Tuossa vähän moniavioisuudesta:
http://www.tuhatjayksiaskelta.fi/?sect=3&subsect=3&news=155&lang=fi
http://www.tuhatjayksiaskelta.fi/?sect=3&subsect=3&news=155&lang=fi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tietysti tuli väärä linkki :(
Enkä löydä enää oikeaa, oli Kepan sivuilla.
Siinä kuvailtiin moniavioisuuden ongelmista.
Yhdessä kertomuksessa ensimmäinen vaimo hakkasi yhdessä miehensä kanssa toista vaimoa. Toinen vaimo lähti lipettiin lopulta.
Toisessa tarinassa, ensimmäinen vaimo suuttui uudesta vaimosta niin, että poltti kodin kalliit matot.
www.kepa.fi. Sieltä 'ihmisoikeudet' ja 'tasa-arvo' niin löytyy juttuja aiheesta. Älyn käyttö sallittu:)
www.kepa.fi. Sieltä 'ihmisoikeudet' ja 'tasa-arvo' niin löytyy juttuja aiheesta. Älyn käyttö sallittu:)
Löytyhän se, kiitos :)
http://www.kepa.fi/uutiset/ihmisoikeudet/4240
Kiitos. :)
...jotka on aivopesty tämän kulttuurin mukaisesti. Saksassa toisen maailmansodan jälkeen naiset vaativat sen sallimista heikkojen elinolosuhteitten ja sodassa kuolleiden miesten suuren määrän takia. Mikään ei estäisi sen laillistamista nytkään, vaikka se ei sovikaan seksuaali "moraaliinne". Myös Koraanin antaessa määräyksen sen sallimisesta tilanne oli että moni ARABI-nainen (ennen Islamia maailman heikoimmassa asemassa olleena) jäi ilman elättäjää itselleen ja lapsilleen miesten kuollessa puolustus-sodissa pakanoita vastaan (eli määräys pitää sitoa osaltaan myös aikaan ja paikkaan).
Älkääkä tehkö siitä "tasa-arvo" asiaa kun tiedätte ihan hyvin että miehet ovat siittämistään naisista (varjelevasti lapsen äitiä suojelemaan pyrkiviä) mustasukkaisia pönttöjä ELÄIMIÄ, naisten halutessa lopulta (alitajuisesti) ainoastaan lapsilleen hyvän isän ja elättäjän. SIINÄ TEILLE EVOLUUTI-TEORIAA JA LUONNONTIETEITÄ! Olkaa onnellisia ettei tämän lajin koiraat sentään tapa/syö toisen, aikaisemman koiraan lapsia.
Ja sitä paitsi eikö ole tullut mieleen että useimmiten naiset ovat niitä jotka miehen pettämisestä huolimatta jatkavat suhdetta (itsekin tiedän hyvin läheisen ja itselle tärkeän ihmisen, ensirakkauteni, miehen jonka olen useasti nähnyt baarissa havittelemassa ympäri päissään vieraiden naisten perseiden perään kyseisen naisen ollessa poissa kaupungista), joten jos niin suostuu sietämään vieraita naisia niin miksei paljon järkevämmän ja turvallisemman sopimuksen kautta?
Mikäli sallisit naiselle oikeuden useampaan mieheen, ei mielipiteessäsi olisi mitään kyseenalaistamista.
Kieltämättä kiehtova ajatus. Yksi hoitaisi kodin, ja pari kävisi töissä pitämässä elintasoa yllä. Yhden kanssa kävisin teatterissa, toisen elokuvissa, kolmannen lomailemassa. :D
"itsekin tiedän hyvin läheisen ja itselle tärkeän ihmisen, ensirakkauteni, miehen..."
Homous on islamissa ankarasti kiellettyä, etkö tiennyt?