Taistoaltaan suodatin

Kunhan kyselen

Tuli mieleen tuossa aamulla, että tarvitseeko taistelukala ihan välttämättä suodattimen? Kalahan on lähtöisin pienistä lammikoista, joissa on/oli seisova ja lähes hapeton vesi.

Jos vettä vaihtaa tarpeeksi usein (1-2 krt/vko), niin tarvitseeko suodatinta? Sisäsuodattimen tehtävähän on kierrättää vettä ja kerätä siitä suurimmat roskat - suodattaa siis. Jos taistelukala-allas tarvitsee suodattimen, niin haluan kuulla perusteluja miksi?! Mutta eikös kaiken logiikan mukaan taiston pitäisi "pärjätä" ilman suodatinta...?

Jottei kukaan nyt hyökkää kimppuuni, niin meillä on kyllä kaikissa altaissa suodattimet! Siis myös siinä taiston altaassa. Tämä olikin lähinnä tällaista pohdiskelua.

1

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viivi

      Niin,onhan tuo vähän kaksipiippuinen juttu.
      Itselläni on ollut taistelukaloilla suodatin, mutta siten, ettei se "puhalla" pinnalle vaan kierrättää vettä ja kerää roskat lähinnä pohjalta. Vesihän saisi taistoilla olla mahdollisimman seisovaa, koska nehän eivät viihdy kovasti virtaavassa vedessä eivätkä ole mitään mestariuimareitakaan.

      Ensimmäinen taistelukalani eleli pienessä muovialtaassa vailla suodatinta, ja hankalaa oli altaan siivoaminen ja puhtaanapito, kerran viikkoon oli suoritettava lähes täydellinen pesu, mikä ei kalalle ollut kovin terveellistä.
      Usein vedenvaihdon jälkeen kala stressaantui niin, että lötkötti pari tuntia kuolleen näköisenä altaan pohjalla,ennen kuin taas virkosi.

      Suodatetussa (ja hieman suuremmassa) altaassa ei ole tuota ongelmaa ollut. Vesiarvot ovat pysyneet kutakuinkin kohadallaan (vaikka taistot muuten vaatimattomia veden laadun suhteen ovatkin, saisi pH kuitenkin pysytellä lähellä 7,täydellisessä veden vaihdossa heittely voi olla suurtakin) ja vettä tarvitsee vaihtaa vähemmän kerrallaan, suodatetussa altaassa voi tulla toimeen myös esim. joku monni levänsyöjänä. Eli suodatus- suosittelen! =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5574
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      199
      3645
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2448
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2385
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1288
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1078
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      89
      1051
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1032
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe