1.4 muuttui yleinen asumistuki. Nyt Loimaalla hyväksytään vuokramenoks 1 asuvalle 401€./ Kk Se on aika vähän kun vuokrat alkaa oleen aika kalliita, sähköön 45€/ kk
Kuinkahan moni joutuu etsii uuden asunnon. Paitsi sit jos on varaa asua leveemmin
Kuinkahan moni joutuu etsii uuden asunnon. Paitsi sit jos on varaa asua leveemmin
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nooh ehkäpä, mut silti oikotieltä löytyy vaikka miten monta tuon alittavaa tai semmosia, jotka ei mene montaa kymppiä yli ja onpa osa just rempattuja. Mua ei koske tämä normimuutos mutta itsellä menee kumminkin yli normin eli maksan ns. omista pikkusen enemmän. Ei voi sanoa, että olis suoranaisesti varaa toimia näin, mutta tää on tietynlainen kompromissi.
lajijasuris
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://nbw.fi/sexygirls?18377301
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Muuttuuko han eläkkeen saajan vuokra kans.
Ei kun siis asumistuki
On siihen jotain muutoksia suunnitteilla, mut jää nähtäväksi ne lopulta sitten on. Tuskin tulee ainakaan mitään sellasta mikä pienentäisi sitä, jos kokonaistulot on enintään vähän yli köyhyysrajan. Onhan sitä välillä väläytelty, että eläkeläisten oma tuki poistuisi kokonaan ja olis vaan yleinen asumistuki
lajijasuris
Kokoomus ja persut ovat Suomen syöpä.
Kyllä ja ei sanoisin mä. Jos puhutaan nykyisestä hallituksesta, ei sen toimet juurikaan vielä vaikuta, paitsi mm. lakot ja tietyt leikkaukset, vaan ongelmat on vanhaa perua. Yritystukia olis voitu kyllä karsia, ja "tunnin juna" ajaa alas. Köyhiä kyykyttämällä Suomi ei nouse!
Mutta tuosta asumistuesta, ninen mä tiedä tarviiko eläkeläiset omaa erillistä tukimuotoa. Ajatus vissiin on, kun heillä on yleensä muita enemmän terveyskuluja ja toimintarajoitteita niin siksi suurempi tuki. Mutta eipä tämä näin vaan mene, toisella ei ole juuri mitään kuluja ja rajotetta tai täysin päinvastoin. Jos nykymuotoinen tuki poistuis, korvautuisi osa tt:lla eli ei tolkkua. Näin ainakin itellä kun laskurilla katsoin.
Toisaalta sitten, jos suht terve eläkeläinen tarvii asumistukea, täytyy sen jossain määrin olla oma vika ts. ei ole työiässä tarpeeksi mietitty eläkeaikaa, osa kun on pienipalkkasessa työssä muuten kuin pakotettuna tai sitten vain kotiäitinä minkä on toki arvokasta mutta ei se palkkatyötä vastaa. On myös työkyvyttömyyseläkeläisiä, joilla ei ole juuri mitään ylimääräisiä kuluja mitä en oikein ymmärrä. Voi kysyä onko eläke sillon myönnetty vähän heppoisin perustein.
lajijasuris
Vihervasemmisto otti velkaa...velkaa..velkaa.. 100 miljardia sekä Rinteen että Marinin hallitusten aikana.
Lisäksi odotan vieläkin Rinteen lupaamaa vappusatasta!