Koneessa on Gentoo, ja PHP5 ongelmana, että "emerge --update --deep world" asentaa "[ebuild NS ] dev-php/mod_php-4.3.11-r2", paketin ja samalla poistaa PHP5 modulin.
Tämä alkaa pikkuhiljaa vituttamaan, kun jokaisen päivityksen jälkeen kone menee rikki, ja joudun poistamaan php4, ja asentamaan takaisin php5.
Miten voisi sille kertoa, etten halua asentaa mod_php-4 ?? Koska minulla on jo mod_php-5 asennettuna?
Tämä alkaa pikkuhiljaa vituttamaan, kun jokaisen päivityksen jälkeen kone menee rikki, ja joudun poistamaan php4, ja asentamaan takaisin php5.
Miten voisi sille kertoa, etten halua asentaa mod_php-4 ?? Koska minulla on jo mod_php-5 asennettuna?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuo on täysin kyllä Gentoon vika, ei sitä
mielestäni tuotantoserverissä voi pitää :P
Vaatii ihan liikaa vahtimista ...
mm. tänään päivitin 2005.0 profiilissa olevan
Gentooni, piti päivityksen jälkeen
käsin tarkistaa 48 konffitiedostoa =)
Eikä päivityksen jälkeen toiminu virtuaalikonsolissa ääkköset, ja DisplayManager oli defaulttannu Gentoon oletukseen,
eli tuli vaan x-terminaali.
Huh ...
Debiania suosittelen, jos haluaa vaivattomampaa
ratkaisua.
Debianissa on ongelma, että siinä on tosi vanhat paketit. Ja tarvitsen välttämättä esim. PHP 5 ja sitä ei ole Debianissa edes unstabissa, puhumattakaan testingistä tai stabilesta.
Jonkun tekemä php5 paketti debianille kyllä löytyy, mutta voiko siihen luottaa palvelimessa? Kuinka usein se päivitetään, ja jaksaako tekijä edes ylläpitää sitä?
Käytät php:stä ilmeisesti ~x86 pakettia. Mikäli näin on, lisää tiedostoon /etc/portage/package.keywords seuraava rivi:
dev-php/php ~x86
Voit estää portagea asentamasta tiettyja paketteja moukkaamalla tiedostoa /etc/portage/package.mask esim. vanhempia versioita, kuin php-5.0.4-r1:
>lisää tiedostoon /etc/portage/package.keywords seuraava rivi:
>dev-php/php ~x86
Se oli siinä jo
>moukkaamalla tiedostoa /etc/portage/package.mask
Poistin phpmyadminin ja asensin sen käsiin, mutta nyt se valittaa toisesta paketista, näin ei voi jatkaa enää:
# emerge --update --deep --pretend world
These are the packages that I would merge, in order:
Calculating world dependencies |
!!! All ebuilds that could satisfy ">=dev-php/php-4.3.4-r2" have been masked.
!!! One of the following masked packages is required to complete your request:
- dev-php/php-5.1.0_beta (masked by: package.mask)
# Stuart Herbert (10 Jun 2005)
# Masked until the eclass is finished, and the PECL packages are done
- dev-php/php-5.0.4-r1 (masked by: package.mask)
- dev-php/php-4.3.10 (masked by: package.mask)
- dev-php/php-4.3.8 (masked by: package.mask)
- dev-php/php-4.3.9 (masked by: package.mask)
- dev-php/php-4.3.9_rc1 (masked by: package.mask)
- dev-php/php-4.3.11 (masked by: package.mask)
For more information, see MASKED PACKAGES section in the emerge man page or
section 2.2 "Software Availability" in the Gentoo Handbook.
!!! Problem with ebuild dev-php/PEAR-DB-1.6.8
!!! Possibly a DEPEND/*DEPEND problem.
!!! Depgraph creation failed.
Ehdotukseni oli huono, poista viittaus tiedostosta /etc/portage/package.mask. Ehkä ongelmaan löytyy ratkaisu gentoon forumilta.