kadehtisi. Takuulla on osannut budjetoida ja vaikka ei olisikaan, niin ainahan tämä eliitti putoaa - ylöspäin.
Niinpä, että älkää vain kadehtiko vaan eläkää vuokrakaksiossanne onnellisena siitä, että edes se on teille vielä toistaiseksi mahdollista!
Niinpä, että älkää vain kadehtiko vaan eläkää vuokrakaksiossanne onnellisena siitä, että edes se on teille vielä toistaiseksi mahdollista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
90- luvun lopulla arvostin hänen tekstejään ja luentojaan. Sitten julkisuuden myötä katosi uskottavuus. Jossain sanottiinkin kirjailijan terapoivan itseään ja vaikean lapsuuden aiheuttamat traumat korostuivat joissain kohtaa jopa lukijaa ahdistavaksi. Ihmettelin sitä, että kertoi jossain haastattelussa saaneensa talon hankittua parhaimmalta paikalta. Herää kysymys siitä, etä ajateltiinko herralla olevan mahdollisesti positiivista mainosarvoa kaupungille?
Mikä on mielentila, joka merkitsee toisen paremmuuden, menestyksen tai muun sellaisen aiheuttamaa vihan, alemmuuden, mitättömyyden, huonommuuden?
Julkisuuden henkilöt ovat suomalaisille mieluista ” julkista riistaa”. Se on kova hinta olla jatkuvasyi lööpin alla minne ikinä menetkin, mitä ikinä teetkin. Hyvin raadollista. Ketään ei jätetä rauhaan ja lehdistö maksaa jutuista.
Viime päivinä olen lueskellut mediapersoona Sarasvuon ajatuksia. Joissain kohdissa hän pohdiskelee hiukan samankaltaisesti uskon asioita kuin Hellsten, joka on kuitenkin viittä vaille pastori. Hellsten on ajatuksiltaan lempeä, kun taas Sarasvuo huutaa kärsivänsä muidenkin edestä ja myöntää yrittävänsä hoitaa omaa sieluaan yrittäessään suhtautua rakastavasti muihin ihmisiin, joiden eteen tekee työtä.
Hellstenissä on nöyryyttä ja empaattisuutta, joka Sarasvuolta tuntuu puuttuvan täysin. Sarasvuo on eronnut kirkosta, tosin sanoo surevansa sitä.