Eilen avasin kissanpennulle 200g purkin. Kuinka monta päivää sellanen kestää hyvänä jääkaapissa.? Pieniä annoksia annan pennulle usein...aina kun kun huomaan et kuppi on tyhjä tai pentu sitä vaatii. Vaikka pentu on kova syämään niin mieleen tuli van et kauan se ruoka pysyy hyvänä..
200g purkki
hop
7970
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meidän kissat on huolinu 3 päivää "vanhaa" sapuskaa. Muista laittaa kansi purkin päälle, esim. sipsipurkin kansi, ettei kuivu.
Kannattaa laittaa ruoka esim. pakasterasiaan, koska metallipurkista alkaa heti avaamisen jälkeen liueta raskasmetalleja ruokaan, ts. ruuasta tulee aika pahanmakuista. Ja tämä pitää paikkansa myös ihmisten ruuan kohdalla. Metallipurkissa ruoka myös säilyy jääkaapissa vähemmän aikaa.
En itse antaisi pennulle yli 2 vuorokautta avattuna jääkapissa ollutta kissanruokaa. 200g purkki on aika iso yhdelle kissanpennulle.
Muistathan että kissanruoka pitäisi tarjoilla kisulle huoneenlämpöisenä ei jääkaappikylmänä, ettei tulisi vatsakipuja.
200 g purkki ei välttämättä ole ollenkaan iso pennulle. Hyvin elävästi on jäänyt mieleen, miten Peku veteli naamariinsa helposti pari 100 g:n annospussia, yhden 400 g:n tölkin ja vielä kuivaruokaa ja raakaa lihaa yhden päivän aikana kasvuiässä ollessaan :D Ihan hyvät ruokahalut pojalla on vieläkin varsinkin raakojen lihojen suhteen, mutta ihan 400 g purkkiruokaa ei enää päivässä uppoa. Muistan kuinka mietimme, että miten paljon tuo mahtaa täysikasvuisena syödä kun jo pentuna on tuollaiset ruokahalut :)
Onhan noita "imurikoneistolla" varustettuja pentuja ja vanhempana tosi isoja kissoja. Jotkut syövät vanhoinakin niin paljon kun annetaan ;o) (Eivät ole kuulleet, että kissat ovat nirsoja ruuan suhteen)
Lähinnä tarkoitin tuolla "isolla" purkilla pennulle sitä, että kerta-annoksena liian iso. Eli miksi ostaa niin isoa "purkkia", jos on vain yksi pentu ruokittavana. Kun ostaa valmisruuan sopivamman kokoisissa (pienemmissä)pakkauksissa ei synny ,kauanko avatussa purkissa oleva kissanruoka on syömäkelpoista ongelmaa, varsinkin jos pennulla on hyvä ruokahalu ;o)
200g tölkki on kyllä pieni...400g jo jättisuuri. Ja miten tarjota huoneenlämpöistä ruokaa kissalle.? Kun sen säilytyspaikka on se jääkaappi..Pitääkö jo etukäteen aavistaa et ahaa..puolen tunnin päästä kissalla nälkä ja ottaa purkki lämpöseen ennen sitä.????
Ruokapurkkeihin on saatavissa muovisia ilmatiiviitä kansia, jolloin kissansafkan aromit eivät leviä jääkaappiin samaan tapaan kun avoimesta vajaasta purkista.
Jos antaa kissalleen kosteaa ruokaa aina samoihin aikoihin päivästä ja korjaa kupin pois viimeistään tunnin päästä, saattaa olla että kuppi menee kerralla tyhjäksi.
Kalusteissa olevan jääkaapin päällä saattaa olla lämmin komero mihin ruoka-annoksen voi ottaa lämpiämään jääkaapista sopivaan aikaan niin, että se on tarjoilulämmintä kissalle annettaessa. Ei tuo ennakointi ainakaan tässä tapauksessa tuota mitään vaikeuksia.