Eliitti pelkää kansaa

Yksityisten omistamista aseista tulee ongelma siinä tilanteessa, jossa kansalaisilta evätään kaikki oikeudet ja selviytymisen mahdollisuudet. Niitähän voitaisiin käyttää hallitsijoita ja eliittiä vastaan.
Aseet kieltävä kehitys näkyy tällä hetkellä erittäin selvästi Yhdysvalloissa. Siellä hyökätään erittäin voimakkaasti aseen omistamista vastaan. Sama kehitys näkyy Suomessa. Keskustelua käydään koulusurmien takia aseitten kieltämisestä maassamme.
Eli sama kaava: ongelma, tiedottaminen, ratkaisu.
19374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Venäjällä Putin pelkää kansaa kuin ei missään muualla.

Äänestä

Ei pelkää.

Äänestä

Rauhanjärjestöjen valtion avut loppu. Sota siitä seuraa.

Äänestä
  • Ja persut kannattaa sotaa sekä sisällissotaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ja persut kannattaa sotaa sekä sisällissotaa.

    Demarit piikitti omaa kansaa hengiltä, tilastot kertoo. Karua luettavaa

    Äänestä

  • Rauhanjärjestöt Suomessa ovat pahimpia sodan lietsojia.

    Äänestä

  • Parempi verorahoja käyttää johonkin järkevään, vaikka kansalaisten leikkausjonojen purkuun kuin niitä jakamalla epämääräisille järjestöille ja holtittomasti ulkomaille.

    Äänestä

Presidentti Zelensky allekirjoitti juuri kaksi lakia, joista toinen alentaa miesten asevelvollisuusikää 27:stä 25:een ja toinen kiristää merkittävästi liikekannallepanon sääntöjä. Ukraina on lakkauttanut konsulipalvelut sotilasikäisiltä miehiltä ulkomailla.

Uusi sääntö tarkoittaa, ettei ukrainalaismiehet saa enää uusia passeja ulkomailla sijaitsevista Ukrainan lähetystöistä ja heidät pakotetaan näin palaamaan Ukrainaan, jossa heitä odottavat armeijan liikekannallepanon viranomaiset.

Äänestä
  • Joutavat puolustamaan kotimaatansa.

    Äänestä

Ei Persuilla sakset riittäneet, piti ruveta ammuskelemaan. Alkaa pikku hiljaa selvitä mitä porukkaa nämä ovat.

Äänestä
  • Täytyyhän se varmistaa ettei viherhipit ala silmille hyppimään.

    Äänestä

  • Mitäs muuta se puoluetoimisto voisi tehä kuin erottaa jäsen.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Täytyyhän se varmistaa ettei viherhipit ala silmille hyppimään.

    Siinä taas yksinkertaisen persun aivotuotos.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Mitäs muuta se puoluetoimisto voisi tehä kuin erottaa jäsen.

    Nostaa vaikka ministeriksi. Eihän tuosta paskasakista ota Erkkikään selvää.

    Äänestä

  • Saivat äänestäjiä eu-vastaisuudellaan ja nyt selvisi, mitä oikeasti ovat mieltä. Ossi Tiihonen (vapauden liitto) puhui totta siitä, että persut oli valeoppositiopuolue.

    Äänestä

Päinvastoin. Persuthan haluaa aseen jokaisen taskuun ja sitä ei saa tapahtua koskaan. Juuri persuissa on niin paljon kahjoja ,ettei sen jälkeen uskaltaisi liikkua missään. Uusi persutapaus on siitä hyvänä esimerkkinä. Ja tapaukset em Amerikassa. Tuttavani poika ammuttiin 10 vuotta sitten. Ampujana aseluvan omistava huumeidenkäyttäjä. Ikä 19 vuotta.

Äänestä
  • Juuri näin tulisi monelle muulle käymään. En millään käsitä miksi juuri persut on sitä mieltä että kaikilla olisi ase.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Juuri näin tulisi monelle muulle käymään. En millään käsitä miksi juuri persut on sitä mieltä että kaikilla olisi ase.

    Asekäsi voi hallita voimakkaammin.

    Äänestä

Digi id-tulee, kansalaiset yhä tiukempaan kontrolliin, käteinen kohta kiellossa, älkää antako sen tapahtua!
Huomioitakoon, että vaikka asiasta tiedottaa Valtionvarainministeriö, tiedotteessa jätetään kokonaan kertomatta oleellinen, että Digi-ID -lompakkohanke on erityisesti kattavan väestön talous- ja rahaliikenteen hallinnan eli digitaalisen euron agenda, joka on oleellisesti kytköksissä kaikkeen suomalaisten rahaliikenteeseen ja pankkitoimintaan, kuten ulkomaisessa lehdistössä on asiasta kerrottu. Lue lisää: CBDC.

Lisäksi ylikansallinen digilompakko liittyy oleellisesti väestön liikkumisen rajoittamisen mahdollistaviin ”rokotepasseihin”, kuten EU:n komission johtaja Ursula von der Leyen sanoi.
Kiinassahan tämä on jo pitkällä. Jos kritisoit hallitusta, pankkitilisi voidaan jäädyttää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Yksityisten omistamista aseista tulee ongelma siinä tilanteessa, jossa kansalaisilta evätään kaikki oikeudet ja selviytymisen mahdollisuudet. Niitähän voitaisiin käyttää hallitsijoita ja eliittiä vastaan.
Aseet kieltävä kehitys näkyy tällä hetkellä erittäin selvästi Yhdysvalloissa. Siellä hyökätään erittäin voimakkaasti aseen omistamista vastaan. Sama kehitys näkyy Suomessa. Keskustelua käydään koulusurmien takia aseitten kieltämisestä maassamme.
Eli sama kaava: ongelma, tiedottaminen, ratkaisu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu