IS 25.4.2024
Presidentti Alexander Stubbin ja rouva Suzanne Innes-Stubbin kaksipäiväinen virallinen valtiovierailu Ruotsiin oli menestys.
Tyylikäs presidenttipari otti ruotsalaisyleisön välittömyydellään, ja vierailu syvensi kahdenvälisiä hyvä suhteita entisestään.
Ruotsilla on kuninkaalliset, vahva talous ja seiväshypyn maailmanennätysmies Armand Duplantis, mutta silti Suomi voi seisoa Ruotsin rinnalla pystypäin. Ja juuri sitä Stubbit ensimmäisellä valtiovierailullaan tekivät. Venäjän raakalaismainen hyökkäys Ukrainaan vei Suomen ja Ruotsin Naton täysjäseniksi.
Puolustuksessa Ruotsilla onkin paljon opittavaa Suomelta.
RUOTSI ajoi omat maavoimansa alas Neuvostoliiton hajottua. Ratkaisu oli lyhytnäköinen ja ennen kaikkea vaarallinen, mutta nyt tilanne on toinen. Stubb muistutti vierailun aikana aivan oikein, että maavoimien reservin pienuus ei tee Ruotsista sotilaallisesti rampaa. Ruotsi on sotilasteknologiassa ja modernien aseiden sekä ammusten valmistuksessa erittäin vahva tekijä.
Puolustus, Nato-jäsenyys ja Venäjän uhka yhdistävät naapurimaita. Ne tekevät Suomesta ja Ruotsista tasavertaisia kumppaneita.
Ruotsissa nappisuoritus
Anonyymi-ap
4
223
Vastaukset
- Anonyymi
Helsingin Sanomissa kerrottiin Stubbin Ruotsin valtiopäivien kokouksessa pitämästä puheesta, että se kirvoitti joitakin myötätuntoisia hymähdyksiä salissa.
- Anonyymi
Etkö muuta keksinyt?
Kirpaisiko avaus noin pahasti?
- Anonyymi
Stubbi varmistelee turvapaikkaansa,moneenko maahan, Ruotsin kuninkaan äiti, piti Hitleriä maailman surmiehenä ja ihanteena !?
- Anonyymi
Miksi Alex turvapaikkaa tarvitsee?
Edesmennyt kuningatarko sen järjestäisi Hitlerin tuella?
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2081360- 961256
Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9898Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛85842Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan2830Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.57776- 31768
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle14762Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii43713T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37708