Tuli mieleen tuossa aamulla, että tarvitseeko taistelukala ihan välttämättä suodattimen? Kalahan on lähtöisin pienistä lammikoista, joissa on/oli seisova ja lähes hapeton vesi.
Jos vettä vaihtaa tarpeeksi usein (1-2 krt/vko), niin tarvitseeko suodatinta? Sisäsuodattimen tehtävähän on kierrättää vettä ja kerätä siitä suurimmat roskat - suodattaa siis. Jos taistelukala-allas tarvitsee suodattimen, niin haluan kuulla perusteluja miksi?! Mutta eikös kaiken logiikan mukaan taiston pitäisi "pärjätä" ilman suodatinta...?
Jottei kukaan nyt hyökkää kimppuuni, niin meillä on kyllä kaikissa altaissa suodattimet! Siis myös siinä taiston altaassa. Tämä olikin lähinnä tällaista pohdiskelua.
Taistoaltaan suodatin
1
514
Vastaukset
- viivi
Niin,onhan tuo vähän kaksipiippuinen juttu.
Itselläni on ollut taistelukaloilla suodatin, mutta siten, ettei se "puhalla" pinnalle vaan kierrättää vettä ja kerää roskat lähinnä pohjalta. Vesihän saisi taistoilla olla mahdollisimman seisovaa, koska nehän eivät viihdy kovasti virtaavassa vedessä eivätkä ole mitään mestariuimareitakaan.
Ensimmäinen taistelukalani eleli pienessä muovialtaassa vailla suodatinta, ja hankalaa oli altaan siivoaminen ja puhtaanapito, kerran viikkoon oli suoritettava lähes täydellinen pesu, mikä ei kalalle ollut kovin terveellistä.
Usein vedenvaihdon jälkeen kala stressaantui niin, että lötkötti pari tuntia kuolleen näköisenä altaan pohjalla,ennen kuin taas virkosi.
Suodatetussa (ja hieman suuremmassa) altaassa ei ole tuota ongelmaa ollut. Vesiarvot ovat pysyneet kutakuinkin kohadallaan (vaikka taistot muuten vaatimattomia veden laadun suhteen ovatkin, saisi pH kuitenkin pysytellä lähellä 7,täydellisessä veden vaihdossa heittely voi olla suurtakin) ja vettä tarvitsee vaihtaa vähemmän kerrallaan, suodatetussa altaassa voi tulla toimeen myös esim. joku monni levänsyöjänä. Eli suodatus- suosittelen! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631251Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11900Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.87692- 53644
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt37579Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46574Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot120534Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43523