Ruotsissa nappisuoritus

Anonyymi-ap

IS 25.4.2024
Presidentti Alexander Stubbin ja rouva Suzanne Innes-Stubbin kaksipäiväinen virallinen valtiovierailu Ruotsiin oli menestys.

Tyylikäs presidenttipari otti ruotsalaisyleisön välittömyydellään, ja vierailu syvensi kahdenvälisiä hyvä suhteita entisestään.

Ruotsilla on kuninkaalliset, vahva talous ja seiväshypyn maailmanennätysmies Armand Duplantis, mutta silti Suomi voi seisoa Ruotsin rinnalla pystypäin. Ja juuri sitä Stubbit ensimmäisellä valtiovierailullaan tekivät. Venäjän raakalaismainen hyökkäys Ukrainaan vei Suomen ja Ruotsin Naton täysjäseniksi.

Puolustuksessa Ruotsilla onkin paljon opittavaa Suomelta.

RUOTSI ajoi omat maavoimansa alas Neuvostoliiton hajottua. Ratkaisu oli lyhytnäköinen ja ennen kaikkea vaarallinen, mutta nyt tilanne on toinen. Stubb muistutti vierailun aikana aivan oikein, että maavoimien reservin pienuus ei tee Ruotsista sotilaallisesti rampaa. Ruotsi on sotilasteknologiassa ja modernien aseiden sekä ammusten valmistuksessa erittäin vahva tekijä.

Puolustus, Nato-jäsenyys ja Venäjän uhka yhdistävät naapurimaita. Ne tekevät Suomesta ja Ruotsista tasavertaisia kumppaneita.

4

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helsingin Sanomissa kerrottiin Stubbin Ruotsin valtiopäivien kokouksessa pitämästä puheesta, että se kirvoitti joitakin myötätuntoisia hymähdyksiä salissa.

      • Anonyymi

        Etkö muuta keksinyt?
        Kirpaisiko avaus noin pahasti?


    • Anonyymi

      Stubbi varmistelee turvapaikkaansa,moneenko maahan, Ruotsin kuninkaan äiti, piti Hitleriä maailman surmiehenä ja ihanteena !?

      • Anonyymi

        Miksi Alex turvapaikkaa tarvitsee?

        Edesmennyt kuningatarko sen järjestäisi Hitlerin tuella?


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      39
      5017
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      158
      2718
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2252
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      25
      1770
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      79
      1741
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      28
      1641
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1485
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1484
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1448
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1411
    Aihe