Vahvistimen asennus mondeoon

Elikkä tarkoitus olisi asentaa subi peräboksiin ja nyt tartteisin "asiantuntijoiden" apua virtapiuhan läpivientipaikoista tulipellissä. Mistä olis helpoin, kun kyseessä on Ford Mondeo -97.
51761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

eikös sieltä hanskalokeron takaa pääse, muistaaksini sielä on kumitulppa

1Äänestä

ihan helpoin tapa ja säästät aikaa paljon!

Äänestä

Akulta pääsee konttiin kenties lyhintä reittiä kun pujottaa virtapiuhan kuskin puolelta. Akun vieressä on pellissä valmiit reiät, josta pääsee pellin ja sisälokasuojan välissä johdon tuomaan.

Kumitiivisteeseen vaan reikä, mutta muista tiivistää kunnolla, muuten vedet valuu johtoa pitkin lattioille! (kokemuksen syvä rintaääni=) )

Itse purin myös molemmat etupenkit, näin sain tuotua myös RCA-johdot näppärästi maton alla, luonnollisesti apparin puolelta.

Ei muuta kuin autoa purkamaan! Ja aikaa kannattaa varata päivä jos haluaa hyvän lopputuloksen!

Äänestä

Itse työnsin kuskin puolelta jonkun johdon vierestä samaan reikään. Tosin vain 6 mm^2 kaapelin, se on niin ohut että helposti meni.

Vahvari on subbarin kyljessä, heräte takavaloilta ja linjat otin takaoven kajareista. Ei tarvinnut pahemmin vedellä johtoja.

Mukavasti botkii...

Äänestä
  • Kuinka pieniä virtoja oikein käytät? 6mm² johto on todella ohutta. Jo n. 30ampeerin siirto on sillä lähes vaarallista. Johtoon ei vain mahdu niin paljon virtaa kulkemaan. Eli eipä ainakaan yli 200watin virta kulutteita kannata ruveta tolla piuhalla käyttämään.

    Mutta asiaan, itse porasin 2x reiän hanttarin jalkoihin ja sitä kautta toin kaksi 50mm² johtoa peräluukkuun, keskikonsolin alta laitoin kyseiset piuhat menemään. Ja muistahan ettet pistä RCA ja virtajohtoa kovin lähelle toisiaan, häiriö äänien välttämiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hezegiel kirjoitti:

Elikkä tarkoitus olisi asentaa subi peräboksiin ja nyt tartteisin "asiantuntijoiden" apua virtapiuhan läpivientipaikoista tulipellissä. Mistä olis helpoin, kun kyseessä on Ford Mondeo -97.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu