Minkä hintaiset vuokra-asunnot?

Olen harkinnut paluumuuttoa Varkauteen Helsigin ruuhkista,, kiireestä ja kalliista elinkustannuksista johtuen. Nykyinen bruttopalkkani on 3300 e/kk mutta vuokrakaksio maksaa 750 e/kk.

Eräs työ olisi Varkaudessa mahdollinen, mutta palkkataso bruttona tippuisi vajaaseen 2 donaan. Verotus tasaa kuitenkin tilannetta, ja duuni olisi helppoa ja leppoisaa entiseen verrattuna.

Paljonko yksiö tai kaksio keskimäärin maksaa vuokrattuna Varkaudessa tällä hetkellä?
3618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on korkeampi kuin Helsingissä. Itse asuin muutama vuosi sitten VVO:n kaksiossa, vuokra oli muistaakseni 330 euroa. Juuri eilen huomasin (Etuovi), että Kuoppakankaalla oli vuokrattavana yksiö hyvällä paikalla, vuokrapyyntö oli jotain 300 euroa.
Olet siis asunut joskus Varkaudessa? Minäkin muutin jokunen vuosi sitten takaisin Varkauteen. En kuitenkaan enää viihtynyt siellä, olin tottunut pääkaupungin rytmiin. Vuosi meni ihmetellessä Varkauden meininkiä, sitten aloin etsiä kämppää Helsingistä. Löysin ja muutin takaisin Helsinkiin. Harkitse kaksi kertaa! Et ehkä kuitenkaan viihdy Varkaudessa. Eikä siellä esimerkiksi ruoka ole juuri halvempaa kuin pääkaupunkiseudulla. Tiedän monta, jotka ovat luulleet viihtyvänsä lapsuuden ja nuoruuden maisemissa (ei välttämättä juuri Varkaudessa), ja ovat sitten parin vuoden sisällä palanneet Helsinkiin.

Äänestä

Jos tulosi ovat nyt brutto 3300, niin maksat mm. eläkkeesikin siitä kertymästä.
Kämpän vuokra Varkaudessa alk. 250 egee..mutta mitähän silläkin sitten saisi?
Prosentuaalisesti laskien noita vero yms. juttuja olo ja elo saattaa kuullostaa hienolta, mutta käteen jäävän nettosumman määrä putoaa todella huomattavasti.
Yksinkertaisesti laskien 3300, siitä verot pois, jää 2100 donaa. Siitä pois vuokra, jäljelle jää 1350 euroa.
2000 egee, josta verot pois, jää 1300 egee ( tai vähemmän) siitä vaikka tuo 300 vuokraan. Jäljelle jää 1000 euroa. (tai vähemmän)
Varmasti verotaulukoista löytyy oikeat arvot noille laskelmille, korjatkoon joku, jos huvittaa.

Äänestä

Hieno homma, että huomaat rahan perässä juoksemisen olevan joskus turhaa. Tärkeämpiä asioita ovat varmasti mielekäs, stressitön työ. Jos rahan ja tulevan eläkkeen perässä juoksee, voi juoksu loppua lyhyeen, kuolla kupsahtaa ennen kuin ehtii nauttia työnsä tuloksista.

Tervetuloa, tarvitsemme sinunkaltaisiasi paluumuuttajia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paluumuuttoon? kirjoitti:

Olen harkinnut paluumuuttoa Varkauteen Helsigin ruuhkista,, kiireestä ja kalliista elinkustannuksista johtuen. Nykyinen bruttopalkkani on 3300 e/kk mutta vuokrakaksio maksaa 750 e/kk.

Eräs työ olisi Varkaudessa mahdollinen, mutta palkkataso bruttona tippuisi vajaaseen 2 donaan. Verotus tasaa kuitenkin tilannetta, ja duuni olisi helppoa ja leppoisaa entiseen verrattuna.

Paljonko yksiö tai kaksio keskimäärin maksaa vuokrattuna Varkaudessa tällä hetkellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu