Tietäisikö joku miten korjataan veneen lämppäri. MInulla on Thermo 2500 (Marine) merkkinen lämmitin ja puhallin lähtee käyntiin. Mutta lämmittimen poltin ei. Puoli tuntia sai olla päällä mutta ei puhallettu ilma lämmennyt. Ei edes piippu (avattu) lämmennyt. Liemetkin olen vaihtanut tuoreiksi.
Auttakaa tuoretta veneilijää kevään kylmillä...
Auttakaa tuoretta veneilijää kevään kylmillä...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itsellämme oli vielä viime kesänä kyseinen Thermo 2500. Aina keväällä sai taistella että laitteen sai käyntiin. Joskus toimi kuin unelma ja toisinaan ei syttynyt niinkuin sinulla. Viime vuonna laitteesta jumiutui tuulettimen moottori ja se saatiin öljyttyä auki, seuraavaksi laittesta meni jälkijäähdytys automatiikka. Meinas palaa koko vehje, piti manuaalisesti pitää vent asennossa. Tämä riitti meille.
Meillä oli aikoinaan myös samanlaisia ongelmia lämmittimen kanssa ettei syttynyt. Huomasimme että lämmitin vaatii paljon virtaa käynnistyäkseensä, kannattaa kokeilla käyttää konetta samalla kun käynnistelee lämppäriä. Tämä auttoi meille. Pari kertaa kannattaa toistella käynnistystä jos ei ala lämpöä tulemaan tai pakokaasut haisemaan.
Jokavuotisen taistelun jälkeen päätimme sijoittaa uuteen Webasto 2000:een diesel lämppäriin. Murheet loppuivat siihen ja virrankulutus pienempi kuin Thermossa ja lämpöä riittää.
Saattaisi olla parempi ehkä että vaihtaisin. Paatti on vaan juuri hankittu ja haluaisin vielä yrittää. Mutta kiitos neuvoistasi. Mitäköhän Webasto 2000 maksaa. Se olisi tietysti sikäli hyvä että isosta tankista löpöä piisaa...
Onko asennus hankala?
t: J
Ennen kuin ostat mitään harkitse myös safiren 2200 D lämppäriä. On hiljainen ja markkinoiden pienin virrankulutus. Pystyt hyödyntämään Thermon vanhat ilmaletkut. Itselläni on Safire 3000 ja olen ollut erittäin tyytyväinen.
Asennus onnistuu omatoimisesti hyvin. Kannattaa hetki pohtia asioita ennenkuin ryhtyy asentamaan. esim. polttoainepuoli on syytä tehdä huolella, jos haluaa välttyä ongelmilta ja talveksi lämppärit on syytä ajaa kuivaksi, jos haluaa saada ne keväällä käyntiin ilman ongelmia.
onnea projektille
Jakke
Kiitos kommenteista. Mistäköhän tällaista Safirea saisi ja kuinka arvokas moinen olisi. Jos en saa Thermoa pelaamaan, on pakko harkita muita vaihtoehtoja.
-j-
Safirea valmistaa Turussa SF-lämmitin Oy, Tilhenkatu 1, 20610 Turku. Puh. 02-2443282. Yhteyshenkilö Kari Järvi. Hän on yrittäjä ja suunnitellut ja valmistaa ko. laitteet. Hinnat saat häneltä.
Olen henkilökohtaisesti sitä mieltä, että suurimmaksi osaksi ihmisten ongelmat lämmittimien kanssa johtuvat muista tekijöistä kuin itse lämmittimestä. Sähköt vedetty huonosti -> alijännite, polttoaineet seisseet talven yli sisällä lämppärissä -> polttoaineesta erottunut kiteitä polttimeen ja käytetään talvet ulkona säilytettyä polttoainetta (sekä petrooli että diesel) ja polttoaineessa on roskia. Minulla oli Wallaksen petroolilämppäri edellisessä veneessä reilut kymmenen vuotta ja missään vaiheessa ei ollut pienintäkään ongelmaa ei keväisin eikä kauden aikanakaan syttymisen eikä palamisen suhteen, kun vain muisti syksyisin ajaa lämppärin tyhjäksi ja kantaa petroolikannun sisälle lämpimään talveksi. Safiren asensin ottamaan löpöä suoraan tankista, mutta laitoin väliin kunnollisen CAV:n suodattimen vedenerottimella ja kumisen käsipumpun ennen suodatinta, jotta suodattimen saisi nopeasti täytettyä löpöllä keväisin Lämppärin omia pumppuja ei suositella ko. tarkoituksiin, ovat niin pienitehoisia). kyseinen toimenpide lisäsi kustannuksia n. 50€, (suodatinpatruunat maksavat n. 4-5€/kpl.) Ei liene ylivoimainen kustannus vaihtaa sitä vaikka vuosittain. Mielestäni tämä on pieni hinta siitä, ettei tarvitse saaren rannassa ruveta avaamaan lämppäriä kesäillalla, kun vaimo ja lapset valittavat kylmyyttä. Eikä tarvitse läträtä löpön kanssa irtotankeilla pitkin kesää.
Jos haluat tietää enemmän Safiresta vastaan kysymyksiisi kyllä pienellä viiveellä.