Hei!
Ostin tuossa vuosi sitten peugeot 208 puretech 1.2 ajettu 50t. Nyt ilmaantui jostain kun lyö tallan pohjaan moottoripaineen merkki valo ja kehoittaa autoa sammutamaan. Ei kuitenkaan vika ilmene muuten? onko muilla tullut vastaavaa vastaan? huollot tehty ajallaan ja öljyt myös ok. Ihmeellisesti öljyä valunut myös jäähdytysnesteisiin.
Peugeot 208 1.2 vm 2020
4
779
Vastaukset 4
- Anonyymi
Pureteeki rulaa. Kovvaa ajoa vaan.
- Anonyymi
Hyvä aloitus vitsi. Voi tietenkin olla tottakin.
- Anonyymi
Pösö on surkea ranskalainen keksintö.
- Anonyymi
Puretec koneiden jakohihna on märkä ja öljykylvyssä. Idean ongelma liittyy, siihen ettei kaikki öljyt ole mitenkään yhdenmitallisia vaikutukseltaan hihnan kumimateriaalin suhteen.
Sama ilmiö on tuttu monella teollisuuden alalla , jossa on huomattu että tietyt öljyt esim. kovettavat sähköjohtojen eristeitä, degeneroivat koneiden ja laitteiden kumi ja muovi komponentteja sekä "syövät" tiivisteitä. Ymmärsin ap:n mainitseman oireen " moottoripaineen merkki valo" ongelman liittyvän öljynpainevalon syttymiseen kiihdytyksessä. Tämä johtuneen siitä, että väärä (jakohihnan kanssa epäyhteensopiva voiteluöljy) on irrottanut hihnasta kumipartikkeleja jotka tukkivat nyt öljypumpun imusihtiä ja voimakkaasti rajoittavat öljyn virtausta niin, että pumpun tuottama öljynpaine laskee ja öljynpaineen varoitus valo syttyy. Pidempään jatkuessaan tuolla OIRELLA voi olla IKÄVIÄ (lue: KALLIITA) seurauksia venttiilikoneiston kunnolle ja turboahtimen lakereiden kestolle. Sama jakohihna degeeroitumis ilmiö vaivaa myös FORD:n ecoboost koneita,, JOISSA JAKOHIHNA ON MYÖS ÖLJYKYLVYSSÄ.
Oireen aiheuttaja on minulle päivän selvä, mutta teenkin päivittäin töitä teollisuuden voiteluaineiden kanssa ja 30v vuoden kokemus alalta on opettanut niistä seikkoja, joita ei kaikista oppikirjoissa opeteta.
Kysymyksessä on "suunnittelu virhe", joka sisältää vakavan jakohihnan, venttiilikoneiston ja turboahtimen laakeroinnin vaurioitumisen riskin. Kaikki nuo mainitut vikaantumiskohteen ovat mallia TUTTI KAPUT ja sitten alkaa maahantuojan syyttävän sormen osoittaminen asiakkaan suuntaan, ET ole huoltanut autoasi virallisen huolto-ohjelman vaatimusten mukaan tai, että ainakin käytetty moottori öljy on ollut vääränlaista tai tyyppistä. Rehellisesti sanottuna, jos ja kun hihna on noin herkkä öljyn tyypille ja laadulle pitäisi siitä olla kissankokoisilla kirjaimilla huomautus ohjekirjassa öljy suosituksineen. (ja tähän ei mielestäni riitä maininta öljyn viskositeetistä ja API luokituksesta).
Eräs "Pösö" korjaamo oli itse huomannut löytäneensä jakohihnan kanssa yhteesopivan voiteluöljyn ja itse ylpeänä kertoikin siitä miten "ammattiataitoisia huoltajia he ovat"...? Itse en ollut kovin yllätynyt ilmiöstä ja sen vaikutuksista.
Maahantuojan tehtävä olisi jakaa tietoa autojen omistajille ja huoltajille ongelman juuri syistä ja rohkeasti todeta:" Että merkin XX öljyn YY on yhteensopiva autonne jakohihnan kanssa ja siksi suositamme käyttämään vain sitä."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201501
- 50960
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r147778Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.123563Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e119535Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118476- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4429
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.134420