Pitäisi saada avotakkaan takkasydän. Ongelmana on avotakan korkeusmitta: 440 mm. Niin matalaa takkasydäntä en ole löytänyt mistään. Muut mitat: huuvan sisäsyvyys 330 mm ja leveys 840 mm. Huuvan sisällä on toki korkeutta enemmän, mutta reunan korkeus alustasta on vain 440 mm. Avotakka ei näytä pieneltä, mutta mittanauhalla mitatessa huomaa, ettei noin matalia takkasydämiä myydä missään.
Mökki on Ylöjärvellä. Olisiko keinoja, miten tästä avotakasta saisi varaavan?
Avotakka varaavaksi
3
385
Vastaukset
- Anonyymi
Varaavan saat vain purkamalla avotakan ja rakentamalla uuden varaavan takan. Takkasydän ei muuta avotakkaa varaavaksi, mutta on siitä iso hyöty joka tapauksessa.
Takkasydämen asennus tuskin on ongelma asiansa osaavalle muurarille. Uskoisin, että homma hoituisi ammattilaiselta yhdessä työpäivässä.
Just tässä kevättalvella purettiin mökiltä tulisija ja muurattiin tilalle takkasydämellä varustettu varaava takka. En ole uskaltanut vielä lämmittää kuumaksi, mutta jo pienellä pesällisellä pikku klapeja takkasydän lämmittää todella nopeasti. Kunhan kuivuu täysin, niin sitten saadaan posketkin lämpimiksi.
Vielä on vettä, sen näkee lämmityksen jälkeen pisaroista avatuissa nokiluukuissa. Pitää olla malttia, jottei halkaise takkaa...- Anonyymi
Ok. Joka tapauksessa olisi hyvä saada takkasydän siihen. Ilmalämpöpumppu mökistä löytyy myös, joten mukavuuden kannalta takkasydän lämmittäisi mökin talvella nopeasti ja Ilmalämpöpumppu ylläpitää kyllä lämmön nukkumisen ajaksi.
Mutta löytyisikö jostain takkasydäntä noilla aloituksessa mainitulla mitoilla? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ok. Joka tapauksessa olisi hyvä saada takkasydän siihen. Ilmalämpöpumppu mökistä löytyy myös, joten mukavuuden kannalta takkasydän lämmittäisi mökin talvella nopeasti ja Ilmalämpöpumppu ylläpitää kyllä lämmön nukkumisen ajaksi.
Mutta löytyisikö jostain takkasydäntä noilla aloituksessa mainitulla mitoilla?Ei mahda löytyä, jos et ole googlaamalla löytänyt. Mutta tosiaan tiedän avotakkoja muokatun takkasydämelle sopiviksi, eikä tosiaan ole edes kummoinen homma.
Vinkki: Katso löytyisko takkasydän esim. tori.fi. Sieltä hankin uudenveroisen sydämen 400 eurolla, vastaavan uuden hintaluokka 2000 €.
Tässä matalin, jonka minuutin googlaamisella löysin https://www.eurotulisijat.fi/fi/tuote/25311204
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490