Eli tuossa digipoksin pitäisi ilmeisesti päivitellä itseään, mutta eipä näytä data kulkevan. Paskaa tässä on se, että ei voi katsoa TV-ohjelmia ollenkaan enää tuon laatikon kautta, koska boksi alkaa aina päivittämään itseään ja jämähtää siihen.
Maximum 901-T
3.5x
Ja jos joku tietää mikä on tuon Maximumin maahantuoja ja olisi heittää yhteystietoja/linkkiä kehiin niin olisin tyytyväinen.
Maximum 901-T
3.5x
Ja jos joku tietää mikä on tuon Maximumin maahantuoja ja olisi heittää yhteystietoja/linkkiä kehiin niin olisin tyytyväinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Torstaina aloitettu Digiality ja Maximum-boksien päivitys ilmasta on keskeytettiin perjantaina siinä ilmenneiden ongelmien vuoksi. Tämä tieto DigiTV Infosta.
Maximum-boksien maahantuoja on Kjaerulff 1:
Kjaerulff 1 Oy
Finland
Artturinkatu 2
FI-20200 Turku
Tel. 358 2 284 1600
Fax 358 2 284 1601
[email protected]
Itse olen tuohon sähköpostiosoitteeseen lähettänyt kyselyjä T-801-boksin päivityksistä, joita on lupailtu kuukauden päivät. Eipä ole vielä tullut...
Päivitykset pitäisi olla ladattavissa myös seuraavan sivun kautta:
http://www.kjaerulff1.com/pages/download.asp?mid=25&cid=452
Pitääkin ottaa yhteyttä tuonne ja kertoa mikä on homman nimi. Menee MotoGP sun muut lähetykset ohi tälläisen pelleilyn takia
Tuossahan oli linkki annettu, josta päivitys löytyy. Hanki nollamodeemikaapeli ja sillä boksi tietokoneeseen kiinni. Ei siihen muuta tarvita.
Nollamodeemikaapelit on heitetty roskiin milleniumina. Näiden vermeiden toiminta on kyllä surkeaa.
Onkos vika tässä tapauksessa tuon päivityksen jakelijassa vai itse laitteessa?
Täällä on kanssa jotain ongelmia: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/184026
Ja varsinainen ongelmahan tässä on se, että boksi ei ole käytettivässä enää. Virrat lyötäessä päälle boksi lähtee heti lataamaan päivitystä (Ei datavirtaa) ja kanavia ei voi selata. Vaihtoehtona on lyödä virrat pois koko vehkeestä.
Oletko kokeillut ottaa myös virtajohdon irti seinästä hetkeksi? Tuon keskustelun mukaan "vaarallista virran katkaisu on vasta sitten kun latauspalkki on valmis ja vaihtuu se varsinainen päivitysikkuna ruutuun."
Ja tosiaan Kjaerulffin sivuilla ei ole ladattavissa uusinta ilmassa ollut versiota, siksi kirjoitinkin aiemmassa viestissäni että "pitäisi olla ladattavissa".
On otettu irti seinästä. Tämän jälkeen kun boksin käynnistää niin se lähtee hakemaan uudestaan päivityksiä. Eli päivitystä ei missään vaiheessa edes tule. Alkaa palamaan hermot tuon kanssa...
Johan sulle sanoin, että tarvitset nollamodeemikaapelin. Tai sitten odottelet, että jatkavat sitä päivityksen lähettämistä. Jälkimmäinen voi kestää, joten kaiva se kaapeli sieltä roskiksesta.
Kai se pitää ite koodata laitteet kuntoon, koska ei näytä yksinään toimivan
minulla oli aikaisemmin Maximum 800 fta -digiboksi. siinä oli alussa tekstitys-ongelma, eli tekstit ei näkynyt. otin yhteyttä tuohon edellisessä viestissä mainittuun osoitteeseen ja pyysin käyttööni nimenomaan beta-versiota, kun kuulin että ongelma on siinä ratkaistu.
eli käsittääkseni kyseinen firma lähettää asiakkaille mielellään betat, jos asiakas osaa päivittää boksinsa nollamodeemikaapelilla.
muutenkin kyseisellä firmalla asiakaspalvelu toimi kiitettävästi. samaa ei voi sanoa nykyisen finlux-boksin kohdalla :(
Nimittäin tuosta asiakaspalvelusta. Olin nimittäin jo ihan valmis vaihtamaan boksia näiden ongelmian takia. Pitää hommata vain tuo kaapeli.
Ja kun samaisessa kaupungissa satun asumaan ni varmaan käynti paikanpäällä olisi tarpeen...
miten on c-boksin automaattinen päivitys verkon kautta. se olisi yksinkertaisempaa kuin käsin netistä tehtynä?
Miksi päivität jos laite toimii sitä ennen hyvin?
Useissa laitteissa ilmoitetaan, että päivitys saatavilla, haluatko päivittää vai et.
Oletko antanut hakea pitkän aikaa päivitystä?
Etkä katkassu virtoja keskenkaiken?
Päivitys voi kestää kauankin, jopa likimain tunninkin.
Jakaako Digita enään tohon päivityksiä?
Nimittäin sivujen mukaan ei, joten ei ihmekkään, ettei päivitys onnistu.
Ilmeisesti tarjosivat vain muutaman päivän?
Kokeile ottaa automaattipäivitys pois päältä... löytyy asetuksista..
Viestiketju on yli viisi vuotta vanha, joten vastauksesi on hiukan myöhässä. Tuon ikäluokan Maximumit on toivottavasti viety jo SER-kierrätykseen. Maahantuoja teki konkan vuosi sitten, joten teknistä tukea on turha enää odottaa... Unohda koko juttu.