Fuksi vuosi

Anonyymi-ap

Nuoret saavat iloisen tiedon, että pääsevät opiskelemaan.
Suurin odotuksin lähtevät nyt yksin uudelle paikkakunnalle.
No fuksi vuosi muodostuukin sitten, melkoiseksi kurmutukseksi, siellä syksyllä heti haalarin hankinta, johon sitten koko vuoden juostaan tekemään suorituksia, saadakseen merkkejä haalariin . Ikävin puolin, että näihin tempauksiin kuulus alkoholi suurin määrin.
Moni on tulleessaan arka ja ujo, hän huomaa, että alkoholi rentouttaa ja jääkin siihen koukkuun, koulu alkaa jäädä taka-alalle ja viihde vie voiton ja sitä kautta myös elämän. Kotiväki kaukana tuskin osaa edes arvata, mitä tapahtuu, toki rahaa saatetaan pyydellä enemmän.

Sitten vappuna koko kuukausi menee juhlintaan, kamalaa ja varsinkin teekkariksi pääsevät uitetaan ja liotetaan kylmässä vedessä ja pää viinalla, ei kovin arvokasta touhua.
Tietenkin nuori itse voisi rajoittaa, sillä ketäänhän ei saa pakottaa juomaan, mutta voi pilkka käydä jos jättää sen tekemättä. Joten ei uskalla perinteestä erota.

Toivoisin järkevää toimintaa, iloa ja yhteenkuuluvuutta voi olla, senkin kuitenkin pitäisi tapahtua selvin päin ja leikkimielisesti.

Kun aikanaan sitten työelämä todella alkaa, silloin pitää olla pää selvänä, alkoholi syö aivot nollakuntoon hyvin pian ja kuullaan ikäviä tarinoita nuorista menehtyneistä.

Tolkkua viina ja sen käytön vaatimiseen ja joka puolella Suomessa olevissa yliopistoissa.
Suojellaan nuoriamme,

2

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikään tuollainen riekkuminen ei ole pakollista. Ne jotka osallistuvat, tekevät sen vapaaehtoisesti, jotkut jopa mielellään. Joillekin haalari on hirveän tärkeä, kaikille ei.

      Oma kokemukseni on, että opiskella voi erittäin menestyksellisesti ilman haalaria, alkoholia ja loassa rämpimistä. Minun korviini ei ole koskaan siitä ihmettelyä saati moittimista tullut.

    • Anonyymi

      🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

      Hej 💋 Mukava kokous aikuisille - https://nu4.fun/?/?/fi018375319dy

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      40
      2380
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1426
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe