Mitä makupaloja voin antaa rotilleni muuta kuin jyrsiöille tarkoitettuja nappeja? Ovatko kaikki kaalit myrkyllisiä rotille? KIITOS JO ETUKÄTEEN!!!
Mitä maku paloja...........?
kaks rotikkaa
9639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No itse annan rotilleni kaikenlaisia
jogurtti,marja´,suklaa ja juustonappeja.
muita makupaloja mitä annan ovat juustopalat marjajäädykkeitä yms. Ja KAIKKI kaalít ovat rotille myrkyllisiä!!!!
olet antanut? Kai se on ihan eläimille tarkoitettu (ihmisten suklaa on myrkyllistä). Kaalit eivät varsinaisesti ole myrkyllisiä, mutta vähänkin liian usein / paljon kerrallaan annettuina saattavat aiheuttaa suolistovaivoja. Eli eivät ole myrkyllisiä, mutta eivät kyllä suositeltaviakaan.
joo se on ihan eläimille...
mä kyllä oon lukenu että se ois tosi
myrkyllistä!?
Sori vaan on MYRKYLLISTÄ.. se ON myrkkyä rotan elimistölle ja suolistoille! EI SAA ANTAA... :)
Oon samaa mieltä ehdottomasti edellisen kanssa!!! KAIKKI KAALIT ON MYRKYLLISIÄ ROTILLE!!!!
Rotille voi antaa kaalia, mutta TODELLA pienessä määrin sillä aiheuttaa helposti ripulia.
Ei se kaali myrkyllistä ole! Pienissä määrin ja harvoin sitä voi antaa, mutta välttämättä en kokeilisi. Kaali on kaneille ja jyrsijöille siksi ei-suositeltavaa, että se aiheuttaa kaasua suolistoon!! Nehän eivät kaasua pysty poistamaan samalla tavalla kuin esim. me ihmiset.
Oletteko antaneet kuivattuja hedelmiä tms? Mulla on rotille kuivattua päärynää, omassa mehussa siis ei makeutettu sokerilla tms. Haluan nyt vaan varmuuden siitä, että sitä tosiaan voi antaa. Oon jo pienet palat lapsille antanut, ja ne viedään käsistä tosi vikkelään, eli hyvää taitaa ainakin olla.. :)
Olen antanut mutta pienissä määrin. :)