Tuli mieleen tuossa aamulla, että tarvitseeko taistelukala ihan välttämättä suodattimen? Kalahan on lähtöisin pienistä lammikoista, joissa on/oli seisova ja lähes hapeton vesi.
Jos vettä vaihtaa tarpeeksi usein (1-2 krt/vko), niin tarvitseeko suodatinta? Sisäsuodattimen tehtävähän on kierrättää vettä ja kerätä siitä suurimmat roskat - suodattaa siis. Jos taistelukala-allas tarvitsee suodattimen, niin haluan kuulla perusteluja miksi?! Mutta eikös kaiken logiikan mukaan taiston pitäisi "pärjätä" ilman suodatinta...?
Jottei kukaan nyt hyökkää kimppuuni, niin meillä on kyllä kaikissa altaissa suodattimet! Siis myös siinä taiston altaassa. Tämä olikin lähinnä tällaista pohdiskelua.
Taistoaltaan suodatin
1
500
Vastaukset
- viivi
Niin,onhan tuo vähän kaksipiippuinen juttu.
Itselläni on ollut taistelukaloilla suodatin, mutta siten, ettei se "puhalla" pinnalle vaan kierrättää vettä ja kerää roskat lähinnä pohjalta. Vesihän saisi taistoilla olla mahdollisimman seisovaa, koska nehän eivät viihdy kovasti virtaavassa vedessä eivätkä ole mitään mestariuimareitakaan.
Ensimmäinen taistelukalani eleli pienessä muovialtaassa vailla suodatinta, ja hankalaa oli altaan siivoaminen ja puhtaanapito, kerran viikkoon oli suoritettava lähes täydellinen pesu, mikä ei kalalle ollut kovin terveellistä.
Usein vedenvaihdon jälkeen kala stressaantui niin, että lötkötti pari tuntia kuolleen näköisenä altaan pohjalla,ennen kuin taas virkosi.
Suodatetussa (ja hieman suuremmassa) altaassa ei ole tuota ongelmaa ollut. Vesiarvot ovat pysyneet kutakuinkin kohadallaan (vaikka taistot muuten vaatimattomia veden laadun suhteen ovatkin, saisi pH kuitenkin pysytellä lähellä 7,täydellisessä veden vaihdossa heittely voi olla suurtakin) ja vettä tarvitsee vaihtaa vähemmän kerrallaan, suodatetussa altaassa voi tulla toimeen myös esim. joku monni levänsyöjänä. Eli suodatus- suosittelen! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748