Onko enää järkeä kouluttaa itseään?

Anonyymi-ap

Kun koulutuksesta leikataan ja esimerkiksi lainaa tulee samaan entistä enemmän jopa 850e kuukaudessa. Sen jos ottaa, se tekee 5 vuoden yliopisto opiskelun aikana yli 50 000 euroa. Ja siihen vielä korot päälle. Sehän on jo melkein puolikkaan omakotitalon hinnan suuruinen. Opiskeluissa menee muutenkin se noin 5 vuotta yliopistossa ja sen jälkeen pääsee vasta kunnolla töihin niin siinä voi hetki mennä ennen kuin saa lainan maksettua pois. Sitten, jos haluaa vielä joskus omistusasunnon. No ikä alkaa varmaan jo vitosella silloin, kun sitä voi alkaa miettiä. Ja mitä nämä opiskelijoilta leikkaukset edes auttavat? Opiskelujen jälkeen ei varmaankaan paljoa ostella mitään, joka myös auttaisi suomen taloutta. Tämä oli tällainen kärjistys. Toki lainaa ei varmasti niin paljoa tarvitse ja töissä voi käydä, mutta kyllä se alkaa mietityttämään, että onko siinä mitään järkeä. Paras vaihtoehto olisi varmaan elää toimeentulotuella ja tehdä asioita joista pitää. Onneksi meillä Suomessa tarjotaan kuitenkin hyvä ja ilmainen/edullinen koulutus.

5

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      takaisinmaksuaika on pitkä jos niin haluaa. Ei se vuotta kohden montaa tuhatta tee.
      Yliopistotutkinto (poislukien muutamat hömppätutkinnot) mahdollistaa hyväpalkkaisiin töihin pääsemisen. Suomessa opiskelu on edullista. Vertaapa ameriikan yhdysvaltoihin. Opintolaina ( ja opintolainan valtiontakaus on voimassa 30 vuotta) mahdollistaa sen että voi paremmin keskittyä tehokkaaseen opiskelemiseen ja valmistua tavoiteajassa. Vaikkapa siinä 5 vuoden tahdissa joka ei mikään hirveä tahti ja vääntö ole. Opintolaina (ja lainan korot myöskin) on myös verovähennyskelpoinen . Kyllä opintolainassa on paljon järkeä. Itsensä kehittäminen ja kouluttautuminen on järkevän ihmisen valinta.

    • Kaikki eivät tarvitse maisterin papereita työpaikan saamiseen. Itse asiassa työpaikan saanee nykyisin jopa helpommin ilman niitä.

      Kouluttautuminen on sijoitus. Jos et koskaan saa sijoituksestasi taloudellista hyötyä, kannattaa se sijoitus jättää tekemättä.

    • Anonyymi

      Haluaa ja haluaa . Eikö tuottava ammatti /osaaminen korvaa pienen sijoituksen ?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Se on vaan niin, että toimeentulotuella ei tehdä asioita, joista pitää!

      50000 lainaa asiaan, josta on hyötyä koko elämän ajaksi, on mielestäni vähän, todella vähän. Elät tutkinnon jälkeen todennäisesti yli 50 vuotta. Lainaa tulee siis alle 1000 euroa vuotta kohti. Paljonko se on kuukaudessa? Autolainaa otat helposti paljon enemmän elämäsi aikana.

      Sitä paitsi valmistumalla suositusajassa, iso osa lainasta ei edes lankea maksettavaksesi. Silkkaa lahjarahaa siis sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3222
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      25
      2983
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2872
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2568
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2321
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      2202
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe