miksei eurooppaan perusteta yhtä liigaa(kuten nhlnbanfl jne amerikassa) jossa olisi esim 32(61ott)tärkeintä seuraa
miksi pitää olla liigoja
www
8553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
idioottimainen idea, joka ei onneksi tule toteutumaan.
Surkea idea jossa ei ole mitään järkeä. Jalkapallon kiinnostus laskisi varmaan puolella Euroopassa. Luulen että esim. Evertonin fanit katsovat mielummin tv:stä heidän otteluaan Liverpoolia vastaan kuin Bayer München vs Arsenal.
Silloinhan ei enää olisi ollenkaan ns. keskivertojoukkueita eikä niitä huonompia seuroja jos vain tärkeimmät joukkueet pelaisivat tuossa ehdottamassasi sarjassa. Ja onhan Euroopassa Mestareiden liiga, jossa on Euroopan 32 parasta seuraa. Ja Uefa cup, jossa nämä keskitason joukkueet pelaavat.
idiot,tottakai pitää olla liigoja!!!
mä tarkotin että semmonen sarja noitten kansallisten yläpuolella johon kerätään ne 32 tärkeintä(tämähetki,historia,saavutukset,jne) esim.noista mainituista varmaan everton ja arsenal jäisi sinne omaan liigaan sen sijaan liverpool ja bayermunchen kyllä mahtuisi mukaan kuten juventus manu barcelona
Ja laskettaisiin kaikkien liigojen kiinnostusta ottamalla pois sieltä kaikki parhaat joukkueet? Ei edelleenkään järkeä. Ja eiväthän he voisi oman maansa liigaa enää pelat koska otteluruuhkaa olisi kova.
Mestareiden liiga ei ole nykymuodossaan hyvä. Se on arpapeliä, koska se pelataan cup-muodossa. Ei Liverpoolkaan ole minusta edes Euroopan kymmenen parhaan joukkueen joukossa, vaikka se voittikin mestareiden liigan. Jos haluttaisiin todella selvittää mikä joukkue on paras, pitäisi mestareiden liiga nimensä mukaisesti muuttaa liigaksi. 16 joukkuetta olisi sopiva määrä.
Mestareiden liiga on muutenkin perseestä, tuomarit suosivat aina samoja paskoja..
Aina AS Roma pudotetaan tuomaripelillä.