SDP pomppas

Ylen kannatusmittaus: SDP pomppasi parhaaseen tulokseensa lähes 20 vuoteen – perussuomalaiset putosi
Ylen puoluekannatusmittauksessa SDP:n kannatus nousi 24,4 prosenttiin ja perussuomalaiset laski 15,6 prosenttiin. Kolmen kärki on edelleen SDP, kokoomus ja perussuomalaiset.
https://yle.fi/a/74-20085866
82735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 82

Vanhimmat

Puuppaako ap? Voi reppanaa,,

Äänestä

Persuilla alkaa puuppaan oikein huolella. Persuilla puuppaa, lällllläää, persutolloilla puuppaa! Hyvä juttu! Persut on kohta alle 10 % puolue, jouluun mennessä RKPn kanssa samalla viivalla, hyvä niin. Puuup, puup, persutollukat. Heippa ja hyvästi! Kun kepu vaihtaa pj:n persut katoaa kuin se kuuluisa pieru Saharaan, purra saa irvistellä rumasti kotonaan. Persuilla puuuppaa!

Äänestä
  • Petturipurra, saksikäsihuijari tyri ja Petti. Ja puupää vornanen ammuskeli lisää alamäkeä ! PS petti ja romahti. Ja se on siis niin Oikein ja Ihanaaaa !! Kannatus saa syöksyä lähelle Nollaa !

    Äänestä

Yhyy, yhyy, yhyy, se on Marinin hallituksen syy.

Äänestä

Älkää tappako viestintuojaa.

Käsi sydämelle. persut. Miten on mennyt nuo säästöt, leikkaukset ja veronkorotuksen noin niin kuin omasta mielestä. Olisiko ollut jotain muutakin mahdollisuuksia?

Turha toitottaa, että kun hallitus ja edellinen hallitus. TE olette nyt kuninkaantekijän paikalla ja teidän ylimielisyys (vastenmielisyys) on silmiinpistävää.

Uskon vahvasti, että kun syksyä kohti mennään niin tuosta on toinen samanlainen pudotus kannatuksessa tulossa.

Huomaatteko, että kokoomus porskuttaa edelleen? Mistä se johtuu, siitä että nyt tehdään heidän kannattajilleen sopivaa politiikkaa. Nyt ei tehdä Perussuomalaisten entisille kannattajille sopivaa politiikka. JÄRKI käteen.

Lääkkeiden hinta ylös, keskituloisen eläkeläisen verotus ylös, ammattikoulutuksesta pois, yksityiseen sairaanhoitoon 500 000 000€. Sipsitehtailijoille RKPn aviisit, sairaalarakenteen muutokset ja paljon muuta. Perusjuntilta paljon pois..

Äänestä
  • Jos SDP olisi hallituksessa, niin velan tekeminen jatkuisi piittaamatta valtion velkatilanteesta. SDP ja vasemmisto ovat tottuneet ostamaan lainarahalla äänestäjien ääniä. Siksi olemme nyt tässä tilanteessa. Kokoomuksen ja perussuomalaisten hallitus edustaa ennen näkemätöntä päätöksen tekoa. Puolueet haluavat laittaa maan asiat kuntoon silläkin uhalla, että oma kannatus laskee. Kun vaalikauden lopussa kansalaiset näkevät, että asiat on korjautumassa, niin kyllä tilanne muuttuu. Vastuulliset ja viisaat ihmiset ymmärtävät viime kädessä, mistä on kysymys. Paras hallitus Suomen historiassa.

    Äänestä


  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Jos SDP olisi hallituksessa, niin velan tekeminen jatkuisi piittaamatta valtion velkatilanteesta. SDP ja vasemmisto ovat tottuneet ostamaan lainarahalla äänestäjien ääniä. Siksi olemme nyt tässä tilanteessa. Kokoomuksen ja perussuomalaisten hallitus edustaa ennen näkemätöntä päätöksen tekoa. Puolueet haluavat laittaa maan asiat kuntoon silläkin uhalla, että oma kannatus laskee. Kun vaalikauden lopussa kansalaiset näkevät, että asiat on korjautumassa, niin kyllä tilanne muuttuu. Vastuulliset ja viisaat ihmiset ymmärtävät viime kädessä, mistä on kysymys. Paras hallitus Suomen historiassa.

    Jos jos ja jos, siitä huolimatta ettei SDP ole hallituksessa valtion piittaamaton velan tekeminen jatkuu, velkaa tosin käytetään tehokkaasti lyömäaseena kyykyttämään kansaa.

    Äänestä


  • MÄTÄ Petosjytkyhallitus on luonut suomeen nopeasti 50 000 uutta työtöntä.. Ja leipäjonot vaan pitenee..

    Äänestä

Petturipersut romahti. Ne petosjytkyttää ittensä suohon. Ja välillä ammuskelee. . .

Äänestä
  • Persut tippuu buahhahhaha, ja purralta tippuu suupielet nilkkoihin buahhahhaha.

    Äänestä

  • Ottaako persläpee noin kovasti ohtaan kunnei osaa muuta taas kuin haukkua? Pellepetospersu.

    Äänestä

Juudas, tämä Saksikäsisadisti romautti kannatuksen petoksellaan.

Äänestä
  • Vornasen aikaansaannoksia. Kunhan PS ymmärtää potkia ao:n pihalle puolueestaan niiden kannatus lähtee taas nousuun. Ja sekös saa sinun pyhäjärven trollin pään hajoamaan. Reppana,,

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Vornasen aikaansaannoksia. Kunhan PS ymmärtää potkia ao:n pihalle puolueestaan niiden kannatus lähtee taas nousuun. Ja sekös saa sinun pyhäjärven trollin pään hajoamaan. Reppana,,

    Vornanen on vain pisara persujen mutalammikossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Vornanen on vain pisara persujen mutalammikossa.

    Tekee kohta seuraa teille aikaisemmin persuista pihalle potkituille mutapainin ystäville ex-persujen hautausmaalle.

    Vai mitä Soi nisti rotuopin julistaja joka olet siitä asti itkenyt persujen perään suoli24 palstoilla 18-22h/365vrk vuodessa kun Halla-aholaiset sinut puolueestaan pihalle potki? 🤭

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Tekee kohta seuraa teille aikaisemmin persuista pihalle potkituille mutapainin ystäville ex-persujen hautausmaalle.

    Vai mitä Soi nisti rotuopin julistaja joka olet siitä asti itkenyt persujen perään suoli24 palstoilla 18-22h/365vrk vuodessa kun Halla-aholaiset sinut puolueestaan pihalle potki? 🤭

    Jatka sinä vain persuiluasi, fksummat ovat jo päässeet persuudesta yli huomattuaan että kyseessähän onkin vain vanha kunnon kepulointi.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Vornasen aikaansaannoksia. Kunhan PS ymmärtää potkia ao:n pihalle puolueestaan niiden kannatus lähtee taas nousuun. Ja sekös saa sinun pyhäjärven trollin pään hajoamaan. Reppana,,

    Toivesjattelusi on ihailtavan naivia.

    Äänestä

Milloin te persuja äänestävät opitte?
Soini hurmasi teidät noloilla slouganeillaan, joille suurin osa kansalaisista vain nauroi ja ajatteli, että typerä mies tämä Soini. Kuten sitten paljastuikin typeräksi oman edun ja hillotolpan tavoittelijaksi.
Sitten teidät hurmasi itserakas Halla-aho julmilla ja rumilla kirjoituksillaan ja puheillaan, ja niin vain paljastui Jussikin pelkäksi typeräksi rassukaksi, josta ei edes ministeriksi ole.
Ja nyt tämä ääliömäisesti irvistelevä Purra. Lupasi teille hyväuskoisille hölmöille yhdeksän kaunista ja kymmenen hyvää, ja mikä on tulos? Köyhiä, sairaita, vanhuksia, lapsia, pienituloisia ja työtätekeviä lyödään Purran toimesta kuin vierasta sikaa ja Purran kirjoitukset ovat paljastuneet väkivaltaa ihannoiviksi ja julmiksi. Suorastaan sairaiksi jos saa suoraan sanoa.
Miltä teistä persut tuntuisi, jos joku kirjoittelisi, että ”jos minulle annattaisiin ase ei persuja paljon henkiin jäisi? ” Kannattaa istahtaa alas ja hetki miettiä.
Populistipuoluetta (persut) äänestämällä lyö kätensä siihen ihteensä, se lienee jo jopa persuille valjennut. Vai onkohan? Tuskin.

Äänestä
  • Juuri noin.

    Äänestä

Tältä se kansan antama mandaatti nyt näyttää, Persut! Kohta on tilanne, että sen taakse ei voi enää kätkeytyä, kun tekee mielivaltaisia päätöksiä.
Onko syytä muuttaa poliittista tyyliä hallituksessa enemmän kuuntelevampaan kuin käskyttävään suuntaan??
Paljoko ne prosentit olikaan sillon, kun kansa teidät hallitukseen äänesti?

Äänestä
  • "Ennen natsit juoksi mamujen perässä niitä potkimassa nykyisin ne juoksee persujen perässä vasara kädessä."

    ...ja puolueesta pihalle potkittu ääliöoikeistolainen vainoaa&mustamaalaa persuja pakkomielteisesti 18-22h/365vrk vuodessa suoli24:lla Iuotsinpestin suojista ("Roskaväellä on roskaväen huvit").

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    "Ennen natsit juoksi mamujen perässä niitä potkimassa nykyisin ne juoksee persujen perässä vasara kädessä."

    ...ja puolueesta pihalle potkittu ääliöoikeistolainen vainoaa&mustamaalaa persuja pakkomielteisesti 18-22h/365vrk vuodessa suoli24:lla Iuotsinpestin suojista ("Roskaväellä on roskaväen huvit").

    Tuolta se persujen saama mandaatti näyttää, eli typerältä tyhjän jankuttamiselta.

    Äänestä

Jokos persut ovat selvittäneet tulevatko he kuulumaan matalaan vai korkeaan palkkatasoon kun vientimallin palkkatasot tulevat voimaan? Oottako ykkös vai kakkos kansalaisia palkkauksen suhteen?

Äänestä
  • "Varsinaisen harhaluuloisuushäiriön tärkein oire on pysyvä harhaluulo, joka muistuttaa lähinnä päähänpinttymää eli pakkomiellettä.

    Häiriö (PERSUPAKKOMIELLE) on psykoottinen tila, 

    ...ja kaikki s24 palstat persujen maalittamiselle valjastanut persuista pihalle potkittu ääliöoikeistolainen trolli kyseessä.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    "Varsinaisen harhaluuloisuushäiriön tärkein oire on pysyvä harhaluulo, joka muistuttaa lähinnä päähänpinttymää eli pakkomiellettä.

    Häiriö (PERSUPAKKOMIELLE) on psykoottinen tila, 

    ...ja kaikki s24 palstat persujen maalittamiselle valjastanut persuista pihalle potkittu ääliöoikeistolainen trolli kyseessä.

    Pysyppäs asiassa äläkä hajoile koko aikaa. Jokos tiedät kummassa kastissa tulet olemaan?

    Äänestä

Mielenkiintoista, tosin täysin ymmärrettävää.

Äänestä
  • Sääntöjen vastaisten avausten viestiketjusta kadotessa sekunneissa viestit joissa niiden sääntöjen vastaisuus esille tuodaan sinä ap todistat kerta toisensa jälkeen kuinka niiden takana on luotsi. Joka keskittyy lähinnä trollaamiseen luotsinpestin suojista sen sijaan että sinä ylläpidon edustajana valvoisit sääntöjen noudattamista sinun lähinnä keskittyessä rikkomaan niitä.

    Äänestä

Rikolliset ja sylkijät pihella niin kannatus nouseee-

Äänestä
  • pihalle

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    pihalle

    Persut ovat täysin pihalla.

    Äänestä

Mikä ihme trollaus tässä menossa.

Persut, ettekö te itse voi katsoa peiliin? Onko teidän mielestä tämän hallituksen politiikka sitä, mistä persukannattajat halusivat?

Ei varmasti ole. Säästää pitää ja valtion velkaa koittaa suitsia. Tapa ja kohteet eivät vain ole tavalliselle tallaajalle. On vain hyvätuloisten hallitus. Arvovalintoja.

Äänestä
  • Sinä ap itkit vaalien alla vuoron perään kuinka ps myy nahkansa hillotolpista ja kuinka ps yhteistyökyvyttömänä pakenee hallitusvastuita oppositioon. Sinun syyttäessä Purraa Orpon leikkauksista (joita olet vuosia vailla ollut ja joihin kiristyksiä vailla olet) ennen kuin Orpo ennätti edes aloittamaan hall.neuvotteluita persujen kanssa. Sinun vaatiessa päivittäin oikeistohallitusta nurin persuineen sinun itkiessä sen jälkeen persujen perään koska ne ovat oppositossa hallituksen sijaan josta sinä niitä ulos vaadit päivittäin. Hällä väliä siitä, ette ne ajaa hallituksessa tasan tarkkaan politiikkaa mitä sinä itsekkin ajat ja kannatat. Erona vain se, ettei ne julista rotuoppia teidän äärioikeistolaisten tavalla miksi te persuista pihalle lensitte. Lopputuloksella missä sinä ap olet siitä asti persuja vainonnut ja maalittanut suomi24 palstoilla 18-22h/365vrk vuodessa oli arki tai pyhä, joulu tai juhannus.

    Äänestä

PS petti täysin. Saksikäsisadisti on pettänyt totaalisesti.

Äänestä
  • Kouvaako souverosti pyhäjärven trolli? Voi reppanaa,,

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Kouvaako souverosti pyhäjärven trolli? Voi reppanaa,,

    Ei ainakaan sylje niin kuin pikkutytöt tekevät.

    Äänestä

  • Kohiseeko koski sensuuriherkkä pyhäjärven trolli? Voi reppanaa,,

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Ei ainakaan sylje niin kuin pikkutytöt tekevät.

    no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään.

    Äänestä

  • 1 ja sama hlö

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään.

    Olet tyypillinen persu, niin tyhmä, että muuta et osaa kun kopioida tuon länkytyksesi joka ketjuun. Rassukka ääliö olet, et mitään muuta. Länkytähän nyt kun vielä voit, jouluun mennessä persujen kannatus on alle 10 %. Sulle ja sun tyhmyydelle nauraa kaikki ne, joilla on aivot ja osaavat niitä käyttää, sua ihailee persutollukat, joista ei ole mihinkään, siis ovat juuri kuin sinä, tyhmiä. Kenestä persusta on joskus tullut jotain? Niinpä, ei kenestäkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00070 kirjoitti:

    Olet tyypillinen persu, niin tyhmä, että muuta et osaa kun kopioida tuon länkytyksesi joka ketjuun. Rassukka ääliö olet, et mitään muuta. Länkytähän nyt kun vielä voit, jouluun mennessä persujen kannatus on alle 10 %. Sulle ja sun tyhmyydelle nauraa kaikki ne, joilla on aivot ja osaavat niitä käyttää, sua ihailee persutollukat, joista ei ole mihinkään, siis ovat juuri kuin sinä, tyhmiä. Kenestä persusta on joskus tullut jotain? Niinpä, ei kenestäkään.

    Mitäs sitä pyhäjärven vttuilevalle luotsille muuta? Kuin sitä perinteistä ihmisten kimppuun hyökkäämistä jotka sinun provoihisi vastaa joilla sinä niitä vastauksia kalastelet saaden raivarit niitä saadessasi. Ja jos kukaan ei sinulle sensuuriherkälle provokaattorille vastaa sinä jatkat provoamista niin kauan kun joku sinulle jossakin palstalla vastaa. Edellämainitulla lopputuloksella missä hyökkäät vastanneiden ihmisten kimppuun luotsinpestin suojista.

    Äänestä

  • Anonyymi00071 kirjoitti:

    Mitäs sitä pyhäjärven vttuilevalle luotsille muuta? Kuin sitä perinteistä ihmisten kimppuun hyökkäämistä jotka sinun provoihisi vastaa joilla sinä niitä vastauksia kalastelet saaden raivarit niitä saadessasi. Ja jos kukaan ei sinulle sensuuriherkälle provokaattorille vastaa sinä jatkat provoamista niin kauan kun joku sinulle jossakin palstalla vastaa. Edellämainitulla lopputuloksella missä hyökkäät vastanneiden ihmisten kimppuun luotsinpestin suojista.

    Juuri tuollaisia persut ovat, muita syytteleviä uhriutujia.

    Äänestä

  • Anonyymi00070 kirjoitti:

    Olet tyypillinen persu, niin tyhmä, että muuta et osaa kun kopioida tuon länkytyksesi joka ketjuun. Rassukka ääliö olet, et mitään muuta. Länkytähän nyt kun vielä voit, jouluun mennessä persujen kannatus on alle 10 %. Sulle ja sun tyhmyydelle nauraa kaikki ne, joilla on aivot ja osaavat niitä käyttää, sua ihailee persutollukat, joista ei ole mihinkään, siis ovat juuri kuin sinä, tyhmiä. Kenestä persusta on joskus tullut jotain? Niinpä, ei kenestäkään.

    No esim. Lindtmanin kertoman mukaan Purrasta on tullut istuvan hallituksen johtaja ao:n puhuessa Purran hallituksesta.

    Missä sinun saavutukset politiikassa oli yhden äänen ihme? Jos jätetään laskuista pois suoli24 palstoilla tuottamasi somesaaste.

    Äänestä

Ei kait perust luulet, että ihmiset ei huomaa millaista politiikkaa persut ajaa.

Äänestä

Rakastettu Riikka nipsaisee kannatusta tänään eläkeläisiltä, huomenna opiskelijoilta ja sitten on vuorossa kaikki muut köyhät ja ankeat.

Äänestä
  • ja kuten esim koo mikko asian totesi kohta ne ovat oppositossa kannatustaan kasvattamassa ja sitä kautta uudestaan hallituksessa. Ilman että sillä olisi mitään merkitystä ovatko persut hallituksessa vai oppositiossa äärivasemmiston ja äärioikeiston vainotessa persuja silloinkin 24/7 365vrk vuodessa elämää hallitsevana pakkomielteenä. Vai mitä sinimustien somesaastevastaava ap?

    Äänestä

  • Anonyymi00083 kirjoitti:

    ja kuten esim koo mikko asian totesi kohta ne ovat oppositossa kannatustaan kasvattamassa ja sitä kautta uudestaan hallituksessa. Ilman että sillä olisi mitään merkitystä ovatko persut hallituksessa vai oppositiossa äärivasemmiston ja äärioikeiston vainotessa persuja silloinkin 24/7 365vrk vuodessa elämää hallitsevana pakkomielteenä. Vai mitä sinimustien somesaastevastaava ap?

    "Varsinaisen harhaluuloisuushäiriön tärkein oire on pysyvä harhaluulo, joka muistuttaa lähinnä päähänpinttymää eli pakkomiellettä.

    Häiriö (PERSUPAKKOMIELLE) on psykoottinen tila,

    Äänestä

  • Anonyymi00086 kirjoitti:

    "Varsinaisen harhaluuloisuushäiriön tärkein oire on pysyvä harhaluulo, joka muistuttaa lähinnä päähänpinttymää eli pakkomiellettä.

    Häiriö (PERSUPAKKOMIELLE) on psykoottinen tila,

    Hyvä että sinutkin on diagnosoitu, hoito vain puuttuu kun harhasi näkyy jatkuvan edelleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00088 kirjoitti:

    Hyvä että sinutkin on diagnosoitu, hoito vain puuttuu kun harhasi näkyy jatkuvan edelleen.

    Anonyymi
    10.05.2024 15:49

    Mitäs sitä *****lle muuta?

    Äänestä

  • Anonyymi00098 kirjoitti:

    Anonyymi
    10.05.2024 15:49

    Mitäs sitä *****lle muuta?

    Siis kenelle?

    Äänestä

SDP Räkimättä Paras!

Äänestä
  • Persun perussanastoa

    Äänestä

Aina syytetään joko Keskustapuoluetta ta Perussuomalaisia. Siis täällä meilläpäin, jossa ne ottelevat suosiosta. Kuitenkin on niin, että aina entiset hallitsijat viisastuvat kummasti, kun siirtyvät oppositioon. Omat päätökset unohtuvat ja uusia vallassa olevia moititaan estoitta.
Totuushan on, että nykyinen hallitus tekee kipeitä leikkauksiaan edellisen hallituksen leväperäisyyden takia. Pitikö lähettää suuria summia kaikkialle maailmaan höpsistarkoituksiin! Suomeenkin heiteltiin miljoonia sinne tänne.
Nyt on tullut tilinteon hetki. Niin hirveitä kuin hallituksen ja hyvinvointialueiden kuristustoimet ovatkin, ne on aikaan saatu jo ennen Orpon hallitusta.

Äänestä

Yhyy, Yhyy edellisen hallituksen.syy, parkuu persut. Tehkää jotain mitä lupasitte vaaleissa!

Äänestä
  • Lupasivat kiristää mamupolitiikkaa ja ne lupaukset on täytetty kiitettävästi. Missä teidän sinimustien saavutukset politiikassa oli?

    Äänestä

  • Anonyymi00096 kirjoitti:

    Lupasivat kiristää mamupolitiikkaa ja ne lupaukset on täytetty kiitettävästi. Missä teidän sinimustien saavutukset politiikassa oli?

    No sillähän täällä eletäänkin.

    Ihan sama minkävärinen, niin elämä on paljon paljon muutakin, kuin eriväristen metsästämistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00100 kirjoitti:

    No sillähän täällä eletäänkin.

    Ihan sama minkävärinen, niin elämä on paljon paljon muutakin, kuin eriväristen metsästämistä.

    Miksi sinä ap sitten hyppäsit sinimustiin kun lensit persuista pihalle?

    Äänestä

  • Anonyymi00100 kirjoitti:

    No sillähän täällä eletäänkin.

    Ihan sama minkävärinen, niin elämä on paljon paljon muutakin, kuin eriväristen metsästämistä.

    Yli miljardi lähtee kehitysavusta.

    Äänestä

  • Anonyymi00102 kirjoitti:

    Yli miljardi lähtee kehitysavusta.

    Ja mihin se laitetaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00103 kirjoitti:

    Ja mihin se laitetaan?

    Eikös ne mene rikkaijen verohelepouksiin ja oluveron alennuksiin!

    Äänestä

  • Anonyymi00102 kirjoitti:

    Yli miljardi lähtee kehitysavusta.

    No silläkö elvistelet persujen isona aikaansaannoksena?

    Äänestä

  • Anonyymi00096 kirjoitti:

    Lupasivat kiristää mamupolitiikkaa ja ne lupaukset on täytetty kiitettävästi. Missä teidän sinimustien saavutukset politiikassa oli?

    Ootpa sinä tyhmä, luuletko sinä ihan tosissasi, että EK hyväksyy sen, ettei halpaa työväkeä pääse maahan. Nyt kun lakkolaki on saatu voimaan, persuääliöt saa mennä, teistä ei ole kokoomukselle enää mitään hyötyä. Olette kokoomukselle hyödyllisiä idiootteja, palkansaajat vihaa nyt persuja ja kokoomus selvisi kuivin jaloin, koska Kokoomuksen äänestäjät voittivat. Te kuvittelitte typerykset, että mamujen olot kiristyy, mutta kurjistittekin suomalaisten työntekijöitten olot. Nyt palkat laskee, kenelläkään ei ole varaa mihinkään. Mikään ei ole niin tyhmä kuin persu paitsi tietysti toinen persu. Hitto että inhoan persuja joka solullani. Ja niin inhoaa liki 2 miljoonaa suomalaista palkansaajaakin.

    Äänestä

Turun juna puksuttaa. Kuulemma Haaoavdelle persujen juna tèkee samaa

Äänestä

Demarit tulee ja vie persujen äänet Haapavedellä seuraavissa kuntavaaleissa

Äänestä
  • Ei tarttee viedä mitään, poimii vain pois heitetyt talteen, ovat persujen mielestä roskia.

    Äänestä

Kukas Tynkkystä yritti lähennellä, menkää töihin Purra kehoittaa.

Äänestä
  • Mitkäs meriitit Purralla on työhistoriassaan, kun kehtaa muita komentaa töihin?

    Äänestä

  • Ei kukaan edes yrittänyt Tynkkystä lähennellä. Sebu menetti vaan hermonsa ku kyseltiin sitä persujen lupaamaa euron bensaa. No eipä ole Purrallakaan paljon älliä, kun ei tilanteessa muuta keksinyt, kuin et menkää töihin. On meillä päättäjät....

    Äänestä

Sovitaan reilusti sitten niin että muut puolueet ja heidän kannattajat maksaa nukkehallituksen tuhot ja Suomen alasajon. Maanpetguruutta on jos aiheuttaa suomalaisille tai Suomelle haittaa eli yli velkaannuttaa, on tuomittava törkeästä maanpetoksesta. Eli koska se tapahtuu että Marin, Ohisalo, Andersson, Saarikko kannattajineen tulevat vastaamaan? Törkeän maanpetoksen tunnusmerkistö on seuraava:

Jos maanpetoksessa

1) aiheutetaan vaara valtakunnan tai sen osan joutumisesta vieraan vallan alaiseksi tai

2) muuten aiheutetaan Suomelle erityisen suurta vahinkoa"

Äänestä
  • Jos Marinin hallitus oli nukkehallitus, kuka määräsi mitä tehtiin?

    Orpon hallitus ajaa Suomen kohti tuhoa parasta aikaa, turha syytellä edellistä hallitusta.

    Äänestä

Tulee persuille rankka lasku, katsos kun tämä purra ottaa eniten velkaa miesmuistiin. Huh, huh, persurassukat, liki kaikki persut on työttömiä peräkamarin luusereita, millä te elätte kun Purran laskuja joudutte makseleen?

Äänestä

Marin otti velkaa Koronan vuoksi. Purra antaakseen varakkaille veroalen.

Tämä jo kerran poistettiin. Miksi?

Äänestä
  • Kohiseeko koski ap?

    Äänestä

  • Anonyymi00119 kirjoitti:

    Kohiseeko koski ap?

    Tottahan tuo kirjoitteloo Petturi Purrasta.!

    Äänestä

  • Anonyymi00121 kirjoitti:

    Tottahan tuo kirjoitteloo Petturi Purrasta.!

    Kouvaako souverosti Purraa vainoava ap?

    Äänestä

  • Anonyymi00125 kirjoitti:

    Kouvaako souverosti Purraa vainoava ap?

    Minä olin viimeksi ap, eli miten se nyt voi olla tuo toinen? Oot kyllä yks persoomuksen sekoomus koko yksilö.

    Äänestä

Oppositio on salaa tyytyväisiä, kun Purra valtiovarainministerinä joutuu esittelemään kaikki hallituksen leikkaukset ( mitkä oppositiokin nyt joutuisi tekemään, jos hallituksessa olisivat, koska valtion velka on jo järkyttävät 80%). Ja kokoomus istuu Purran seläntakana piilossa ja teetöttää Purralla kaiken raskaan ja likaisen työn. Rkp ja Kristilliset ovat myös leikkauksista päättämässä ja yhtä lailla ovat Purran takana piilossa.
Jokainen taho on puolueesta riippumatta samaa mieltä, että leikkauksia on tehtävä. Mutta kukaan ei halua että juuri itseltä leikataan ja kaikki valittaa: leikata pitää, leikata muilta! Ja Persut joutuu tekemään likaisen ja raskaan työn, jotta Suomi saataisiin vielä pelastettua. Tulevilta sukupolvilta varastaminen ja heidän mahdollisuuksiensa hävittäminen ei voi olla moraalisesti ja eettisesti oikea ratkaisu: yhä vähenevä veronmaksajien joukko elättää muita ihmisryhmiä ja heidän etuisuuksiaan. Miten aattelitte lastemme jaksavan : jo nyt palkasta menee veroihin niin suuri osa, että tavalliset, työssäkäyvät ja opiskelunsa opiskelleet ahkerat ihmiset elää kädestä suuhun. Moni kysyy jo, että mitä järkeä on käydä töissä, kun edes palkalla ei elä tai perhettään elätä?
Jokaisen on syytä tehdä itsetutkiskelua mistä valittaa. Myös jokaisen puolueen. Suuntaa on maassa saatava muutettua niin, että työssäkäynti ja opiskelu on kannattavaa.
Ja Persujen tulisi opposition lisäksi vastuuttaa hallituskumppaneitaan, eika alkaa yksin koko kuorman kantajaksi. Paluuta juurillekin toivotaan, pienen ihmisen ja maaseudun puolueen on syytä miettiä kaikista köyhimpien osaa. Kaikki evät ole omasta syystään ja halustaan työttömiä, saatikka sairaita tai vanhuksia. Enemmän räätälöityä tarveharkintaa noihin köyhiin kohdistuviin leikkauksiin olisin kaivannut. Ei persujen kuulu olla kokoomuslaisempia kuin kokoomus itse, hoitakoon kokoomus oman osansa. Itsekriitisyys on hyvän kehityksen ehdoton edellytys persuillakin, jotta pysyy se kosketuspinta tavallisen ihmisen elämään ja olosuhteisiin. Tässä asiassa kuuluu kaikkien persujen olla yhteyksissä valtion päättäjiin puolueessaan. Tämän jos persut ottaa todesta, niin puolueella on kaikki kasvun edellytykset, vaikka ovat nyt joutuneet raskaaseen asemaan hallituksessa pakkoleikkauksien edessä. Kaikki varmasti ymmärtää perimmiltää, että leikkaukset ja säöstöt on pakko tehdä. Mutta empatialla ja solidaarisesti.

Äänestä
  • 46 poistettua viestiä, eikö meinaa mennä trollaaminen taaskaan ihan putkeen s24 palstat persujen maalittamiseen valjastanut persuista pihalle potkittujen ääliöoikeistolaisten somesaastevastaava nettipeikko?

    Äänestä

  • Mitäs sitä s24 palstat persujen maalittamiselle valjastaneelle sinimustia ihailevalle antipersuIuotsitrollille muuta? Kuin että kirjoitat tänäänkin minimissään kymmeniä avauksia viestiketjuineen joihin massapostaat valtavan määrän lehtijuttuja arkistoistasi? Sen lisäksi että kirjoitat tämän päivän jokaisesta lehtijutusta avauksia tai viestejä suoli24 palstoille yksinpuheluittesi pohjaksi sivupersooniesi kanssa kääntäen ne persupakkomielteisenä koskemaan persuja?

    Äänestä

  • Todella levoton sielu. Älkää nyt ainakaan häntä äänestäkö EU:vaaleissa, tulee liika kalliiksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 48 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ylen kannatusmittaus: SDP pomppasi parhaaseen tulokseensa lähes 20 vuoteen – perussuomalaiset putosi
Ylen puoluekannatusmittauksessa SDP:n kannatus nousi 24,4 prosenttiin ja perussuomalaiset laski 15,6 prosenttiin. Kolmen kärki on edelleen SDP, kokoomus ja perussuomalaiset.
https://yle.fi/a/74-20085866

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu