Forssan Prismassa

Anonyymi-ap

Ollessani käymässä Forssan Prismassa oli siellä kassalla kassaneiti. Niin kuin pitääkin, sanoisi Mertaranta. Vaan minkä takkii hänen piti ottaa ostoksistani kaksikymmentä senttiä ylimääräistä? Onko Prismassa käytössä valuutanlaskemuksesta tuleva käsittelymaksu? Kokemuksesta tiedän että Forssa ei ole ainoa joka toimii näin. Joskus muualla olen joutunut maksamaan ylimääräistä jopa euro kaksikymmentä senttiä. Miten sitten tämänkaltainen tilanne kassalla saadaan synnytettyä? No siten, että otetaan lompsasta epämääräinen kasa kolikoita. Tässä kohtaa kassaneiti kysyy; onko eskorttia? Siihen kuuluu vastata mahdollisimman yksinkertaisen oloisesti; mulla mitään korttia ole. Tämä laukaisee kassahenkilössä niin sanotun huijausmoodin jonka joku Seppo on kenties opettanut, tai sitten influenssari. Tämä johtuu siitä, että hän luulee että epämääräinen kasa kolikoita on laskematta eteensä laskettu. Siinä on tietysti tarkoituksella ylimääräisiä kolikoita loppusummaan nähten. Niinpä helppo on yksinkertaisen oloista huiputtaa, ajattelee hän, mutta erehtyy pahoin.

Arvoisa hallitus, milloin Suomessa lopetetaan bonuskorttien jakaminen lammaskansalaisille? Vaadimme tasa-arvoa tässäkin asiassa.

4

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse sinä lammas olet. Et uskalla siellä kaupassa sanoa mitään jos kassatyttö (varmasti vahingossa) on hilukasastasi hukannut 20 centtiä. Sen sijaan täällä moisesta jaksat määkiä.

      Laita kuule ne hilusi ens kerralla Cittarin panokoneella omalle tilillesi ensin ja maksa sen jälkeen kortilla kaupassa ostoksesi niin ei tartte syytellä työntekijöitä tyhjästä.

      • Anonyymi

        Ennen kuin huokaisen pi.…sen; voi hyvä tavaton! Eläkeläismies oli sittenkin oikeassa, mutta vain rahojen suhteen, ja vain tällä kertaa. Tietenkin. Nimittäin löysin housun taskuista sen puuttuvan kaksikymmentäsenttisen. Olen kovasti pahoillani myyjättärelle aiheutetusta mielipahasta. Varmaan hän on joutunut irtisanotuksi huolimattomuuteni, ja väärän ilmiannon, tähden. Olkoonkin että kukaan ei oikeasti tiedä kenestä on kysymys koska lammasmaisen onnekkaasti en suutani avannut enkä solvauksia latonut. Vain täällä avauduin eläkeläiselle. Kyllä hän sen kestää.


    • Anonyymi

      Tyypillinen suomalaisen vellihousueläkeläisen vastaus arvokkaaseen avaukseen. Nythän on niin että kaupppaliikket ovat asiakkaita varten, eikä asiakas kauppaliikkeitä varten. Suomalaiset ottavat orjan roolin kuin luonnostaa. Toisin sanoen eivät lainkaan ymmärrä mihin heidän korttitietojaan käytetään, ja kuka järjestelmän ylläpidon viimekädessä maksaa. Suomessa on kolmekymmentä prosenttia korkeampi ruuan hintataso muihin läntisiin eurooppalaisiin valtioihin nähden. Tämä ei selity mitenkään korkeammilla kuljetuskustannuksilla vaan suomalaisten oppimilla tavoilla. Ossuuskaupasta lähtenyt boonussyöpä on levinnyt nykyään lähes kaikkiin kaupparyhmittymiin. Suomalainen on tyytyväinen kun saa maksaa boonuslisättyä hintaa josta saa pienen ostoshyvityksen mitättömälle tililleen. Hän jolla on liitua saa tietysti suurista ostoskuormistaan suuremman hyvityksen. Tämmöinen eriarvoistava ja kilpailua vääristävä korttirumba on hetimiten saatava päättymään. Kaikkinaisten boonusjärjestelmien ylläpitäminen on loputtava kertakaikkiaan!

      Käteinen raha kunniaan. Tämä laillinen, ja viimekädessä ainoa oikea maksumuoto, suorastaan huutaa kunnianpalautusta! Pois korttiorjuus ja pikakassat, nuo kassat, joista edes saa itsepalvelualennusta. Citymarketin boonusalennukset julistettava laittomiksi. Lopetettava on myös osakekauppa ruokakaupan osakkeilla jonka seurauksena parempiosaiset riistävät huono-osaisia. Ossuuskauppa lopetettava kilpailua vääristävänä toimintamuotona. Ainoastaan Lidlin kaltaiset reilun kapitalistiset, ja reiluun killpailuun, perustuvat kauppakeskittymät jatkakoon halvoin hinnoin kaupankäyntiään. Tietysti puhdistettuna suomalaiskansallisesta pakkoboonusjärjestelmästä. On totisesti korkea aika päästä korporaatioista ja korruptiosta tässäkin maassa.

    • Anonyymi

      Kummia tyttöjä prismasta

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe