MARINA 75

Moottoripurjehtija

Onko kellään kokemuksia kyseisestä veneestä? Onko jotain tiettyjä heikkouksia tms., joita tulisi katsoa tarkasti, kun on ostamassa käytettyä venettä, 80-luvun alkupuolelta? Onko aloittelijan helppo hallita? Onko sopiva yksinpurjehtimiseen? Uskaltaako kyseisellä veneellä lähteä esim. Viroon tai Ruotsiin?

12

4861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puuosat

      Huolellisesti!
      Luoviominaisuudet ovat kyseenalaiset!
      En itse lähtisi kovin kauaksi kotisatamasta.

      • KPy

        Oli minullakin vaihtoehtona yhdessä vaiheessa. Tutulla pedantilla laiva-alan kaverilla on sellainen eläkepaattina, joten laatu on ollut hänelle riittävä.

        Jos sisätilaratkaisut vastaavat tarvetta eikä sinulla ole kiire minnekkään, niin hyvä valinta, kun löydät hyvän yksilön. Ikää alkaa olla noilla niin paljon, että käytön jälki on aika paha huonosti hoidetuissa yksilöissä.

        Mitä taas tulee Tukholmaan ja Tallinnaan, niin kyse on tuossa kokoluokassa enemmän kipparista, kuin muusta. Jos et ole riittävän kokenut ja varma arvioimaan reittiä sekä ennen kaikkea säätä, niin älä mene.


    • Jouko

      Muistelisin, että tuollaisella on käyty Välimerelläkin Atlantin kautta. Marina75 ei ole hävin nopea eikä nouse jyrkästi ylös tuuleen. Pitkäkölisenä ei mikään ketteryyden huipentuma, mutta kestää pohjakosketukset. Kokoluokassaan tukeva vene ja käsiteltävissä yksinkin. Miellyttävä kaksikerrosrakenne ja kuiva sisältä.

      Heikkoudet ovat yksilöllisiä, mutta tiikkiviilutettu vanerikansi kannattaa tutkia. Kaidetolppien alta löytynee parraslistasta löytynee ekat pehmentymät. Tiikkiviilu ohetessaan irtoaa eniten käytetyiltä kohdin. Samoin kokka- ja peräpuun vedenalaiset osat ovat alttiita kosteusvaurioille.

      Matkaveneenä turvallinen, mutta muoti on ajanut eväköleineen ja tasapohjineen ohitse. Moottori- ja purjeveneen risteymänä ei oikeastaan parhaimmillaan missään, mutta ei mitään perin epäonnistuneita ratkaisukaan. Saapihan tuolla valita onko purjehtivinaan nenä sinisenä sateessa tai matkaavinaan katon alla kuivassa.

    • einari
    • purjehtii

      käyty kolme kertaa Virossa, max tuulessa 15m/s

      • Marinoitu

        Hieno juttu. Mikähän mahtaa olla veneen nousukulma tuuleen?


    • Asmodeane

      Joku yksilö purjehtii muistaakseni Dublinistä Irlannin vesillä, ihan snadisti rankemmat rannikot kun joku Helsinki - Tukholma väli mitä pystyy vetää vaikka soutuveneellä...

    • Donna11

      Mitä tekemistä "Rankemmilla rannikoilla" on kelin kanssa?Luulen että kirjoittaja ei ole merta nähnyt kuin kuvissa.

      • Mukavapeli

        Vuosia sitten oli Biscaya rally, Marina 75 oli yksi osanottajista. Reitti oli Espanjasta Englantiin ja hyvin meni.


    • Anonyymi

      Kiva vene kiireettömälle. Menee koneella tai purjeilla kuin juna. Matkavauhti koneella 6 solmua ja purjeilla suunnilleen sama. Riippuu tuulista. Asuttavana pariskunnalle hyvin riittävä. Tukevasti tehty ja perinteisen veneen näköinen.

      • Anonyymi

        Mulla ollut 5 vuotta . Ei pahaa sanottavaa. Yllättävän hyvin purjehtiikin.


    • Anonyymi

      Kerran ollut kyydissä. Pieni ja sievä vene, ahdas sisältä. Lyhytkasvuinen ehkä viihtyy. Sitloorasta ei tahdo nähdä eteenpäin. Sopinee sisävesille myötäisille tuulille ja koneajoon. Purjehtiminen vastaiseen melko tuskaista. En suosittele avarille vesille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      219
      3670
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      16
      3607
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      93
      2632
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      16
      2219
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      2192
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1936
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      49
      1757
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      86
      1245
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      73
      1175
    Aihe