onko tietoa

monta ultraa on raskaudessa? onko vain niskapoimu-ultra vai pääseekö vielä rakenneultraan myöhemmin? vai onko paikkakuntakohtaista?
6570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meillä on neuvolassa alkuraskauden ultra, ja tarvittaessa muuloinkin, mutta nuo rakenne- ja niskapoimu-ultrat ohjataan keskussairaalaan. Niihin pääsee jokainen halukas, mutta ne maksaa sen 22 euroa/kerta.

Muutkin ultrat on keskussairaalassa, itse käyn siellä vielä kerran kuussa, kohta ne alkaa olla sitten kahden viikon välein. Siis ultria tehdään aina tarpeellinen määrä, tosin keskussairaalan äitiyspoliklinikalla...

Äänestä
  • Tähän kommentti, että tuokin on paikkakuntakohtaista. Tampereella tehdään sekä rakenne- että niskapoimu-ultrat kaupungin keskusneuvolassa keskustassa, ei TAYS:ssa ja ovat ilmaisia. Kaupunki tarjoaa yhden ultran normaalisti. Jos erityissyitä, niin sitten toisenkin. Mutta muuten saa mennä toiseen ultraan yksityiselle.

    Sitten raskauden lopun kokoarviot ja esim. raskausdiabeteksen seurantaultrat tehdään äitiyspolilla TAYS:ssa ja niistä menee polimaksu 22 e/kerta.

    Joku on kirjoitellut täällä palstalla että jossain paikkakunnalla saisi 4 ultraa...?

    Äänestä

  • Rv32 kirjoitti:

    Tähän kommentti, että tuokin on paikkakuntakohtaista. Tampereella tehdään sekä rakenne- että niskapoimu-ultrat kaupungin keskusneuvolassa keskustassa, ei TAYS:ssa ja ovat ilmaisia. Kaupunki tarjoaa yhden ultran normaalisti. Jos erityissyitä, niin sitten toisenkin. Mutta muuten saa mennä toiseen ultraan yksityiselle.

    Sitten raskauden lopun kokoarviot ja esim. raskausdiabeteksen seurantaultrat tehdään äitiyspolilla TAYS:ssa ja niistä menee polimaksu 22 e/kerta.

    Joku on kirjoitellut täällä palstalla että jossain paikkakunnalla saisi 4 ultraa...?

    Lisäys vielä: alkuraskauden ultran saa täällä tehdä yksityisellä, jos itse haluaa, en ole ainakaan kuullut kenestäkään, jolle olisi neuvolassa tehty... näin täällä.

    Äänestä

on kolme ultraa
niskapoimu,rakenne ja synnytystapa-arvio..
joissain paikkakunnissa on niin et saa valita et ottaako niskapoimun vai rakenne ultran..
mulla oli nuo kaikki kolme..
mutta ei kait se 22€ ole paljon et saa tietää miten masuasukki voi..ja kun saa vielä ne kuvat mitä ihailla =D

Äänestä

Riippuu paikkakunnasta ja siitä, onko erityistä syytä tehdä ultra useammin. Esim. Tampereella saa yhden ultran kaupungilta, mutta minulla on ollut jo kolme ultraa kaupungin puolesta, kun istukka on niin alhaalla kohdunsuun lähellä, että tarkkailevat sen paikkaa.

Äänestä

On todellakin paikkakuntakohtaista, meillä Imatralla saa valita yhden (niskapoimu- tai rakenneultra) ja muita ei kunnallisella puolella saa edes maksusta! Tetysti jos jotain poikkevaa ilmenee, lääkäri voi määrätä toisin, mutta noihin molempiin em. ei pääse edes rahalla omasta halustaan. Yksityiselle siis jos haluaa usemman ultrauksen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

monta ultraa on raskaudessa? onko vain niskapoimu-ultra vai pääseekö vielä rakenneultraan myöhemmin? vai onko paikkakuntakohtaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu